| LupuDeu a întrebat:

Ce parere aveti despre ideologiile si invataturiile lui BUDDHA? Vi se par ideologii bune de urmat?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Mie personal imi plac unele citate a lui buddha incerc sa urmez unul,nu trai in trecut, nu visa la viitor,concentreazati toate puterile in prezent, acest citat e unul foarte bun,incerc din trecut sa invat,sa fac in prezent cat mai mult,ma straduiesc sa fac tot ce fac bine si sa nu visez la viitor,din prezent facem viitorul nu visand la el, desigur ca nu cred in reincarnare sunt ateu,acuma cu dorinta trebuie sasi folosesti mintea ca sa il intelegi, e bine sa autostapanesti,autocontrolezi sa stii cei bine pentru tine, nu inseamna sa nu faci nimic din contra sa faci ce e cu adevarat necesar pentru tine aici ma refer la un stil de viata sanatos care sa includa un stil de alimentatie sanatos, sport,gandire rationala, curiozitatea sa tio dezvolti, sa inveti mereu cate ceva, sasi ajuti aproapele cat poti, important este sa metidezi mereu cu tine insati sasi recunosti defectele esti om nu esti perfect

8 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt ok.
Budhistii practicau toleranta, nonviolenta, libertatea religioasa, generozitatea si respectul pentru viata cu mult timp inainte ca Iisus sa le explice asta evreilor.

| Darkmagic a răspuns:

Sunt bune ca si cultura generala dar nu de urmat.
Daca vrei progres evita invataturile lor.
Sunt excesiv de spiritualizate, practicantul devine inert, rezistent la tot soiul de juguri...si in general, traieste ca in Evul Mediu.
Iti place viata din Tibet? big grin
La asta duce practicarea pe scara larga.

| AliGab a răspuns:

Nu mi se par ideologii bune de urmat pentru ca nu promoveaza dragostea in adevaratul sens al cuvantului. Singurul exemplu/model de dragoste desavarsita este Hristos

| Dandanache a răspuns (pentru AliGab):

Le-ai studiat?

| VelaJohnny a răspuns:

Nope...nu-mi plac...nu m-as simti bine sa fiu un calugar budist, sunt principii bune unele, dar ideologiile pica din lista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una dintre aceste sutre ar fi:"Oriunde ai merge, orice ai face, vei avea parte de suferinta si vei ajunge la ea mai devreme sau mai tarziu, insa rolul suferintei este de evolutie a constiintei si arderea ego-ului".

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Majoritatea dintre ele da, ador cultura Indiana. Spun majoritatea pentru ca nu sunt genul sa venereze.

| LupuDeu explică:

Dar stiti ca o ideea a lui Buddha este "gandu se materializeaza!" Ceea ce pe mine ma fascineaza si o zic din propria experienta ca este 100% adevarata! Si unii din voi aici ati mai zis amumite idei ce sunt foarte bune. Eu la asta ma referam daca merita urmate, adica ci ca principii ale.vietii sa poti avea anumite ideologi Buddha.