| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti voi crestini despre un alt calugar renumit din tara noastra Nicolae Steinhardt.Un martir in perioada comunista.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De martiri din perioada cruciadelor şi inchiziţiei nu vrei să ştii nimic?

| BîlcStefan a răspuns (pentru NOname):

Acum vorbim despre martiri romanii, mai tarziu obordam si acest subicet.

| Moisie a răspuns:

Da era un martir, dar unu care si-a dat viata pentru prostirea oamenilor si nu pentru iluminarea lor, asa ca eu il consider un martir care si-a dat viata pentru a-l sluji pe Diavol!
Pacat de el ca Dumnezeu nu i-a luminat mintea desi era evreu, deci avea un Dumnezeu!