| CοnstruimCatedrala a întrebat:

Ce rugaciuni frumoase stiti?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Cele din Psalmi, in care David vorbeste din suflet in fata lui Dumnezeu.De exemplu, Psalmul 26.

21 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cred ca nu trebuie sa fie neaparat poezii frumoase. Trebuie sa ajunga la cer.

| minrest a răspuns:

Poate ca nu sunt la obiect, dar am observat un lucru intristator. Se tot baga bani in Catedrala, iar constructia stagneaza. Parca am mai auzit de astfel de cazuri. Manastirea Argesului? Mesterul Manole? Vad ca ai o fire jertfitoare, ce zici, nu ai vrea tu sa popularizezi ideea unui grup care sa se lase zidit de viu in fundatie? Ma gandeam la un grup de 12 persoane, dar sa aiba macar seminarul. Sa vezi atunci ce ar spori constructia! Eu la randul meu as putea sa strang un grup de voluntari care sa va tencuiasa. E doar o idee.

| oprescudorin11 a răspuns:

Rugaciunile sunt toate frumoase, mai mult sau mai putin. Daca vrei o Rugaciune, cea mai Frumoasa sufletului meu umil este "Paraclisul Maicii Domnului"!
Poate fi si cea pe care o spuneam in copilarie 'Inger, ingerasul meu etc.'.dar vreau sa spun ca o rugaciune trebuie sa fie mai ales eficienta!
In acest context as spune ca cea mai folositoare este o rugaciune care sa ceara Lui Dumnezeu ceea ce ne este util intru desavarsirea noastra! Nu trebuie sa cerem concreteturi, caci astea vin oricum!
Pe undeva, prin Evanghelii, un crestin a intrebat pe IISUS CHRISTOS, cum sa se roage, atunci cand este la disperare, adica atunci cand nu gaseste solutia la viata lui de om, crestin. IISUS i-a recomandat Tatal Nostru!
Nu stiu daca e frumoasa, placuta. E Atotcuprinzatoare!
O gasesti si singur!
In ea este inclusa 'Faca-se voia Ta!".
Iar daca ai Credinta, stii ca Dumnezeu te iubeste!
Ce altceva mai vrei?
Asculta si asta! Chiar daca nu e ortodoxa! De cateva ori!
https://youtu.be/PSbI-BA29Kk

| TrăieşteClipa a răspuns:

Rugaciunile catre zeul Amon gasite pe papirusul lui Ani (1530-1290a.c.).
De acolo s-a inspirat cine a compus "compus" Tatal Nostru.
Amon, Amon, Amon.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru TrăieşteClipa):

Amon e nimic. DUMNEZEU e unicul creator si ai sa inveti sa il respecti si iubesti fie ca vrei fie ca nu.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Asa ti-au bagat in cap de mic.
Dumnezeul din Biblie era cel mai irascibil Elohim.Stia doar sa se bata, sa-si indrume supusii sa ucida si sa violeze.El administra cel mai mic popor de pe planeta, cel al israelitilor incepand cu Iacob.
Cand alti Elohim (vecinii lui mai puternici) s-au enervat, poporul lui a fost cucerit iar de Jehova nu s-a mai auzit nimic.
Evreii in exil au inceput sa-l zeifice si sa modifice textele "sfinte" in favoarea lor.
Crestinii au furat cartile lor fara sa gandeasca prea mult si fara sa reuseasca sa inteleaga adevaratul sens.
Cert este ca si astazi evreii se strica de ras cand aud ce minunatii interpretam din crimele Vechiului Testament.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru TrăieşteClipa):

Dumnezeu e iubire.

| Mieeez666 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Si daca nu vreau, care-i problema gogule?

| VelaJohnny a răspuns:

Ce apreciaza un parinte la copilul sau? Cand ii vorbeste deschis sau cand ii recita poezi? De ce nu discuti frumos cu cel despre care ii spuneti „Tata ceresc", de ce ii spui poezi, cum spune si Filip? Nu au nici o valoare rugaciunile citite sau invatate pe derost, te rogi degeaba daca o faci in felul asta. Vorbeste-i deschis, pentru ca e o persoana, nu o forta sau altceva impersonal. Spune-i ce ai pe suflet, multumeste-i in mod concret pentru lucrurile de care te bucuri...sti si tu cum se face.
Sa nu ma intelegi gresit, e doar un sfat.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru VelaJohnny):

Da daca spui de la tine de unde sti daca ii place sau nu lui Dumnezeu?
Nu e riscant sa ne jucam asa cu focul?

Rigaciunile sunt vechi de mileni si au ramas pentru ca s-a dovedit stiintific ca ii plac lui Dumnezeu si il bucura sa le auda.
Daca ii spui alte lucruri s-ar putea sa nu ii placa asa de mult, ba chiar sa se manie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Da-mi o dovada stintiifica ca ii plac lui Dumnezeu si se bucura sa ii spui poezi!
Vreau sa aud prietene. Biblia nu mentioneaza
Rugaciunea e un act de inchinare prietene, Isus aratand ca lui Dumnezeu nu ii sunt placute rugaciunile care nu sunt decat o repetare inutila de cuvinte.
Matei 6:7 „Dar, când vă rugaţi, să nu spuneţi aceleaşi lucruri la nesfârşit, cum fac oamenii naţiunilor, căci ei cred că vor fi ascultaţi pentru că folosesc multe cuvinte."

Rugaciunea trebuie sa fie o comunicare cu Dumnezeu, iar rugaciunea „Tatal nostru" e un model de rugaciune, fiecare sa se roage pentru venirea Imparatiei lui Dumnezeu, implinirii vointei sale, necesitati, multumiri si recunoasterea greselilor.

| CοnstruimCatedrala explică (pentru VelaJohnny):

Un studiu realizat de rusi a aratat ca rata minunilor creste cu 25% atunci când ii spui Lui Dumnezeu rugaciuni consacrate.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Hai ca esti tare prietene laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciunea mintii coborata in inima e pentru mine cea mai indragita si mai facila. O spun ajutandu-ma de un sirag de matanii de 33 de noduri:
"Doamne Iisus Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!"

Pe acelasi sirag, spun si rugaciunea catre Imparateasa Cerului si Pamantului:
"Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne pe noi!" sau "miluieste-ne pe noi".
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos si Acatistul Maicii Domnului sunt foarte frumoase si le mai citesc din cand in cand.

Rugaciunea domneasca "Tatal nostru" este si ea de baza.
Rugaciunile catre Maica Domnului sunt cele mai dulci, fiindca am evlavie catre Ea mai mult.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Imparateasa cerului si a pamantului? Asta e o divinitate pagana careia i se facea cult de catre evrei chiar inainte de exil, il facea si grupul care a plecat in Egipt si l-a luat cu forta pe Ieremia. E unul din pacatele care au umplut paharul nelegiuirii. Dumnezeu sa te ajute, se cunoaste ca esti un tip de treaba, dar sa stii ca nu esti crestin. Practici alt cult, Domnul sa va ajute si sa va lumineze pe toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Hristos este Imparat, iar Maica Sa este Imparateasa. Asa o numeste si David Proorocul in Psalmul 44: "Statut-a Imparateasa de-a dreapta Ta, imbracata in haina aurita si preainfrumusetata"...
De-asemenea, Preasfanta spune in Evanghelia dupa Luca, in primul capitol: "Iata, de-acum ma vor ferici toate neamurile, ca mi-a facut mie marire Cel Puternic!" De ce sectele nu implinesc Evanghelia si refuza s-o cinsteasca pe Maica lui Hristos Dumnezeu?!
Lui Hristos Imparat i s-a dat toate puterea in Cer si pe Pamant. De aceea, Maica Sa e Imparateasa Cerului si a Pamantului.
Nu numai eu o numesc asa, ci Biserica Ortodoxa, una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca, singura Biserica a lui Hristos.
Nu am nevoie de patalama de crestin din partea sectantilor sau a sectelor, straine de Neamul Romanesc.
Stefan cel Mare, sau Mihai Viteazul, sau Constantin Brancoveanu, voievozii si stramosii nostri nu au fost sectanti, ci crestin-ortodocsi dreptmaritori, iar unii chiar sfinti mucenici.

Cinstirea Maicii Domnului face parte din cultul crestin.
Daca tu esti sectant, e problema ta!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa lasam sectele, ca nu am treaba cu ele. Si eu o fericesc, cum spune in textul citat de tine, cine poate sa fie mai sfant decat Maica Domnului. Dar sa vedem ce spune textul despre care iti ziceam. Cartea lui Ieremia: ''16. Nu te vom asculta in nimic din cele ce ne-ai spus in numele Domnului. 17. Ci voim sa facem cum am spus cu gura noastra, si anume: sa aducem tamaie imparatesei cerului, si sa-i turnam jertfe de bautura, cum am facut, noi si parintii nostri, imparatii nostri si capeteniile noastre, in cetatile lui Iuda si in ulitele Ierusalimului. Atunci aveam pane de ne saturam, eram fericiti, si nu treceam prin nici o nenorocire! 18. Dar, de cand am incetat sa-i aducem tamaie imparatesei cerului, si sa-i turnam jertfe de bautura, am dus lipsa de toate, si am fost nimiciti de sabie si de foamete..." E mai mult, uita-te in Biblie daca vrei. Vezi, argumentele tale, asa au facut imparatii, asa au facut stramosii. Daca ai sti cat ai intristat-O pe Maica Domnului cu cultul tau infantil, ai plange in hohote.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Ce vorbesti tu, sectantule? Cinstirea Maicii lui Dumnezeu este pentru tine idolatrie si cult infantil? Hai sictir!

Maicii Domnului i-a facut marire Insusi Dumnezeu, care S-a intrupat din Ea, cu incuvintarea Ei: "fie mie dupa cuvantul tau!" Evanghelia dupa Luca1, 38
Fiindca de cuvantul Fecioarei Maria a depins intruparea Mantuitorului si Dumnezeului Iisus Hristos.
Ingerul Gavril i s-a inchinat si a numit-o "cea plina de har si binecuvantata intre femei", mama lui Ioan Botezatorul a numit-o "Maica Domnului meu" si "binecuvantata intre femei".
Pentru Maica Sa, Iisus Hristos a inceput mai devreme minunile Sale si s-a aratat lumii ca Dumnezeu.
Iata ce-i spune o femeie din multime lui Iisus Hristos: "Fericit este pantecele care Te-a purtat si fericiti sunt sanii pe care i-ai supt!" Luca 11:27
Iar El incuvinteaza. Deci cultul Maicii Domnului este contemporan vietii sale pamantesti si este inaugurat de Insusi Dumnezeu care "i-a facut marire", asa cum este scris in Evanghelia dupa Luca.
Deci ce comparatie suporta cinstirea Maicii lui Dumnezeu cu idolatria astrelor specifica paganilor cu care au avut de-a face iudeii Vechiul Testament?

Zeita Astarte nu exista, la fel ca orice zeu inexistent, mut, orb, surd, insa Maica Domnului este vie si de-a dreapta lui Hristos Dumnezeu.

Deci, inca o data, iti repete sectantule, cultul Maicii Domnului este inaugurat chiar de Dumnezeu, care i-a facut marire, iar Dumnezeu este laudat prin ea, ca si prin ceilalti sfinti, dupa cuvantul Psalmului 150: "Laudati pe Domnul intru sfintii Sai!" (primul verset)

Deci voi sectantii care o vorbiti de rau pe Maica Domnului, aveti impresia ca veti afla mila lui Hristos, Fiul Ei? Mai ganditi-va!

Uite sectantule ca Mihai Eminescu, poetul national al romanilor, nu se codeste s-o numeasca in "Rugaciune" pe Maica Domnul drept "Craiasa" si "Regina a ingerilor":

"Craiasa alegandu-te,
Ingenunchem rugandu-te
Inalta-ne, ne mantuie
Din valul ce ne bantuie
Fii scut de intarire si zid de mantuire
Privirea-ti adorata
Asupra-ne coboara
O, Maica Preacurata, si Pururea Fecioara,
Marie!

Noi, cei din mila sfantului
Umbra facem pamantului
Rugamu-ne-ndurarilor
Luceafarului marilor,
Ascult-a noastre plangeri,
Regina peste ingeri
Din neguri te arata,
Lumina dulce-clara
O, Maica Preacurata si Pururea Fecioara,
Marie!"

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca un om care Il cunoaste pe Dumnezeu vorbeste frumos, nu injura, nu cauta sa il micsoreze pe cel caruia i se adreseaza. Pe de alta parte un om cult pastreaza nivelul academic al conversatiei, nu cauta sa opreasca fluxul de idei. Ce sa fac, o sa caut sa vorbesc alta data cu tine, poate te prind in toane mai bune. Domnul cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Un om care-L cunoaste pe Dumnezeu nu e complice cu hulitorii si dusmanii Maicii Domnului si nici nu accepta sa-i fie jignita credinta.
Hristos i-a luat la bice pe zarafii care intinau Templul Lui; Sfantul Ierarh Nicolae al Lichiei l-a palmuit pe ereticul Arie care hulea pe Hristos, negandu-i Dumnezeirea.
Orice om, cat de bland, daca-i jignesti mama, se face foc si para. Maica Domnului este si mama mea duhovniceasca, ca si a tuturor celorlalti crestini. Prin Sfantul Ioan, Hristos ne-a lasat-o pe Maica Sa: "Iata mama ta!" Ioan 19:27
Tu nu numai ca m-ai jignit pe mine spunand ca nu sunt crestin, de parca as avea nevoie de recunoasterea ta sau a sectei din care faci parte, dar ai jignit-o si pe mama mea duhovniceasca comparand-o cu zeitatile idolatrilor, iar cinstirea Maicii Domnului este pentru tine "cult infantil".
Daca jignesti, asteapta-te si tu sa fii jignit!
Eu nu te-am invitat pe tine la nicio discutie, tu ai sarit aiurea cu insultele, iar eu am reactionat. Puteai sa te abtii.
Eu nu sunt interesat de discutiile cu sectantii, fiindca esti sectant de vreme ce citezi din asa zisa Biblie a apostatului COARNElescu.

Altadata nu ma mai deranja!

| ArchWord a răspuns:

++ boi