| i86e2 a întrebat:

Ce zice biblia despre viol?
D-zeu, în nemărginita lui înțelepciune, a spus că dacă o femeie nemăritată e violată, violatorul trebuie să o ia de nevastă, ce, nu știați? Vă împotriviți înțelepciunii divine? happy
Din nefericire, biblia ortodoxă a tradus cam aiurea pasajul cu pricina: De se va întâlni cineva cu o fată nelogodită şi o va prinde şi se va culca cu ea şi vor fi prinşi, Atunci cel ce s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint, iar ea să-i fie nevastă, pentru că a necinstit-o; toată viaţa lui să nu se poată despărţi de ea. Deuteronom 22:28
Traducerea mai corectă e: "If a man is caught in the act of raping a young woman who is not engaged, he must pay fifty pieces of silver to her father. Then he must marry the young woman because he violated her, and he will never be allowed to divorce her." - New Living Translation

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Pai sa zicem ca un descreerat iubeste o femeie. Aceea femeie il uraste pe descreerat din toata fiinta. Descreeratul o violeaza, asa ca trebuie sa o ia de nevasta... si cine iese in avantaj? Nebunul ca doar o iubeste si tocmai asta vroia. Si femeia? Il uraste doar pe acel nebun si nu ar vrea niciodata sa imparta o viata intreaga cu el. Biblia asta... numai tampenii in ea si nu mi-ar fi de ar fi mai plauzibile.

15 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Davă violez mai multe fete, trebuie să mă mărit cu toate? Nu era bi/tri/etcgamia păcat?

| doctorandus a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Nu, Biblia nu interzice poligamia.

| benny a răspuns:

Si supararea ta care e? ai fost violat si nu te mai ia nimeni de nevasta?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Asta e o pedeapsa pentru violator.

| danay72 a răspuns:

Da, aceasta lege era data israelitilor, nu noua azi.Romani10:4

| Andr3 a răspuns:

Eu stiam ca regula asta este la musulmani si mi se pare o prostie.De exemplu fata nu-l iubeste pe tipul respectiv si totusi lumea ii impune sa se casatoreasca cu el din cauza a ceea ce ai scris si tu.Si in felul acesta, nu se creeaza si mai multa suferinta unei persoane nevinovate (femeia )? Sunt tari in care violatorul are dreptul sa se casatoreasca cu fata respectiva pentru a scapa de pedeapsa cu inchisoarea. Cele mai mari tampenii pe care le-am auzit. Dupa parerea mea, daca fata nu-l iubeste pe tipul respectiv nici nu va mai vrea sa-l vada a2a oara, trauma fiind deja destul de mare, dar sa fie obligata sa locuiasca toata viata cu el, iar astfel de nebuni/jivine/fiare care sunt in stare sa faca asa ceva unei femei ar trebui sa fie inchisi :) uite : http://www.evz.ro/......71659.html

| martzian a răspuns:

Nu ca este mai simplu sa te prefaci ca nu ai inteles diferentele (desi eu insumi repet mereu asta si altii au facut-o adesea) dintre legile date in mod specific poporului evreu, in vechime, si noul legamant care ni se aplica noua astazi?

Scopul si mijloacele nu iti fac cinste, prietene.

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Cum bre sa nu ii faca cinste? S-a autodepasit, omu'! Ca de unde nu e...

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Daca credeam asta, nu mai eram aici. Eu cred ca el si multi altii, pot mai mult de atat!

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Pai de fapt e un fel de bine adus femeii. Pe vremea aceea femeile nu munceau barbatii erau responsabili cu hrana familiei etc. astfel scopul suprem al unei femei era casatoria. daca nu era virgina cine o mai lua? nimeni. asa ca cel care a necinstit-o si i-a distrus viata trebuie sa o ia obligtoriu de nevasta.

| Razvan03Andrei a răspuns:

Intrebarea era ceva de genul:
"Deci trebuie sa ma casatoresc?"
Glumesc, dar e ciudat rau.Cate o data chiar nu cred in Dumnezeu.Am parerile melehappy

| DeEa_8231 a răspuns:

Asa si? Care e intrebarea ta? laughing

| i86e2 explică (pentru DeEa_8231):

Dacă nu ai fi minoră, ți-aș zice care e întrebarea mea. happy

| bridgetjones a răspuns:

Adaug și eu ceva: același text spune că, în cazul unui viol, fata este considerată vinovată dacă nu a țipat. Cum o dai, cum o-ntorci, violatorul e liber, tată de familie, soț devotat, iar femeile...la gunoi cu ele! Înfiorător este că unii încă mai consideră un reper această carte brutală și absurdă, la 2000 de ani de la scrierea ei.