| Girly97 a întrebat:

Cea mai bună prietenă a mea este martoră a lui Iehova iar eu sunt catolică. Ce pot face să nu o supăr și să nu mă excludă pentru totdeauna?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca o vrei DOAR ca o prietena nu aborda subiecte religioase DAR ma indoiesc ca prietena ta are aceleasi ganduri. Trebuie sa intelegi ca prietena ta NU ESTE crestina deoarece neaga Dumnezeirea lui Isus Hristos. Din punct de vedere Biblic martori sunt ANATEMA, adica blestemati prin ceea ce sustin. Eu as evita un asa prieten.

| Irinel15123532 a răspuns:

Poti sa te porti cu toata dragostea cu ea, si sa o ajuti cand are vreo nevoie, dar nu ajunge sa ii accepti silul de viata ca fiind dupa voia Lui Dumnezeu, ea il neaga pe Domnul Iisus Hristos ca singurul Domn si singura jertfa de mantuire pentru intreaga lume, au o biblie personala, facuta doar de ei, din care au scos o gramada de versete ca sa le sustina teoria, nu ii asculta teoriile, dar poarta-te cu dragoste cu ea, si puteti ramane prietene daca asta doresti, dar nu ii crede interpretarile biblice.

Te rog urmareste acest video.

https://www.youtube.com/watch?v=co5l4DAAyhg

| RAY a răspuns:

Sunteti crestine cu numele ambele, cititi biblia una buna si faceti ce scrie acolo simplu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca va suparati din rahaturi precum religia ma indoiesc ca sunteti prietene asa bune

| Donsavas a răspuns:

Încerci să te detasezi de gândul că sunteți diferite în ceea ce priveste credința si sa te gândesti la ce aveti in comun.

| DeyCj a răspuns:

Evită subiectele pe teme religioase.Doxele creștine și convingerile ei o vor îndepărta de tine.Ai o conduită civilizată în preajma ei și a apropiaților ei, nu înjura, nu pomeni de Dumnezeu în glumă și nu face glume obscene sau cu referire la sexualitate.Lor nu le plac chestiile asta.
Căutați subiecte comune de discuție, știu și eu va uitați după băieți, mergeți la cumpărături, etc. Asta va fi de bine.

| Nilsson a răspuns:

Dacă religia era un impediment pentru ea se despărțea de tine până acum.
Religia trebuie să îi unească pe oameni în lucrurile bune.

| FaraNume1245 a răspuns:

Să lași religia de-oparte și să comunicați ca oamenii civilizați?