| AvalohAlyn a întrebat:

Va prezint cateva ziceri, citate de duh:
"Dumnezeu nu cere minuni.Acelea le face El"
"Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului"
"Ravna fara intrebare si parere sar masura"
"Dreapta socoteala-i mai mare ca postul"
"Crestinismul nu e numai o afacere de Duminica,de fapt nu e deloc asa,ci e o stradanie de toate zilele"
"Insusirile copilului atarna de gradul de pervertire la care a ajuns instinctul maternitatii la femeie"
"Mare este acela care numai de marimea lui nu se ocupa"
"Neghinele vrajmasului vor salbatici oile impotriva pastorilor"
"Cand ti-a gasit Dumnezeu vreo treaba pentru Imparatia Sa intre oameni, ai ispravit toate obligatiile lumii"

(Parintele Arsenie Boca, probabil viitor Sfant roman canonizat)

Va plac? Ce credeti despre Parintele Arsenie Boca?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Un om de o rară curăţenie morală, un fin psiholog şi un mare filosof creştin.
O să-mi permit să te completez cu :
" Părintele Arsenie Boca a făcut numeroase profeţii despre vremurile pe care le trăim sau care vor veni. Vorbele părintelui au fost, de regulă, rostite în prezenţa unor martori, graţie cărora putem astăzi să cunoaştem valoroasele învăţături ale marelui duhovnic.
Unul dintre aceşti martori este Vasile Şerbu din Arpaşul de jos, care a fost de faţă când părintele a scos dintr-un cufăr o carte veche, despre care a spus că provenea de la sfinţii de la Muntele Athos: „În ea – ne-a spus părintele Arsenie – se găseşte descrierea hidrei cu răsuflarea otrăvitoare, care va urmări prin toate mijloacele să împiedice lumina şi voinţa dumnezeiască… Veţi vedea şi veţi înţelege spurcăciunea peste tot în jurul vostru: la serviciu, în magazine, în instituţiile statului, în conducerea lui şi mai ales în politică. Din nefericire, ea va intra pe furiş chiar şi în sânul Bisericii, murdărind unele suflete de aici. Aproape că oamenii îşi vor pierde speranţa. Doar cei care îşi vor păstra credinţa adevărată vor fi salvaţi şi mare va fi atunci Slava lui Dumnezeu peste ei".

| AvalohAlyn explică (pentru Arthur):

Multumesc de raspuns.Frumoasa profetie.Descrierea hidrei cu rasuflarea otravitoare cred ca i se atribuie in mare parte si Romaniei.Romania a fost afectata exact de ceea ce ai spus in postul tau.

7 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

De ce nu zici de alte religii avraamice?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac, de Parintele Arsenie, sa citesc intai si apoi imi voi spune parerea.happy

| sitărescu a răspuns:

Sunt din Cărarea Împărăției?

Personal, cred că părintele s-a rugat lui Dumnezeu să ajungă în închisoare și la canal pentru a trăi mucenicia și pentru a-i ajuta și încuraja pe cei de acolo.

Au fost mulți oameni care și-au schimbat viața după o discuție cu părintele, important e ca românii să nu-și uite duhovnicii.

| AvalohAlyn explică (pentru sitărescu):

Am luat aceste citate de pe spatele unei fotografii cu Parintele Arsenie ce am primit-o.Dar se gasesc si acolo. Apropo, ce se mai aude de canonizarea Parintelui?

| sitărescu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Citatul cu Hidra, nu știu dacă e autentic și cum să-l interpretăm literal, simbolic.

Am văzut că pe site-ul război întru cuvânt, ziceau că unele profeții de tipul new-agist le-au scos că s-ar putea să fie o intoxicare a unora care scornesc povești.

Minunile părintelui în schimb au transformat oameni, Aspazia Oțel nu bate câmpii.

Despre canonizarea părintelui nu știu ce să spun, am înțeles că părintele a lăsat vorbă să nu-i fie dezgropat trupul.

Din câte știu neputrezirea e una din condițiile esențiale și nu văd cum ar putea fi verificată, decât prin dezgropare.

Am înțeles că Părintele Ilie Lăcătușu deși îndeplinește cerințele canonizării și dosarul său de canonizare e pe rol, de ani buni, încă nu a fost canonizat.

Pentru canonizare, un număr mare de oameni trebuie să ceară asta, ceea ce se întâmplă, la parastasul părintelui A.Boca au fost anual mii de oameni.

Părintele Necula zicea că noi îi putem canoniza urmându-le exemplul după puterile noastre iar Dumnezeu vă răsplăti rugăciunile.

Personal nu cred că un sfânt al închisorilor va fi canonizat atât timp cât mai există torționari securiști în viață și urmași ai lor influenți.

Un lucru e cert dacă Dumnezeu va vrea va fi canonizat.

| mary4048 a răspuns:

Supranumit si Sfantul Ardealului, Arsenie Boca a fost un om de o mare curatenie sufleteasca.A fost de asemenea prigonit de comunisti si chiar detinut la Canal..am citit despre el cat de mult am putut si sincer vorbind este uimitor cate a putut indura in numele credintei.A profetit caderea comunismului, moartea Ceausestilor si chiar si moartea sa.Nu am reusit sa ajung niciodata la Prislop acolo unde-i este mormantul, care am auzit ca iarna are flori proaspete pe el, care nu ingheata! Eu cred ca merita intr-adevar canonizat!