| Isabela96 a întrebat:

Ce parere aveti despre viata Sfantului Ioan Gura de Aur?

7 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Una diferită faţă de a ta.

| Isabela96 explică (pentru Nuvăsufăr):

Nu vrei sa mi-o impartasesti?

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Isabela96):

Nu.

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| Filip23 a răspuns:

Nu a trait pentru el, ci pentru Dumnezeu si pentru aproapele. A optat pentru monahism. A vrut sa pune temelii noi pentru viata crestina si a mustrat multe persoane din cler si de la curtea imperiala, fara sa se gandeasca ca isi pune viata in primejdie. Din cauza traiului ascetic era slabit; nu a rezistat la calatoria dura a exilului. Este privit ca parinte si dascal al pocaintei si al vietii crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere ar trebui sa am?

| Isabela96 explică (pentru anonim_4396):

Orice om are o parere in legatura cu ceva daca stie despre ce sau cine se vorbeste.
Daca nu ai o parere inseamna ca nu sti prea multe despre viata acestui sfant.

| Roxxanaaaa a răspuns:

Ioan a fost contemporan cu oameni influenţi. O glorioasă constelaţie de genii a fost cea care lumina perioada acelor ani în care Sfântul Ioan predica la Constantinopol. În vest erau Ambrozie, Ieronim, Augustin. În est erau cei trei Sfinți Capadocieni: Vasile, Grigorie de Nazianz şi Grigorie de Nyssa, educaţi, magnetici şi de-a dreptul fascinanţi. Aceştia au fost bărbaţii cu care Sf. Ioan a împărţit atenţia lumii.