| dragos38 a întrebat:

Ce parere aveti despre declaratia liderului tibetan Dalai Lama "Religia nu mai este adecvata" Religia nu mai poate oferi raspunsuri societetii actuale, De aceea am tot mai mult convingerea ca a venit timpul sa gasim o modalitate de a ne gandi la spiritualitate si la etica dincolo de religie/

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Stiinta si spiritualitatea candva erau domenii foarte asemanatoare.
Apoi a aparut religia...

Daca ai nevoie de o religie care sa-ti spuna ce este bine si ce este rau atunci nu de un Dumnezeu duci lipsa ci de constiinta.

| dragos38 explică (pentru OOOLEOOO):

Pai probabil asta se si vrea in viitor, stiinta si spiritualitatea sa conculcreze una cu alta/la asta se refera si omul de stiinta Dumitru Constantin Dulcan/ca va fi posibil chestea aceasta/

| Moisie a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Bingo!
Nota 10 si tie!

| Mădă0611 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Stii ca pentru multi constiinta e vocea lui dumnezeu? Pentru tine ce e?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate ingerul meu pazitor ^_^

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Religia este depăşită demult şi nu sunt foarte mândră de umanitate că i-a permis să reziste atât.

| dragos38 explică (pentru NOname):

Da,dar stii cum se zice, mai bine mai tarziu decat nici odata, de ce religile rezista pai Leo Taxil a spus in Biblia Hazlie sunt rezultatele sugestiei de veacuri si ale educatiei religioase, deci suntem prea indoctrinati sa renuntam asa peste noapte la religii/eu unul nu am treaba nu au reusit sa ma indoctrineze asa de mult, chiar daca ai mei cand eram mai mic ma luau de mana si mergeam la biserica /insa degeaba caci nu s-a lipit nimic de mine pentru ca nu intelegem pe popa care citea din evanghelie si o intrebam pe maicamea ce vrea sa zica ca nu inteleg, bine inteles ca nici maicamea nu intelegea laughing))))) /si cu timpul am renuntat a ma mai duce la biserica/merg doar odata pe an cand sunt pastele/ca na, asa e traditia.

| Filip23 a răspuns (pentru NOname):

Oricum a rezistat mai mult decat tine.

| NOname a răspuns (pentru Filip23):

...şi ţi se pare un motiv de bucurie?

| NOname a răspuns (pentru Filip23):

Ţi s-a îndeplinit visul?
http://www.tpu.ro/......a-tantari/

| Filip23 a răspuns (pentru NOname):

Da.
Nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Da, a descoperit butonul "ignore". puppy dog eyes
Sunt curioasa de ce nu dau astia ignore si spurcaciunilor aduse de stiinta, asa, de bun simt, sau e pentru ca nu au... thinking

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru că asta ar însemna să fie neipocriţi şi să scape de calculator şi de tot ce le oferă ştiinţa.

| sublime89 a răspuns:

Are dreptate. Il stiam de mult pe Dalai Lama ca fiind un om infinit mai deschis la minte decat toti ceilalti lideri religiosi la un loc. Bieinteles ca are si el limitele lui, dar e chiar un om respectabil, care isi da seama de niste lucruri, si se adapteaza mult mai bine lumii din prezent decat altii. Religia e pur si simplu ceva care trebuie sa tina de trecut. Omenirea trebuie sa dovedeasca faptul ca poate continua si prospera si fara sa mai creada in povesti inventate cu mult timp in urma. Trebuie sa fim o civilizatie care sa infrunte realitatea, si asta cat mai curand, pentru ca vom fi supusi unor incercari in curand, si daca nu vom intelege ceea ce ni se intampla, vom fi condamnati.

| dragos38 explică (pentru sublime89):

Bine inteles ca are dreptate spre diferenta fata de alti lideri religiosi, sa-i luam ca exemplu pe ai nostri/care tac si nu zic nimic de religii si trecutul lor negativ asupra progresului omenirii/probabil de frica sa nu-si piarda scaunul/ma intreb oare cand vom avea si noi un Leo Taxil al nostru? in care sa aiba curajul sa recunosca matrapaslacurile liderilor religiosi din tara noastra si indoctrinarea religioasa la care este supusa Romania/mai ales in scoli/

| sublime89 a răspuns (pentru dragos38):

Si Vaticanul, asa conservator cum a fost, tot s-a deschis mult mai mult spre noile idei ale lumii contemporane, si s-a adaptat descoperirilor stiintifice mai mult decat bisericile ortodoxe din intreaga lume, nu doar din Romania. Tregedia noastra a fost ortodoxismul. Uita-te pe o harta e religiilor Europei, si vei vedea ca tarile ortodoxe sunt si cele mai sarace si ramase in urma ale continentului. Poate ca daca am fi fost si noi catolici sau protestanti, am fi iesit cat de cat mai bine. Poate n-am fi trait in izolarea si inapoierea asta. Oricum, bine ca n-am ajuns musulmani, ca atunci chiar ca eram pierduti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca a venit cu o astfel de declaratie, sunt sigur ca s-a demoralizat si s-a despiritualizat. Este si normal, dupa lunga perioada de exil in statul cel mai infect in aceste planuri:S.U.A.
E normal cum a devenit!(pentru mine -execrabil). Daca a declarat o prostie ca asta!

| dragos38 explică (pentru oprescudorin11):

Pai atunci, traiasca religiile si sectele, toate sedile sectelor se afla in S.U.A. intr-adevar cel mai infect stat in aceste planuri/banuiesc ca esti un bisericos convins/

| oprescudorin11 a răspuns (pentru dragos38):

Pai Dalai Lama nu e 'inceputul si sfarsitul', e doar un penibil care si-a explicat 'lucruri neantelese la niste analfabeti ca si el'. Daca era ceea ce trebuia sa reprezinte, un om de o finete morala si cu o coloana vertebrala rectilinie, sau cum i-a facut-o ma-sa sau dumnezeul lui.
E treaba lor! a sectelor si alte personaje care sunt confundate de unii drept 'termen de judecata sau comparatie'.Nu este asa, de cand lumea au existat si gunoaie. Faptul ca au putere si bani acum? O.K. Nu e treaba mea, nu ma deranjeaza nici macar daca-mi mai fura cat pot si din ce am eu.
Pentru mine fac parte din decor, e ca o ploaie care imi mai maneaza via, ca un hot care-mi fura o gaina, ca un bolnav care-mi ocupa locul meu din spital sau cimitir, de care inca nu am nevoie! Cand om sa am nevoie, o sa am!
Deci cine sunt sectele tale, dalai-lama, alte lame, nu-i treaba mea!
Cu aia te lupti? Aia se sinucid, nu trebuie sa-i ajut eu!

| dragos38 explică (pentru oprescudorin11):

Eu nu ma lupt cu nici un sectant mi se falfaie, si dalai lama chiar daca a stat in S.U.A. nu s-a demoralizat si nici nu s-a despiritualizat/din contra el a declarat ca trebuie ca omenirea sa, se orienteze spre spiritualizare dincolo de religii si (secte as zice eu)/si eu zic ca are dreptate pentru ca religiile nu- si mai gasesc locul si bat si pasul pe loc/devenind niste scule pentru propile interese ale popilor/ care se imbogatesc pe spatele unora care hiar cred in religii.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru dragos38):

Cine vrea sa se 'spiritualizeze ' o face si fara sa-mi zica parlitul de lama, iar faci confuzia intre biserica (institutia) si religia (ca o organizare a credintei). Spiritualitatea se refera, in prima faza, la a crede in existenta spiritului, spiritul este definit in cadrul religiei.
Ca s-au facut extensii de limbaj, chiar abuzuri, asta este altceva. Ma delimitez.
Insusi lama e mare preot pentru tibetani, e treaba lor, el insusi, repet, a facut abuzuri neacceptabile.Tot din popii pe care ii critici tu si nu fara sa ai ceva dreptate.Sa nu extindem la toti popii parerea asta!

| dragos38 explică (pentru oprescudorin11):

laughing))religia o organizare a credintei, da, dar mai trebuia sa adaugi ''o organizare a credintei in zeii'' asta ai omis/oameni mai luminati si-au dat seama ca religiile in loc sa ne ajute sa traim in armonie si sa perseveram spiritual /pentru ca asta este rolul popilor care predica in biserici sa ne apropie de dumnezeu( ma rog ei fac invers)pe parcursul istoriei s-a constatat ca religiile dezbina promoveaza ura de rasa, antisemitismul(Hitler tot pe motive religioase ia urat pe evreii)amerindienii au fost casapiti tot pe motive religioase, cruciadele, e.t.c. de 2000 de ani lumea nu a perseverat de loc din punct de vedere spiritual si nici in armonie nu traim si atunci normal ca unii lideri spirituali mai luminati putin la minte fata de altii isi pun intrebari/care mai este rolul religiilor in vremuriile acestea? bine a zis Dalai Lama ''Putem trai fara religie si meditatie, dar nu putem supravietui fara afectiune omeneasca.
Eu nu fac confuzie religia inseamna credinta in zeii iar biserica unealta care sustine religiile/Omenii de stiinta japonezi au specificat ca in urmatorele decenii vor veni vremuri grele din cauza efectului de sera /asta am putea-o lua ca un test la care ne supune viata, nu dumnezeu/caci pana ajungi la d-zeu te manca sfintii eu as zice viermii laughing) vom vedea cata afectiune vom avea unuii fata de altii in momentul in care vor aparea crizele despre care au spus japonezii si anume in agricultura, sivicultura/al apei potabile al aerului care este tot mai nociv si bine inteles ca schimbarile de clima i vor afecta tot pe cei saraci /vom vedea atunci cat de afectivi sunt cei bogati cu cei saraci/ca doar de 2000 de ani religiile ce ne-a invatat sa ne ajutam unul pe altul nu sa ne omoram unul pe altul asa cum a facut-o unii in numele religiilor.

| Moisie a răspuns:

Daca a zis asta, nota 10 cu felicitari!

| DarkAndDreary a răspuns:

Sunt de acord.

| dragos38 explică (pentru DarkAndDreary):

Da,si eu sunt intru totul de acord cu el/tinand cont de ce fac popi din zilele noastre chiar nu mai vad rolul religiilor.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru dragos38):

Ce treaba au acei popii cu religia, cu spiritualitatea si morala? Sunt chiar popi sau alde rataciti?
Sa confunzi niste termeni cu niste persoane:ce desertaciune!

| dragos38 explică (pentru oprescudorin11):

Pai religia este reprezentata de popi care citesc din evanghelie catre enorisii adunati la biserica, si stau acolo ca oile neitelegand nimic bine inteles/stai sa vezi acum cand o fi terminata catedrala manturii neamului si va vb preafericitul catre prea-nefericitii enoriasi/veniti de luati lumina sa nu uitati sa lasati si un ban la cutia milei caci suntem saraci, mancavar tata, de credinciosi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru dragos38):

Asta e nivelul tau (si nu-numai nivelul tau de interpretare)!
Ce vezi tu, se numeste 'biserica'. Religia este altceva.

Răspuns utilizator avertizat