| DanM1990 a întrebat:

Ce parere aveti despre predestinare? Dumnezeu cunoaste intreaga viata a omului de cand se naste, sau omul isi croieste propriul drum si destin prin deciziile pe care le ia in viata, iar Dumnezeu e ca un martor la ele?

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca omul este liber sa caute, sa afle si sa faca binele sau raul. Dumnezeu poate sa influenteze drumul omului pentru a se lamuri caracterul si atitudinea sa.

| danay72 a răspuns:

Nu exista predestinare. Omul face cum dorește deoarece Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitru. Ce seamănă omul aceea va secera se spune în Galateni 6:7, 8.

| vocea a răspuns:

Dupa parerea mea Dumnezeu stie tot ce se intampla, totul are o ordine stabilita dinainte, deci poti alege alt drum dar tot acolo unde iti e scris ajungi, este un paradox.

| VelaJohnny a răspuns:

Eu vreau sa prezint punctul de vedere al Bibliei cu privire la subiectul asta. Fatalismul este credinta conform careia toate evenimentele sunt hotărâte de Dumnezeu sau de o forta care îl depăşeşte pe om. Biblia nu invata lucrul asta. Dumnezeu le-a dat liber-arbitru oamenilor. Si da, Dumnezeu cunoaste viitorul tuturor, chiar dinainte de a ne naste, insa asta nu e un argument ca el le traseaza tuturor viitorul, doar pentru ca il cunoaste.

2 Pet. 3:9: „Iehova... este răbdător cu voi, fiindcă nu doreşte ca vreunul să fie distrus, ci doreşte ca toţi să ajungă la căinţă". (Dar nu toţi reacţionează pozitiv la răbdarea sa. Evident, nu este „voinţa lui Dumnezeu" ca unii să nu se căiască. Compară cu Revelaţia 9:20, 21.)
Ier. 7:23–26: „Iată cuvântul pe care li l-am dat ca poruncă [lui Israel]: «Ascultaţi de glasul meu şi eu voi fi Dumnezeul vostru, iar voi veţi fi poporul meu. Umblaţi pe toată calea pe care v-o poruncesc, ca să vă meargă bine». Dar ei n-au ascultat... I-am trimis de repetate ori la voi pe toţi slujitorii mei profeţi, da, m-am sculat devreme în fiecare zi şi i-am trimis. Dar ei nu m-au ascultat şi nu şi-au plecat urechea, ci şi-au înţepenit gâtul". (Evident, lucrurile rele care se întâmplau în Israel nu constituiau „voinţa lui Dumnezeu".)
Mar. 3:35: „Cine face voinţa lui Dumnezeu, acela îmi este frate, soră şi mamă". (Dacă tot ce au făcut oamenii ar fi fost „voinţa lui Dumnezeu", atunci toţi ar fi avut cu Isus relaţia de care vorbea el. Totuşi, Isus le-a zis unora dintre contemporanii săi: „Voi sunteţi de la tatăl vostru Diavolul". — Ioan 8:44.)

E dintr-o lucrare de referinta ceea ce ti-am lasat scris.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

"«Ascultaţi de glasul meu şi eu voi fi Dumnezeul vostru, iar voi veţi fi poporul meu. Umblaţi pe toată calea pe care v-o poruncesc, ca să vă meargă bine». Dar ei n-au ascultat..."

Deci spiridusul ii sfatuieste sa faca ceva ce STIA ca nu vor face. Ca doar e atotstiutor...mda...Serios, cat sa fii de prost sa spui ceva sperand ca se va intampla un lucru ce stii SIGUR ca nu se va intampla.

"„Iehova... este răbdător cu voi, fiindcă nu doreşte ca vreunul să fie distrus, ci doreşte ca toţi să ajungă la căinţă"."

Acelasi rahat, cum sa-ti doresti ceva ce STII ca tot tu l-ai facut irealizabil...

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

Wow, m-ai convins straight face n-ai inteles ideea, asa-i? Ce argument ai tu ca oamenii nu au liber-arbitru, ca totul este predestinat? Usor e sa critici, e randul tau sa iti argumentezi punctul de vedere, si eu te critic pe tine.

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

" Ce argument ai tu ca oamenii nu au liber-arbitru, ca totul este predestinat?"

V-ati tampit de tot? Ce legatura are raspunsul meu cu intrebarea asta a ta?
Nu am vorbit de liber arbitru sau predestinare, ci doar de cat de stupida este povestea crestina si afirmatiile spiridusului crestin. Ma rog, nu ale lui, ca el saracu e doar un personaj, ale celor care au scris povestea cu el...

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

Ăămm... data viitoare incearca sa fi mai specific. Am o curiozitate, ti-o scriu in mesaj

| reihiuke a răspuns:

1. Exista predestinare.
2. Exista si liber arbitru daca incetezi sa mai fii mecanic.
3. Dumnezeu nu stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce "dumnezeu" te referi. Dacă te referi la ăla creștin, este imposibil să știe ce drum va avea omul în viață pentru că el nici nu există. Dacă te referi la adevăratul nostru Creator, El știe care este scopul omului în viață dar drumul către atingerea acelui scop și-l construiește omul singur. Numai că aproape toată populația planetei nu este conștientă de acel scop așa că acest Creator n-are cum să-i ajute și fiecare face ce-l taie capul, nu ce ar trebui să facă.

| Niklauss a răspuns:

Pai asta este o intrebare foarte buna.
Dumnezeu vede totul asa cum o sa fie dar asta nu înseamnă ca este predestinare doar ca el vede ce se v-a intampla in viitor dar El nu are nici un amestec in decizile omului.

| Idris a răspuns:

Omul are liberul arbitru, si isi croieste propriul drum prin deciziile care le ia, insa Dumnezeu stie dinainte actiune si deciziile pe care le va lua fiecare om in parte. De exemplu, Dumnezeu stia dinainte ca eu sa raspund la aceasta intrebare, ca eu voi raspunde la aceasta intrebare. Sau, El stie ce urmeaza tu sa raspunzi, sau cum urmeaza sa actionezi citind acest raspuns.