| dragos38 a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarea masura luata de biserica din Orasul Mizil(mi se pare ceea mai tare faza, sau nu stiu cum sa-i zic /o mitocanie? nu stiu)deci in orasul Mizil din jud.Prahova ce s-a gandit hotii de popi, cum sa stimulam noi oare credinta oamenilor in Elohim? sa-i apropiem de yhweh, si probabil cel de sus ia insuflat cu o idee tare si anume.Cei care nu merg la biserica vor trebui sa plateasca o taxa catre biserica, nu stiu excat cat, 50 sau 100 ron habar n-am, dar si cei care merg la biserica vor plati taxa.ce tare. super tare, ma umfla rasul, dar asta-i realitatea, maine poimaine se va extinde in toata tara/ca doar vb aia, popi is saraci trebuie sa ne fie mila/eu as ridica taxa la 1000 happy pentru cei care nu vin happy

39 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Alo, prin ce lege, HCL?
Nu da info eronate; o taxa nu poate fi obligatorie daca nu e in legislatie.

| dragos38 explică (pentru costis):

Ha, ce gluma prin ce lege,nu stiu prin ce lege dar sigur asa vor muschii lor.ei au motivat prin urmatoarea fraza ''pentru a stimula credinta in oameni,sa-i faca sa vina la biserica sa fie mai aproape de d-zeu'', asta doar in oraul mizil sunt nevoitii acei enoriasi, deci asa cum platesti taxa pe casa, masini, e.t.c. cam asa platesc si cei din mizil/

| darrio2007 a răspuns:

Ai inteles gresit mesajul preotului.Ti-a raspuns Jardelin despre ce este vorba.Nu mai repet si eu.

| Mădă0611 a răspuns:

Si cum ma obliga s-o platesc daca nu merg? laughing Hai ca cei care merg sunt prostiti si incet incet le iau banii, dar ceilalti?

| dragos38 explică (pentru Mădă0611):

As da un link dar nu stiu cum insa daca intri pe google si scrii in felul urmator (In Mizil biserica impune o taxa) ita va aparea cateva subiecte pe aceasta tema si reportajul facut de cei de la antena 3

| dragos38 explică (pentru Mădă0611):

Ceilalti care nu vor merge deloc nu vor plati nimic pentru ca nu au de ce doar cei care merg m-am exprimat gresit deci cei care merg ajung odata pe luna vor plati 50 ron in cazul celorlalti care sa zicem ca se duc odata la 3 luni taxa se va dubla deci 100 / nu am aprofundat asa tare subiectul pentru ca ma pufnit rasul cand am auzit/deci cei care nu merg de loc ferice de ei/

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos38):

Am vazut pe net zilele trecute, si parca si la tv, stirile pro tv. thinking

| dragos38 explică (pentru Mădă0611):

Da,la pro tv.dar oricum ateii daca or fi prin orasul Mizil, s-ar putea sa nu dea nici un ban, daca tot nu merg la biserica, dar nu se stie nici odata, poate se vor trezii cu un fluturas in cutia postala caci au si obiceiul acesta cum fac celelalte secte, in care sa-i anunte ca vor trebui sa plateasca o taxa de 1oo ron pentru biserica indiferent daca merg sau nu happy ce tare suna! bine fu o gluma de a mea.hm

| Freethinking a răspuns (pentru dragos38):

Nu numai ateii nu ar trebui sa dea bani la popi,ci si oamenii rattionali si drepti, fiindca Divinitatea nu consta in cladiri, popi sau bani, acestea sunt instrumente de manipulare si control a plebei, ....nimic altceva!

| dragos38 explică (pentru Freethinking):

Ca bine spui, dar degeaba majoritatea nu se intreaba nici odata daca biblia spune adevarul sau minte, pentru ei biblia e sfanta.

| milan9 a răspuns:

E vorba de contributia anuala pe care o familie consimte sau nu sa o acorde Bisericii. Nu e nimic obligatoriu...

| milan9 a răspuns:

Aberatia din reportaj tine de prostia unei persoane care, pentru gradul sau redus de inteligenta nu are ce cauta in randul preotiei. Face un deserviciu credintei lui printr-o gogomanie personala...

| gelu1970 a răspuns:

Specii rare ca de obicei. mitocani sau hoti? eu cred ca nu exista cuvinte in vocabularul nostru ca sa-i mai definim pe cei ce vor sa ne ajute mantuirea...

| Jardelin a răspuns (pentru gelu1970):

O multime de timpenii in lumea asta se intimpla din cauza proastei intelegeri! Citeste postarea mea de mai sus ca sa vezi cum stau de fapt lucrurile!

| gelu1970 a răspuns (pentru Jardelin):

Iti respect raspunsul desi nu trebuia sa te deranjezi. sper sa nu fie o ofensa pentru tine. pentru mine e un lucru biserica si credinta si altul total diferit ceea ce reprezinta tagma banditilor si hotilor si prefacuti si nenorociti de popi si de cei ce se dau drept imputernicitii domnului. bine? si te rog nu te mai deranja cu alt raspuns. cred ca nu e necesar.

| Jardelin a răspuns (pentru gelu1970):

Bine omule, si eu iti respect dorinta! Credeam ca vroiai niste pareri despre acea intimplare. Nu ma mai bag!

| dragos38 explică (pentru Jardelin):

Taxa impusa de preotul de acolo este pentru a putea sa-si plateasca facturiile lunare la incalzire/culmea parodiei este ca cei de la antena 3 canda filmat afisul de la intrare pe acel afis scria ''enoriasi care participa la slujba platesc 50 de ron, iar cei care nu se duc platesc 100 de ron.Preotul paroh a dat inapoi canda fost luat la intrebari (pentru a beneficia de reducere cotizatiei, enoriasii trebuie sa vina la slujba macar odata pe luna.preotul spunea ca toate incasariile sunt pe chitanta, reporterii au fost tinta furiei preotului paroh si a catorva oite, pardon enoriasi prezenti la biserica, aceasta cheste apare si in presa si a fost spusa si pe canalele tv. preotii rabufnind ''cum isi permit ei sa vb despre asa ceva/deci divinitatea te penalizeaza daca nu te duci la biserica/caci acolo e dumnezeu si are nevoie de ceva money

| Radu284 a răspuns:

Ai vreun link, ceva?

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Stirileprotv.ro/.../preotii-pun-taxa-obligatorie-pe-credinta

| Jardelin a răspuns:

Nu stii exact despre ce a fost vorba la Mizil dar pui o intrebare pe TPU! Esti tare! Hai sa te lamuresc!

La ortodocsi teoretic fiecare credincios trebuie sa depuna la biserica o contributie ANUALA modica de aproximativ de 50 lei. Aceasta cotizatie se zice ca este obligatorie, dar nu se intimpla nimic daca nu o platesti, ca dovada ca sint in tara asta milioane care nu o platesc! Dar, preotii isi fac datoria de a-i anunta pe credinciosi ca au datoria crestina sa sustina biserica platind contributia.

Preotul din Mizil a postat un afis la biserica in care se spunea ca cine vine la biserica plateste 50 lei contributia, iar cine nu frecventeaza biserica plateste 100 lei! Pe mine m-a amuzat anuntul popii si chiar am apreciat smecheria acestuia deoarece scopul, daca te gindesti bine la cum suna textul anuntului, era de a-i determina suplimentar pe oameni sa vina la biserica. Desigur toata nostimada asta a fost, ca de multe milioane de ori, interpretata gresit si tendentios de catre presa spunindu-se ca popa e avid dupa bani.

Ca sa intelegi mai bine intimplarea iti dau un exemplu: e ca si cum directorului unui cinematograf ti-ar spune "Daca vii la film te costa 20 lei biletul, daca nu vii te costa 40 lei!"

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Jardelin):

Dar de ce e nevoie de cotizatie? dumnezeu ce face? o freaca la rece

| Jardelin a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Daca nu se supara gelu1970 am sa-ti raspund scurt. Aici in lumea noastra paminteana toate se fac cu bani! E nevoie de bani pentru o multime de lucruri, reparatii, tiparire de materiale, activitati misionare si sociale, acte caritabile, etc., etc. Banii necesari pentru toate aceste lucruri enumerate provind in principal din doua surse: de la stat (foarte putini) si din donatiile credinciosilor (majoritatea). Biserica se bazeaza foarte mult pe aceste donatii care, daca nu ar mai veni, nu s-ar mai descurca.

Spre deosebire de cultele neoprotestante unde se cotizeaza 10% din venitul lunar, la ortodocsi se cotizeaza aprox 50 lei anual. Din pacate nici aceasta suma, chiar daca este foarte mica nu se doneaza de catre toti credinciosii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Corect.Nu stiu cum e in Mizil daca lumea nu plateste taxa dar la noi, de exemplu eu nu am platit taxa de 50 de lei de 4 ani dar la moartea mamei cand am fost sa vorbesc cu popa de inmormantare m-a chemat in...biserica,a scos caietul si mi-a spus ca taxa nu e platita de 4 ani.Ca atare, trebuie sa platesc taxa, apoi cu chitanta si ce mi-a dat la amna popa, merg la primarie sa scot certificatul de deces.Deci eu nu puteam scoate certificatul de deces, daca nu aveam hartie de la popa ca sunt achitat acolo.Si normal ca popa nu ingroapa fara certificat de deces, chiar daca e zapada de 5 metri si ceva si nu ai cum ajumge la primaria aflata la 9 km departare.Practic daca nu platesc datoria fata de biserica, raman cu mortul pe masa. Asa am inteles ca se face si in cazul botezului sau mai stiu eu ce, daca nu ai taxa achitata la zi. In ceea ce priveste ce se intampla la mizil, faptul ca cei ce nu vin la biserica vor plati un milion, ce sa zic? Nu cred ca e ceva normal si nu vad de ce sa platesc un mill cand taxa legala e de 50 de lei.Ii dau 50 de lei casierului si daca vrea bine daca nu, am telefonul la mine, inregistrez tot si dau la tv.Asa, cu tv-ul la usa bisericii poate se rezolva.

| dragos38 explică (pentru Jardelin):

Jrdelin tu zici taxa anuala 50 ron insa preotul din Mizil le-a impus enoriasilor care merg duminica de duminica daca sa se roage la cel de sus va trebui sa cotizeze 50 ron deci nu anual ci lunar iar ceilalti care chiulesc de la slujbe si vin odata sa zicem la 2-3-4 luni vor plati dublu/de fiecare data cand aduc astia vb de religie ma gandesc la ce a zis Eminescu sau hai sa nu zic Eminescu probabil o fi fost ateu nu stiu sigur, sa zicem Magelan ala nu a fost ateu, m deci sa luam un exemplu care vine din partea unui credincios credinciosul asta a zis in felul urmator (mai degraba cred in o umbra decat in o biserica)mi se pare corect/decat sa dai banii la popi care cica au har divin sunt mijlocitorii intre divinitate si om, mai bine dai bani pe altceva/daca tot slujesc lui d-zeu la ce le mai trebuie banii, sa o faca si fara, din vocatie pur si simplu ce le mai trebuie lor caldura o sa-i incalzeasca divinitatea /ca doar preotii sunt mai aproape de dumnezeu si lui d-zeu nu-i trebuie banii/ si nici biserici dar in fine decat sa stai in frig mai bine stai intr-o biserica si cotizezi acolo 50 ron pentru a-l multumi si pe d-zeu pentru ca te vede in biserica, si acolo este dumnezu, stand undeva pe acolo in ascuns, invizibil, si pe preot pentru ca i dai si lui benevol cateodata si obligatoriu (vezi Mizil) 50 ron sa-si plateasca caldura caci daca nu nu mai poate tine slujbe in frigul din biserica/dar eu zic din potriva ar trebui sa tina slujbe indiferent de conditi pentru ca este mijlocitorul intre noi si d-zeu/daca nu se poate atunci sa ne lase, cum zicea bunicul meu casa domnului este in casa fiecaruia /nu a fost niciodata la biserica si a trait mult si bine si sanatos tun/sa nu uitam ce a zis sf.Stefan inainte de a fi lapidat de Farisei''Preotilor(Farisei) D-zeu nu incape in constructii cladite de mana omului'' si preotii sau infuriat pe el si i-au venit de hac/cum s-a infuriat si preotul paroh din Mizil cand reporterii au dat buzna in biserica popii/spunandule ca asta e casa domnului cum va permiteti sa intrai asa.

| Zenithf a răspuns (pentru Jardelin):

Hai sa facem inca o socoteala, bine? Cand vii la biserica, trebuie sa pui ceva in cosulet, nu? Si ce pui, 10 bani, sa se uite ceilalti ciudat la tine? Si daca pui 1 leu deja se uita lumea stamb, asa ca sa zicem ca pui 2, da? Si daca pontezi in fiecare saptamana, sa nu te "amendeze" popa, atunci pui vreo 100 lei intr-un an! Si la pasti si craciun sa zicem ca pui 5, sau 10 lei, la fel si la santamarie, si la rusalii, deci se mai fac inca vreo 20-30 lei.
Concluzie: nu te duce, si scapi cu "amenda" care nu-i decat 50 lei, adica diferenta dintre cele doua contributii, plus contributia pe care oricum "trebuia" sa o dai. :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este prost cine cere.Problema la noi este monopolul pe care biserica ortodoxa il are.
Apoi mai sunt ajutati si de cativa politicieni corupti.
Ar trebui sa existe cimitire publice si private separate de biserica ca sa le mai ia din putere.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica, si spun cica pentru ca n-am urmarit subiectul, in cimitirele private popii refuza sa faca slujba de inmormantare, asa cum refuza in cazul incinerarii. Bo$$i de bo$$i.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ar trebui gasita o alternativa.

| DarkAndDreary a răspuns:

Asta mai lipsea...Cat as avea eu de platit.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Ce ai face tu? ai ridica taxa la 1000? si dca nu cred in d-zeu? vii si imi iei si casa si pamanturile? serios?, ma duc intr-o sear si iti du foc la casa... si apoi dau o fuga la biserica... sa du foc si la aia sa vad unde va mai rugati laughing

| dragos38 explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Da,dar pana dai foc la toate bisericile, cu siguranta sunt mai multe, eu o sa-mi umnflu contul din Elvetia happy cu banii de pe taxe, pe care le veti plati voihappy daca nu platesti iti iau si casa si pamantul/ si catelul si purcelul, sa vad ce mai mananci si unde vei mai sta. ha laughing

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru dragos38):

Iti dau foc si la banii din elevetia tongue laughing

| dragos38 explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

O sa te bata YHWEH, daca dai foc la acei bani pentru ca, deoarece, findca, aceii bani stransi cu sudoare de la credinciosi, sunt pentru biserica, iar biserica este casa lui Elohim, asadar temete de furia lui, singura solutie este sa crezi fara cartire tot ce scrie in biblie,happy sa platesti taxa de 100 de ron laughingsi domnul iti va fi recunoscator happy laughing vei fi trecuta in caledar cu rosu/pentru fapta ta crestineascaraised eyebrowsAmin

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru dragos38):

Uite unde era un martor de-al lui iehova rolling on the floor
P.S.: Stiu ca nu are nici un sens laughing

| dragos38 explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

laughing uite cum grasesc unii fara sa intrebe/sunt crestin ortodox, de unde ai dedus ca sunt martor nu am idee.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru dragos38):

Stiu ca nu esti... laughing glumeam...laughing nu stii faza aia?
Deschizi geamul ca sa iasa 2 muste si intra : 3 tantari, 5 sobolani, si 2 martori al lui iehova rolling on the floor

| dragos38 explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Gluma aceasta n-am mai stiut-o, e tare happy laughing

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru dragos38):

Stiu tongue laughing

| Freethinking a răspuns:

O șleahta de hoți si puturosi, care traiesc ca o căpușă pe spinarea turmei.Numai Romania a ramas cu mentalitatea de primitivi,care cred ca daca isi julesc genunchii si coatele in jurul cladirilor patronate de popi, pot avea noroc si sanatate, unde mai ppui ca-si trec portofelele pe tot felul de ciolane de mortaciuni, cu gandul ca li se umfla cu bani! TOTUL CONTRACOST catre aceste lipitori, care sunt in cardasie cu clasa politica. http://www.youtube.com/watch?v=LoIJO-28qKA