| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatorul citat?:"Crestinismul reinvie in raport invers proportional cu incercarile de a-l stinge"

(Parintele Arsenie Boca, viitor Sfant roman daca vrea Dumnezeu)

Mie mi se pare ca e cam adevarat.Crestinismul a suferit mari prigoniri,mari incercari de a-l stinge asa cum zice Parintele dar uite ca si acum e cea mai raspandita religie de pe glob.
Nu pot sa spun decat ca Hristos este Calea, Adevarul si Viata!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Şi actualmente sunt zone unde creştinii sunt omorâţi în masă : creştinii copţi de către armata egipteană, " Crestini ucisi. Cel putin 12 oameni au fost ucisi in nordul Nigeriei, chiar in ajunul Craciunului, in timp ce ascultau slujba la biserica. "
" DECAPITAREA UNUI CRESTIN in Tunisia ", " Persecutarea şi uciderea creştinilor este o chestie încă valabilă şi în prezent. Există anumite locuri pe glob, unele ştiute, altele mai puţin ştiute, unde creştinii ajung să fie martirizaţi (ucişi pentru credinţa lor), chiar şi în vremurile actuale, în care globalizarea e în toi, multiculturalismul este promovat peste tot, iar religia a ajuns în foarte multe state pe ultimele locuri ca importanţă în viaţa oamenilor. Martirii prezentului nu renunţă la religia şi credinţa lor. "
Lista e lungă dar mă opresc aici cu următorul citat :
" Potrivit unui studiu publicat de institutul de cercetare american Pew Forum, numarul crestinilor in lume creste intr-un ritm constant, dar raspandirea lor geografica a cunoscut schimbari profunde.

Astfel, in lume traiesc 2, 18 miliarde de crestini, cu alte cuvinte o treime din populatia globului, formand cel mai numeros grup religios, inaintea musulmanilor...
Numarul crestinilor a crescut de patru ori in ultima suta de ani "
dar cu toate acestea :
http://www.ziare.com/articole/crestini+ucisi

14 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

Daca eram uniti, religia noastra trebuia sa numesca iudaism, nu crestinism, nu islam sau alta religie avraamica. Imi pare rau ca crestini sunt dusmani cu evrei, musulmani din pct de vedere religios. Im pare rau ca exista multe variante despre Iisus Hristos.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing da, saracii crestini, ce prigoniti au fost.

| AvalohAlyn explică:

Sfintii au suferit prigoniri,unii au fost ucisi, inchisi, torturati, comunismul si alte regimuri totalitare si alte organizatii au incercat sa ''stinga'' crestinismul. Dati search pe googletonguerigonirile impotriva crestinilor si o sa descoperiti extrem de multe. Unora le era frica si sa creada in Dumnezeu, in Iisus Hristos ca o sa fie ucisi.Dar adevaratii oameni si Marii Sfinti au indurat chiar si moartea pentru Hristos.Asta spune tot.

| Alphawolf a răspuns:

Si ce-i cu asta? Crezi ca demonstreaza ceva? Da, demostreaza ca omul are un caracter slab, este controlat de dorinte si slabiciuni, este naiv si superstitios.
Uite ca si eu sunt anti religios, dar stii de ce? Pentru ca religia creeaza fanatici ca pe banda rulanta, care mint, inseala, dezinformeaza, indoctrineaza, iar asta nu poate fi decat daunator societatii. Crestini care si-au dat viata? Este "normal" ca un fanatic sa-si de viata... Fanaticii sunt un pericol atat pentru altii cat si pentru ei insisi.

Religiosii sustin multe lucruri, au pretentia la adevar, dar doar din inconstienta.
Tu zici ca "Hristos este Calea, Adevarul si Viata!", dar pe ce te bazezi, cu ce sustii? Cu dorintele tale! Cu ce?

| dragos9234 a răspuns:

O prostie.
Religia moare incet, incet.

Crestinismul a fost prigonit?

| HueyFreeman a răspuns:

Prigoniri? Unde?

Răspuns utilizator avertizat
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Mi se pare crestinismul decade usor. Lumea evolueaza, iar religia ramane in urma

| reihiuke a răspuns:

Ce intelegi prin crestinism? Crestinismul, cu tot ce implica el la inceputuri, a murit de mult.

| reihiuke a răspuns:

La fel si cu budismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Crestinismul reinvie in raport invers proportional cu incercarile de a-l stinge''
"Dai in mine dai in sac tot mai mare prost ma fac"

Răspuns utilizator avertizat
| sitărescu a răspuns:

Avem și exemplu practic, în țările comuniste majoritar creștine(excludem Albania) creștinismul a reînviat cu toate că ateismul comunist l-a supus la multe torturi, masacrări și "dovezi incontestabile" că nu există divinitate, aruncate-n presa vremii.

Spre deosebire de țările Occidentale, unde libertinajul a facilitat secularizarea deși, bisericile catolice și protestante au avut un cuvânt greu de spus la începutul secolului XX- au fost chiar cenzurate filme, pe parcurs și-au pierdut din influență.

| Guildo a răspuns:

Este cea mai raspandita religie din lume, dar lumea se schimba si apar din ce in ce mai multi atei...