| hypothesis a întrebat:

Ce pot intelege eu cand citesc din Proverbele lui Solomon din Biblie, capitolul 26:versetele 4 si 5:" 4 Nu răspunde nebunului după nebunia lui, ca să nu semeni şi tu cu el.
5 Răspunde însă nebunului după nebunia lui, ca să nu se creadă înţelept. "?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Foarte simplu, ca sunt mai multe tipuri de nebuni, unii carora nu trebuie sa le raspunzi pentru ca sunt dusi cu pluta si nu mai ai ce sa le explici si alt tip de nebuni, cei care sunt inca relativ cu ceva in calculator dar neaga existenta lui Dumnezeu care este considerata nebunie dar vindecabila carora TREBUIE sa le raspunzi sa nu considere ca ceea ce sustin ei este un lucru normal ci nebunie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Intr-un joc de cuvinte te poate prinde un ateu sau un sectant, cum ar fi intrebarea cu oul si gaina = valabil primul proverb; daca esti socotit eretic si tu esti un crestin ortodox binecredincios si practicant =valabil al doilea proverb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva aici :
http://mschurchofchrist.org/files/93720602.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica sa iti folosesti mintea si sa-ti adaptezi vorbirea in mod intelept, pentru a putea spune adevarul fara sa deranjeze ori sa doara.de exemplu, crestinul trebuie sa certe si sa mustre cu blandete.e greu, dar e posibil.

| gratargratar a răspuns:

In general, acceptiunea termenului "nebun" in Biblie este acela de om care nu crede in Dumnezeu.
Stiind acestea, ce vrea Solomon sa spuna aici este ca atunci cand ai de-a face cu astfel de oameni, trebuie sa-i incurci in propriile tehnici, pentru a le arata slabiciunea metodei lor, insa niciodata sa nu iei de bune spusele lor. Ia-le ca un exercitiu de gandire benign, fara sa crezi vreodata cele spuse de cel in cauza sau cele raspunde de tine. Adevarul este Unul.

Exemplu: pe un cinist il poti combate folosind propria-i metoda, dar niciodata sa nu crezi in cinism in sine, sa iei seama la nebuniile lui cu adevarat. Arata ca orice afara de Adevar este de combatut.

| Ben00 a răspuns:

4 are aplicabilitate imediata si pentru multe zgandareli de pe rubrica.