| CinevaAnonimă a întrebat:

In ce cazuri nu se scrie o persoana decedata pe pomelnic? In cazul in care folosea droguri sau era betiv se poate scrie?

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cred ca Dumnezeu i-a cunoscut pe acești oameni și în funcție de faptele lor ii judeca. În Biblie nu scrie despre pomelnic.

| RAY a răspuns:

Normal ca se poate scrie, nu are legatura bautura, droguriile cu asta

| mentholinks a răspuns:

Atat timp cat platesti, nu-l intereseaza pe preot pe cine treci pe pomelnic sau trecutul lui.

| Mayar a răspuns:

Da, atata timp cat nu s-a sinucis. Daca e sinucidere, nu ai voie

| xerxes1 a răspuns:

Cine esti tu sa-l judeci daca era betiv sau daca folosea droguri?

| CinevaAnonimă explică (pentru xerxes1):

Nu il judec.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

L-ai judecat deja.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi veţi fi judecaţi; şi cu ce măsură măsuraţi vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poţi zice fratelui tău: „Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", şi, când colo, tu ai o bârnă în al tău?… Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. (Matei 7:1-5)

| CinevaAnonimă explică (pentru RAY):

Nu judec pe nimeni, doar ca uneori asta e adevarul. Eu nu il judec ca a baut, dar daca stiu de ceea ce a facut nu inseamna ca il judec.

| CinevaAnonimă explică (pentru xerxes1):

Citeste raspunsul pentru RAY27TM.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

E si eu nica mai spun asta, da banii pe alcool si pe fumat, e frustrant poate cand vezi ca isi bate joc de banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se scriu cei care nu au fost de credinta crestin-ortodoxa, ateii, vrajmasii lui Dumnezeu, sectantii, sinucigasii. Betivi si drogatii intra la categoria sinucigasilor, fiindca ei cu buna stiinta isi fac rau aducator de moarte.

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Deci nu se scriu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu nu i-as scrie, pentru motivul mentionat mai sus. Dar, ca sa fii sigura, intreaba un preot, care este omul lui Dumnezeu si te poate indruma cel mai bine in alcatuirea pomelnicului!

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns:

Cred că, DAR NU SUNT PE DEPLIN SIGUR, singura situație în care nu se scrie o persoană decedată pe pomelnic este aceea în care aceasta s-a sinucis. Îți pot garanta totuși că înafară de acest caz, nu există nici o interdicție de pomenire în Biserică.