| Moisie a întrebat:

In Biblie in cap. Matei 6; 24, vedem cum Isus le reproseaza preotilor ca il slujesc pe Mamona, dar si ca slujind lui Mamona, dovedesc ca-l urasc pe Dumnezeu, oare sa fie o coincidenta ca astazi preotii crestini il slujesc pe fata pe Mamona, adica pe Lucifer, ba chiar i se inchina lui Lucifer ca unui Dumnezeu!
priviti acest filmuletz si va convingeti:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

A avut Isus dreptate cand a facut acuzatia de mai sus?

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Eu in Sfanta Scriptura nu văd să se întâmple acest lucru, ci dimpotriva! Fiul lui Dumnezeu este Cel care confirmă preoţia creştină:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."

6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai tu ca unul care il slaveti pe Mamona ca fiind Dumnezeul tau, evident ca nu poti accepta nici ceea ce zice Isus din Nazareth si nici ceea ce vede toata lumea care se uita la acel filmuletz, pentru ca tu esti un propagandist al minciunii aflat in slujba Tatalui Minciunii, si ca sa ne dovedesti tuturor ca eu nu bat campii. mai si postezi versete din scriptura religiei mozaice si le prezinti ca fiind ale Bibliei religiei tale, adica dintr-o Biblie FURATA de la religia mozaica!

| Moisie explică (pentru milan9):

Hahahahah...ce tare!
Pai cine e acel fiu a lui Dumnezeu care confirma preotia crestina?
Nu cumva o fi Diavolul?
Nu de alta dar Isus din Nazareth nu putea confirma preotia crestina pentru ca in vremurile in care a trait el NU exista nici crestinism si cu atat mai putin biserica crestina, asa ca versetele tale sunt introduse NU de Isus asa cum MINTI TU, ci de asa zisi "parinti ai bisericii" adica cei 72 de apostolöi ai Satanei care au inlocuit pe cei 12 apostoli ai lui Isus

| milan9 a răspuns:

Tu de ce nu esti de acord cu aceste cuvinte ale Noului Testament date mai sus?
Ai ramas dator sa ne spui din ce religie faci parte...

| Moisie explică (pentru milan9):

Pentru ca Noul testament este scris de niste sarlkatani fara nicio Autoritate Divina ci doar cu autoritatea lui Lucifer= Diavolul, fapt confirmat si de apostolii Luca si Matei care de ex. in Luca 9:1 recunoaste ca a primit de la Isus Putere si Stapanire peste Diavoli.
Nu am ramas dator cu nimic, ba chiar am explicat pe larg din ce religie fac parte dar si motivul, asa ca daca te intereseaza atat de mult, atunci cauta in postarile mele anterioare, ca vorba aia, popa nu predica de 2 ori doar pentru ca o baba este surda!

| FlorinMihai2014 a răspuns:

Una din ele 10 porunci este:''Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine''. Deci daca cineva isi face idol e ca si cum l-ai sluji pe satana deoarece tu incalci porunca lui Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru FlorinMihai2014):

Bine, inteleg asta, dar problema este ca Dumnezeu NU se adreseaza crestinior cand spunea asta ci poporului cu care a facut un Legamant.
Este valabil ce spui tu si pentru crestinii care il slavesc pe Lucifer ca fiind Dumnezeu?
Sau Lucifer are alte Legi decat are Dumnezeu, adica Legea Noua numita si Noul Testamnent?
Nu de alta dar cele 10 Porunci au fost desfintate de Isus Christos odata cu Legea Veche data de Dumnezeu, atunci cand "Legea s-a implinit" si Isus i-a scos pe oameni de sub "Blestemul legii"?
Pentru ca nu-i asa in Biblie la Romani 10, 4 scrie "Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI", adica inceputul nelegiurii!

| FlorinMihai2014 a răspuns (pentru Moisie):

Nu stiu de unde scoti anumite lucruri dar sa stii ca cele 10 porunci nu au fost niciodata desfintate sau asa ceva.Iar Iisus Hristos nu a interzis aceste porunci El a venit ca sa ajute oamenii.Si daca satana are aceiasi porunca asts este pentru ca se foloseste de biblie ca sa manipuleze oamenii! Dar in fine daca nu crezi eu n-am ce sa-ti fac.

| Moisie explică (pentru FlorinMihai2014):

Tu nu vezi ca tu contrazici Biblia?
Drept cine te crezi?
Cum sa vina Lucifer sa ajute oamenii?
Pai chiar Christos recunoaste ca el detine cheile mortii si nu cheile de la spitalul de urgenta!

| Moisie explică (pentru FlorinMihai2014):

Pai ia mai uite-te la acest filmuletz sa vezi ca Christosul tau este de fapt Lucifer, adica Dracu

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| FlorinMihai2014 a răspuns (pentru Moisie):

Tu cred ca esti fraier! Eu n-am zis niciodata ca Lucifer ar ajuta pe oameni.Este adevarat ca adevaratul Hristos este Stapanul vietii si mortii! Eu ti-am spus foarte clar ca satana se foloseste de biblie ca sa ii manipuleze pe unii oameni.Si asa a fost, multi oameni au cedat lui satana pentru ca el a spus in mintea lor o gramada de lucruri rele despre biblie.Si sa numai indrazneci sa-mi spui ca eu ma inchin lui Lucifer! Eu am fost, sunt si voi fi intotdeauna robul lui Dumnezeu si lui Iisus Hristos! Sa nu mai indrazneci niciodata aceste lucruri despre mine!

| Moisie explică (pentru FlorinMihai2014):

Pai ia citeste cu 2 postari mai sus.
Adevaratul Hristos poate este stapanul vietii, doar ca nu se stie cine este acela, ca in Biblie este vorba doar de FALSUL Christos, si anume de Isus Christos, in conditiile in care Isus NU a fost niciodata UNS ca sa devina un Christos, iar daca NU a fost UNS si totusi este numit Christos, inseamna ca este o minciuna si Isus Christos NU este adevaratul Christos ci falsul Christos. Asa ca se pare ca fraierul este acela pe care il vezi tu in oglinda cand te barberesti.
Pai cum sa nu ti spun ca tu te inchini lui Lucifer cand absolut toata Biserica crestina il slaveste pe Lucifer ca Dumnezeu, daca nu crezi uite aici ai dovada:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Esti cumva musulman?
Daca ai fi musulman nu as spune ca-l slavesti pe Lucifer ci pe Mamona!

| adifox a răspuns:

Bati campii prietene!

| Moisie explică (pentru adifox):

Pe ce te bazezi cand spui asta?
Pe credinta ta a proasta?
Daca da, atunci mai degraba bati tu campii!

Cum de ai ajuns atat de trepanat incat sa nu mai crezi nici ceea ce vezi, de ex. filmuletzul din enuntul intrebarii?