| ReviRocsy a întrebat:

Ce simbolizeaza steluta din varful bradului?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Steaua are o semnificatie religioasa, amintind de cea care a aparut pe cer la nasterea lui Iisus.
Există, de asemenea, obiceiul ca în vârful bradului de Crăciun să se așeze o stea, simbol al stelei care i-a călăuzit pe magi până la Betleem. Despre această stea se spune că aduce noroc și duce la îndeplinire dorințele.
O frumoasa zi sa aihappy

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

La naşterea lui Hristos, sa arătat pe cer o stea forte mare şi luminoasă, pentru a uşura orientarea magilor care veneau spre Betleem.

| RAY a răspuns:

Soarele care este deasupra noastra si ne aminteste ca vine un an nou asta mitologic, nici unde in biblie nu se pomeneste sa ai brad si sa pui stea in varful bradului e un obicei pagan

| Hope77 a răspuns (pentru RAY):

Corect. chestia cu bradul e un obicei pur pagan, preluat de la romani. problema e ca traim in vremuri in care ce spune Biblia nu are neaparat mare relevanta. omului ii place sa mearga cu valul la vale, e mai natural, mai usor. ferice de cei care inoata contra curentului.

| Miauti a răspuns:

Semnifica satanismul, paganismul...

| Ramona000 a răspuns:

Steaua Betleemului

Răspuns utilizator avertizat
| timisoara a răspuns:

Steaua Betlemului.

| dantiberiu23 a răspuns:

Steaua Betleemului i-a ghidat pe magi catre locul in care S-a nascut Iisus, simbolizand puterea lui Dumnezeu. Astazi aceasta se pune in varful bradului impodobit, iar colindatorii o poarta cu ei intre Craciun si Boboteaza atunci cand canta „Steaua sus rasare".