| anonim_4396 a întrebat:

Ce va face sa mergeți la biserici și manastiri și sa fiți în continuare credincioși? ( Întrebare pentru credincioși).

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Spiritul Sfânt pe care Tatăl l-trimis sa locuiască și în mine. Când îți vinzi sufletul Mantuitorului Hristos și primești darul iertării păcatelor, devii alt om, care porți în suflet comoara Spiritului Sfânt care te atrage spre intimitate și comuniune cu Tatăl nostru ceresc.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns:

Nunți, botezuri, înmormântări, Paște.Astea mă fac.

| EestiSodalane a răspuns:

Mă duc la biserică pentru că acolo se ține Liturghia. Mă duc la Liturghie pentru că ea actualizează Împărăția Cerurilor în timp și spațiu. Vreau să fac parte existențial din această Împărăție deci bineînțeles că mă duc.

| Whateverrr a răspuns:

Odată ce se produce nașterea din nou (mântuirea) unui om prin Duhul Sfânt, este cu neputință să abandonezi credința, pentru că are loc o înnoire a inimii, o schimbare a mintii (metanoia). Când Îl cunoști pe Hristos cu adevărat, n-ai cum, nu vrei să te mai întorci la viața fără El. Asta ține în viață și disciplinele spirituale, unde includ ce și ce ai spus tu, frecventarea bisericii.
Este adevărat că mulți români merg la biserica doar din inerție, ori ca să capete îndurare înaintea lui Dumnezeu, însă puțini conștientizează că religia este moartă fără o curățire adevărată prin credința în jertfa lui Iisus și prin pocăință.

| IonelaIasmina a răspuns:

Eu, recunosc, merg pe fiecare duminică și la fiecare sărbătoare la Mănăstire. Motivul care mă face să merg la Mănăstire este Dumnezeu, Iisus, Sfinți, etc. Ceea ce mă face pe mine să merg la Mănăstire, este marea iubire pe care i-o port Domnului și marele ajutor de care am parte de la el în fiecare zi, și faptul că mă trezesc sănătoasă pe fiecare zi/MĂ TREZESC (îmi prelungește viața aici, pe pământ). Să nu crezi că nu am avut suferințe în viață! Ohoo, dar câte, dar știi ce am zis? "Facă-se voia Domnului!"; "Doamne, întărește-mă să trec peste asta!"
Iar astea le-am luat ca pe niște încercări date de la El. Iar Dumnezeu, dă încercările ca să vadă dacă și după acestea, nouă tot ne rămâne credința în El.
Deci, crede în Dumnezeu, iar suferințele (încercări de la Dumnezeu și palme ale vieții) pe care le ai, trece-le cu vederea, iar apoi, mulțumește-i Domnului că te-a ajutat să treci peste ele, și că (,) credința în El tot ți-a rămas.

| T0Teu a răspuns:

Dumnezeu. Dacă n ar fi Dumnezeu adevărat as merge la biserica și nu as rămâne credincioasa. El e tot ce am eu mai scump

| andreiadrian12 a răspuns:

Diferite interese: in primul rand nemurirea, eternitatea interese criminale calaistice cal frecvente in scrierile religioase apoi economia:banii ii mana.