| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă atunci când spui " Ia de sufletu lu' X" -cum se spune azi de Moşi.
Ştiu că atunci la Liturghie numele trecute pe pomelnic când sunt rostite, se luminează calea celor morţi, iar celor vii li se dă împărtăşanie spirituală.
Dar de Moşi ce se întâmplă?

x- fiind o persoană decedată

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cum să li se lumineze calea din moment ce el a ajuns ori la Dumnezu în Rai, ori în Iad.
Din moment ce a murit nu mai are legături cu pământul.
Dar chiar aşa de rău va prosteşte preotul la biserică?
Dacă aţi gândi un pic de unii singuri cu Biblia în fată aţi vedea că această zisă sâmbătă a morţilor este o sărbătoare drăcească (a păgânilor), nicidecum pe placul lui Dumnezeu.

| aaadddaaaa10 a răspuns (pentru Esperança):

Sunt de acord cu tine.

| Esperança a răspuns (pentru aaadddaaaa10):

Nu trebuie să fii de acord cu mine deoarece eu spun ceea ce ştiu prin Harul şi Mila lui Dumnezeu.
El e Cel care îmi dă înţelepciune să cunosc voia Lui şi să înţeleg Cuvântul Său!
Nu sunt genul de persoană care cred tot ce aud,indiferent de la cine aud.
După ce aud, iau Cuvântul Vieţii, Evanghleia, cercetez lucrurile auzite, iar apoi fac sau nu lucrul respectiv!
Iar în Biblie scrie despre mâncarea jertfită idolilor, iar Dumnezeu ne cere să nu ne atingem de ea!
şi niciodată să nu luăm şi să nu mâncăm nimic de la nimeni dacă nu e dată în Numele Domnului Isus Hristos!
Eu nu pot mânca mâncarea dată în numele unui om mort.

| aaadddaaaa10 a răspuns (pentru Esperança):

Pai inteles si stiu ce spui si de aceea sunt de acord cu tine.

| Archdaemon a răspuns:

Ce sa li se lumineze sicriul sa ia foc ce naiba...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi că nu te-am jignit. Episcopul nu te-a învăţat să şi vorbeşti?
Doar te-a dresat să te comporţi precum un robot?
Cred că nu degeaba e tradus în biblia voastră "săraci cu duhul".
Dacă ai citit în cărţile episcopului atunci e clar că ai creierul spălat şi esti precum un robot.

| pesciolino a răspuns:

Fratilor buni crestini(ortodocsi) traiti-va viata, destrabalati-va,injurati, beti, curviti,face-ti si mai rau daca se poate pentru ca preotul se va ruga pentru noi (cand vom fi reci pe o masa), parinti nostri vor plati bine si vom fi luminati, sfintiti, etc, iar in cele di urma vom imparati cu Dumnezeu! Treziti-va oameni buni!

| MAnghelescu a răspuns:

Cand facem pomeni pentru cei morti, si spunem " sa fie pentru sufletul lui X" sau alte formulari asemanatoare ingerul pazitor al sufletului decedat ii trece acestuia ca fapta buna pomana care a fost data. Astfel daca sufletul este in iad i se mai usureaza munca sau in functie de gravitatea pacatelor ajunge in rai, iar daca este in Rai sufletul se apropie mai mult de Dumnezeu(in Rai exista mai multe locasuri)

| iamy a răspuns (pentru MAnghelescu):

laughing iar tu? Mai omule, tu chiar nu bagi de seama ca esti pe langa?

| Nonono a răspuns (pentru MAnghelescu):

Nu te lua dupa astia. Bravo!