| Cristiiiiiiuy a întrebat:

Ce parere aveti desprea casatorie? (religios, stintific, sentimental) Reprezinta, o incorsetarea a omului modern, lipsita de sens?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Toate casatoriile sunt fericite. Convietuirea care urmeaza aduce necazurile

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un aranjament teocratic foarte bun, dacă cei doi parteneri respecta sfaturile biblice. Ei nu o privesc ca pe o incorsetare.

| RAY a răspuns:

Omul este o fiinta poligama iar casatoria o minciuna la adresa naturi umane, din pacate sufera copii din acestei minciuni cum ca omul e o fiinta monogama, omul este o fiinta social monogama nu sexual monogama

| T0T a răspuns:

Numai tu poți da un sens unui lucru în limitele în care ești în stare din punct de vedere afectiv sau rațional și cu asta am zis tot.

| AlexDorobantu a răspuns:

Căsătoria a fost ideea lui Dumnezeu și asta încă de la început.

Permite-mi o analogue: Atunci când îți cumperi un calculator primești și manualul de funcționare. Dacă respecți ceea ce pune în manual ai mari șanse să te bucuri de calculatorul tău. Însă dacă Îl conectezi la o priza cu voltaj mai mare, Îl pui într-o încăpere fara ventilație și cu mult praf să nu te aștepți la prea multe. Ce să mai spunem despre viruși și normele de protecție online.

Dumnezeu a definit familia că o unire spirituală, emoțională și fizică (în ordinea asta) pentru toată viața.

O căsătorie nefericită apare atunci când partenerii își pun propriile interese la înaintare și se lasă stăpâniți de firea și dorințele lor. În mod inevitabil asta duce la experiențe triste.

Însă nu asta este și ceea ce Dumnezeu dorește de la fiecare familie. Noi găsim repede scuze precum: nepotrivire de caracter, nu mai simt nimic pentru ea, s-a schimbat...

Și viața de căsătorie este o artă pe care puțini ajung să o aprecieze. Ce să faci, am fost educați de niște amatori de la televizor cum să trăim o viață "fericită".