| Andrəi a întrebat:

Ce parere aveti despre pactul cu Dumnezeu? Iti poate darui Domnul putere (psihica)fericire,sanatate iubire fata de cineva,înțelepciune?
Am promis ca dacă imi voi gasi or cineva Ma voi lasa de băutură,fumat, injurat si altele
Ma rog in fiecare zi dar nu vad nicio schimbare credeti ca e posibil? Nu ma intereseaza despre pactul cu necuratul eu vreau unul cu Dumnezeu

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai bine faci pactul cu Greuceanu, te apara de a primi batai de la altii.

Acuma, serios, si eu cred in Dumnezeu dar nu cred ca te poti targui cu el ca la piata.

| RAY a răspuns:

Ca tine sunt cam toti crestini, credeti doar din interes in dumnezeu

| DeyCj a răspuns:

Degeaba te rogi la ceva ce nu există, că-ți pierzi timpul aiurea, timp în care poți să te autoeduci și vei observa că nu persoana Dumnezeu(care nu există, ci e doar o invenție a popilor creștini, ce înlocuiește zeii) ți-a dat asta ci chiar tu și numai tu ai reușit să faci ceea ce ți-ai propus.Treaba asta e valabilă pentru orice-ți dorești să faci.Numai tu ca om poți face ceva pentru tine, nimeni altcineva!

| xerxes1 a răspuns:

Cumva functioneaza astfel de pacturi.
Dar tu trebuie sa faci primul pas.
Te lasi de bautura de fumat si vezi ce se intampla.
Ti se va schimba vibratia si o sa atragi in viata ta persoane si intamplari mai ok.

| Steregoi a răspuns:

Calea spre pierzare spre destructurare este usoara. Calea spre unificare structurare este grea si imposibila de la sine. Intotdeauna e loc de mai rau. Insa nu intotdeauna e loc de mai bine pentru ca ajungi la absolut sau ca Dumnezeu ceea ce e imposibil. Mai rau e destructurare mai accentuata adica un rau in plus e un zero adaugat dupa virgula. Destructurarea nu e niciodata completa. 1 e absolutul. Structurarea are o limita adica 1 sau absolutul. In lumea materiala un atom nu poate avea o masa oricat de mare. In stare naturala Uraniul are masa cea mai mare. De aceea Uraniul tinde sa se dezintegreze cel mai usor in Radiu si apoi in Radon.

In consecinta nu merge sa zici ca faci pact cu binele cu Dumnezeu si sa nu mai depui niciun efort. In lumea materiala totul tinde spre degradare iar daca nu se depun eforturi lucrurile tind spre degradare spre rau. Nu trebuie sa faci pact cu Diavolul. E suficient sa lasi lucrurile sa decurga fara sa faci nimic si raul deja e facut. Poti accelera degenerarea lucrurilor in viata ta prin fapte rele sau facand ceva rau.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Deci fumeaza, bea doar ateii?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Evreii antici beau vin si fumau pasiv tamaie in jurul tabernacolului construit de Moise. Nu aveau voie sa se imbete sau sa faca excese de alcool. Tamaia aia nu era cancerigena. Eu am mai fumat tulpini uscate de marar. Alcool beau aproape zilnic, home made.

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Și cum le-ai făcut? Aș încerca o combinație de mentă uscată cu coajă de lămâie uscată, dar nu știu cum să le filtrez, știu că vin tocate. Una peste alta ce altceva ai mai fumat? laughing

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

N-ar fi rea ideea cu menta. Dar cu toate astea eu nu sunt fumator. Faptul ca am incercat cu marar a fost doar asa de curiozitate.

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Păi nici eu nu-s fumator, aș încerca.

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

Fumul e toxic chiar si cel de marar. Fumul contine monoxid de carbon.

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Logic că e toxic.

| Nilsson a răspuns:

Citeste cartea lui Iov sau macar primele capitole si poate afli raspunsul la intrebare.