| Lamba a întrebat:

Ce va determina sa credeti in Dumnezeu? Ati experimentat vreun miracol(specificati)?

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vreun miracol? Tu crezi ca viata traita cu Dumnezeu se rezuma doar la un miracol? In 20 de ani de cind cred in El am trait miracole, zeci de miracole, incit la un moment dat eram deja obisnuit cu ideea ca intr-o anumita imprejurare Dumnezeu s-ar putea sa faca un nou miracol, si eu sa nu ma mai mir de el. Daca ar fi sa specific toate miracolele traite, atunci cu siguranta vorbind intre noi m-ar apuca dimineata. Si tot nu as zice totul.
Cel mai mare miracol din viata mea? Cind Doamna cu coasa m-a vizitat si i-am vazut rinjetul hidos. Sufeream de dureri cumplite de un an si jumatate, dureri ce mereu cresteau, si medicii nu stiau ce am, asa ca am ajuns la un punct in care am realizat ca, daca nu se intimpla o minune, a doua zi mi-as fi pus capat zilelor din cauza durerilor. Eu, care iubeam viata enorm, pur si simplu nu mai rezistam. Si atunci am strigat efectiv la Dumnezeu, si El de a doua zi a inceput sa imi usureze durerile incet incet, incit peste inca un an si jumatate am scapat cu totul de ele. A fost o experienta teribila, din care am avut multe de invatat, si in care am vazut efectiv ca Dumnezeu nu ii lasa pe cei ce cred in El. Deci, daca azi traiesc, si iti scriu aceste rinduri, e pentru ca am experimentat un miracol, altfel eram deja mort de mult timp.

| Inferno a răspuns:

Comprehensibilitatea aparenta a realitatii. Este frapanta evolutia omului din ultimul timp, am reusit sa intelegem lucruri care acum ceva timp nici macar nu erau cunoscute. Am reusit sa depasim obstacole care acum 100 de ani ar fi fost considerate insurmontabile. Desigur, raportat la Univers toate acestea par a fi egale cu 0. Oricum, atunci cand omul v putea intelege intreaga realitate am sa-mi scot palaria si am sa accept faptul ca omul a fost creat pentru a fi compatibil cu intreaga realitate.

| doctorandus a răspuns:

Ratiunea. Nu exista miracole.

| strawberry03 a răspuns:

In prezent, Dumnezeu nu mai face miracole in adevaratul sens al cuvantului. De asta multi se indoiesc de existenta Sa. Dar asta nu e un motiv sa credem ca nu exista. Sa privim doar florile, mai ales intr-un anotimp calduros! Cand ne aflam in mijlocul naturii si observam diversitatea culorilor. Daca analizam de aproape, observam diferite modele si contraste puternice care efectiv te sensibilizeaza. Sau intr-adevar, diversitatea corpului uman.
Nu cred ca toate astea pot exista pur si simplu, fara interventia Cuiva. La fel cum nici ceea ce au creat oamenii (de ex tehnologia) nu se poate construi singura, nici ceea ce ne inconjoara nu poate sa existe la intamplarehappy
Dar nu este singurul lucru ce-mi intareste convingerea ca El exista. Dumnezeu imi raspunde la rugaciuni happy A fost o vreme (nu prea lunga) in care L-am ignorat. Rezultatul? Am intrat intr-o stare de deprimare, am inceput sa fiu negativista si sa ignor detaliile din jurul meu. Ramaneam dezamagita de oameni si ma luptam mereu sa ies din starea de dezamagire. M-am rugat, iar Dumnezeu mi-a raspuns.
Si nu doar atunci. Mereu simt nevoia sa-i aduc multumiri, sa-L rog sa ma incurajeze si reusesc astfel sa capat incredere. Trebuie sa intelegem ca Dumnezeu nu ne raspunde la rugaciuni asa cum ne asteptam noi.
De exemplu, daca am o problema si il rog sa ma ajute, El nu ma va scapa de acea problema, dar ma va intari ca sa pot trece peste ea. Trebuie sa ne rugam pentru a ne intari o relatie cu Dumnezeu (1Tesaloniceni 5:17)
Si totusi, avem Biblia la indemana happy Ea reflecta mult calitatile si personaliatatea Dumnezeului nostru. Straduindu-ne sa il cunoastem, demonstram apreciere fata de ceea ce face pentru noi. Scripturile ar trebui sa fie un mod de viata pentru fiecare, intrucat ea "este inspirata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte lucrurile, sa disciplineze in dreptate" (2Timotei 3:16).
Asa ca sa incercam sa-l cunoastem pe Iehova Dumnezeu si sa deschidem ochii la lucrarile lui minunate (Iov 37:14)

| Inferno a răspuns (pentru strawberry03):

Eu cred ca Dumnezeu face "miracole "si in prezen la fel ca in trecut, numai ca omul poate identifica acum adevarata cauza naturala a "miracolului". Curcubeul de exemplu.

| strawberry03 a răspuns (pentru Inferno):

Sigur, curcubeulhappy Insa oamenii il vad precum ceva absolut normal, nu neaparat un miracol. Ma refer ca nu mai face miracole extraordinare. De exemplu, El nu mai vorbeste in mod direct cu oamenii ca la inceput. Sau nu isi mai trimite ingerii sa ii salveze pe oameni si sa fie vazuti. Ingerii actioneaza, dar noi nu ii mai putem vedea. Cand Daniel a fost aruncat in groapa cu lei, ingerul a intervenit si l-a salvat..."a inchis gura leilor". Miracole de acest gen nu se mai intampla, dar Dumnezeu inca actioneazahappy

| Duucu a răspuns:

Perfecta structură a corpului uman, și animal.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

Ti se pare, asa ti s-a spus, dar daca cercetezi un pic, obiectiv, o sa ai surprize.

| RAY a răspuns:

De ce in dumnezeu, eu cred in afrodita acum numai e la moda dar cica ofera un paradis cu virgine dupa moarte, ceva miracole cum e imi venea ploaia cand i cantam

| AliGab a răspuns:

Abisul desnadejdii. Am cerut sa fiu scoasa din singuratatea care imi sfasia sufletul si sa mi se dea prieteni. In 2-3 zile eram intr-un grup mare de oameni care mi-au devenit prieteni cu adevarat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Insasi faptul ca vedem creatia sa cu toate minunatiile pe care ochiul nostru le poate vedea., si cu ochii minti si-a inimi putem aprecia.

| BlackSulphur a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Argumenteaza de ce noi am fi creatia lui. De unde stii ca nu suntem, de exemplu, un experiment al altor fiinte superioare noua? (Sigur exista, vorba aia, doara nu suntem noi mai cu mot!)

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Intrebi, numai atata poti /D-zeu, n-are loc in inima ta. Daca ai Biblie citeste in Geneza 1:26-28.si nu mai fi necredincios ca-i faci bucurie celui ce la calomniat la inceput pe d-zeu si a devenit un SATAN

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ca si atei, nu consideram biblia veridica, deci nu se accepta ca argument. altceva?

| Liviu a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Zile tu laughing ca sunt alaturi de tine big grin

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Creatia vizibila nu? intotdeauna ati avut aceasta conceptie/? Probabil ca sunteti satisfacut de gandirea dumneavoastra,, dar majoritatea oamenilor nu sunt satisfacuti de starile de lucruri din lume.Probabil ca nici dumneavoastra nu sunteti, nu-i asa? Unde vor duce toate acestea? Dar indiferent de convingerile noastre religioase sau nu, cu siguranta pe toti ne intereseaza pacea in lume(((((sau: cum sa ne ocrotim copiii de influientele rele; sau:sa avem in jurul nostru oameni care manifesta o iubire adevarata unii fata de altii; sau:sa fim in bune relatii unii cu altii ceea ce nu e deloc usor cand neconfruntam cu presiuni).

| reihiuke a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pai chiar suntem. (Imi mai dai un premiu pentru cel mai amuzant raspuns?big grin )

| reihiuke a răspuns:

Ca sa ajungi la miracole, trebuie sa "muncesti" happy Nu vin pe gratis. Apoi e gresita parerea cum ca noi ar trebui sa fim spirituali. Asta e un privilegiu. Deci, nu o sa iti faca nimeni miracole doar ca sa crezi, pentru ca nu prea e nimeni interesat de asta. Nici macar Dumnezeu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.nu pot.e miracolul meu.ce daca ti-l spun, o sa crezi? o sa vrei sa ti-l arat pe Doamne-Doamne. dupa aia o sa vrei sa-i iei locul ca esti smecher.mai bine lasa.sa stea fistecare in miracolul lui.

| Mikhtarian a răspuns:

Incepand de la primavara,cand infloreste,ma uit in jur si Il Laud pe El,caci e minunat ce ne-a oferit.
Cand mi-e rau,si spun o rugaciune, imediat ma lasa.
El este prietenul care ma indruma, care ma iubeste neconditionat si ma asculta mereu, chiar si cand gresesc, de aceea Dumnezeu e totul pentru mine.

| ksuper31 a răspuns:

Cedry2k.El m-a determinat sa cred in Dumnezeu.El este un adevarat Dumnezeu, din punctul meu de vedere.
Succes!

| Apocaliptic a răspuns:

Cred ca ce ne determina pe noi cel mai tare sa credem in Dumnezeu este faptul ca daca nu credem ajungem in iad si daca credem ajungem in Rai. Si daca crezi ti se vor intampla multe "minuni", Dumnezeu te va ajuta in viata, dar te va si testa sa vada cat de mare este credinta ta in El.
Iar in legatura cu miracolul... faci diferenta intre Pamant si Marte si iti dai seama.

| BlitzkriegJack a răspuns:

Indoctrinarea parintilor. Dar nu a tinut mult.

| addi90 a răspuns:

Nevoia de un lider este in natura umana, toate neamurile au un d-zeu in cer sau pe unde o fi el. miracolele? nu exista...sau poate: intamplare al carui raspuns se afla dincolo de cunoasterea noastra. totul are un raspuns logic, chiar si D-zeu. suntem doar niste marionete intr-o cutie, vedem doar ce trebuie.

| TheLastSmile a răspuns:

Da cred in Dumnezeu, cred ca exista, dar nu-l venerez. Intrebarea corecta ar fi : Cine este Dumnezeu?
Poate fii orice, noi nu avem de unde sa stim. Tot ce stiu este ca Dumnezeu este o creatura, fiinta, entitate extraterestra ( pentru ca se afla in afara Pamantului) si ne este superior. Exista atatea teorii cu privire la inceput, credinciosii cred ca Dumnezeu a facut totul, unii cred ( si eu dealtfel) in teoria Big bang.,, Nimic nu se naste si nimic nu moare, totul evolueaza,,.
Noi numim,, Dumnezeu,, o creatura prea puternica, atotstiitoare, superioara, dar cine este acest Dumnezeu?
O alta teorie cu privire la creatia noastra ar fi ca niste fiinte extraterestre ne-au creat pentru a-i servi. In acest caz, acest Dumnezeu ar fi ele ( fiintele). Nu sunt foarte informata, dar asta este parerea mea.
De mici ni se baga pe gat ca Dumnezeu este atotputernic, atat de bun si ca ne iubeste, iar noi ii suntem datori sa-l iubim. Sunt multe evenimente in trecut care sustin religia, dar niciunul nu cu privire la Dumnezeu, ci la fiul sa Iisus. Acesta avea puteri tamaduitoare, asta ne-a facut sa credem ca este fiul lui Dumnezeu, ne-a facut prin miracolele pe care le executa sa-l consideram preaputernic. Dar poate ceea ce a facut el este un miracol doar pentru noi, iar in afara pamantului sa fie ceva comun. Oamenii prezentului nu stiu ceea ce stiau oamenii trecutului.
Daca crezi in Dumnezeu totul este ok, dar daca atesti ca, crezi, de exemplu in vrajitorie, esti nebun! Si de ce? Pentru ca inca din eviul mediu ni s-a bagat pe gat ca vrajitoria este o prostie, este coada Diavolului.
Stii teoria multiversurilor? Aceasta spune ca exista mai multe universuri ( infinite), iar cand corpul fizic moare sufletul se duce in alt univers.
Noi reprezentam doar un rol, viata noastra este doar un film, iar adevaratul,, eu,, priveste si este in acelasi timp si actor si privitor. Sigur ai avut vreun vis in care sa fii in situatia asta. Atunci cand filmul se termina, incepe altul. Amintirile cica sunt pastrate, dar noi( actorul nu ne putem amintit), pe cand noi( privitorul) da.
Noi suntem limitati, NOI nu este.
Nu stiu daca ai inteles ceva, dar cert este ca (,) cred in Dumnezeu, dar doar atat. Tu crezi in el? Tu ce argumente pro si contra ai?