| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti? Noul conducator catolic iubeste fotbalul! Ca mine!

11:05 Noul Papa, argentinianul Jorge Mario Bergoglio, primul de origine sud-americana, este suporter al echipei San Lorenzo, a anuntat, miercuri, site-ul calciomercato.com.

Conform cotidianului argentinian Ole, Papa Francisc I a primit in 2008 o placa memoriala din partea oficialilor clubului San Lorenzo la centenarul gruparii argentiniene.

De curand, Papa Francisc I s-a fotografiat cu fanionul formatiei San Lorenzo.

Papa Francisc I continua traditia pontifilor-suporteri, dupa ce predecesorul sau, Benedict XVI, era suporter al echipei germane Bayern Munchen.

22:55 Cardinalii, care au ales miercuri pentru prima data in persoana lui Francisc I primul papa de pe un alt continent decat Europa, "au avut curajul de a trece Oceanul si de a extinde perspectiva Bisericii", a declarat miercuri seara purtatorul de cuvant al Sfantului Scaun, relateaza AFP.

In cadrul unei intalniri cu presa, parintele Federico Lombardi a salutat astfel "marturia de mare simplitate" si "acceptarea unui serviciu adus" Bisericii pe care noul Papa le-a manifestat in prima sa declaratie in fata credinciosilor.

"El a facut un gest frumos cerand binecuvantarea lor si s-a inclinat" in fata lor, iar aceasta atitudine macheaza o "continuitate a lui Benedict al XVI-lea", a declarat el.

6 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Ce coincidenta, cred ca tu vei fi urmatorul papa.
Probabil ar fi slujba perfecta pentru tine.Pardon,chemarea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai gresit cu intrebarea aici, ai primit raspunsuri de T/A

| Alphawolf a răspuns:

Noul conducator catolic iubeste fotbalul, ca tine?
Trezeste-te baiete... din somnul ce te-apasa.

| iurii75 a răspuns:

„Ce parere aveti? Noul conducator catolic iubeste fotbalul! Ca mine!„ Păi atunci cu siguranță că tu vei fi următorul papă. Apropo, nu ești cumva negru?!

| AvalohAlyn explică (pentru iurii75):

De unde.Sunt alb ca varul si cu bujori in obrajirolling on the floor

| michelia a răspuns:

Si de ce ai pus intrebarea la " religie"? E mai mult un cancan stirea asta.
Pentru alte lucruri a fost ales si alea conteaza.