| Badboi a întrebat:

Frăților, de foarte multa vreme am o problema în fiecare sărbătoare cu familia dacă ai voie sau nu sa faci baie. Cum am și acum, de joia mare, unde atât cât și sora mea, cât și mai multe persoane, spun ca nu ai voie, va rog, ajutați-mă sa le bag mințile în cap și sa le explic ca e ok sa te îngrijești

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ioan 13, 9. "Doamne", I-a zis Simon Petru, "nu numai picioarele, dar si mâinile, si capul!"
10. Isus i-a zis: "Cine s-a scãldat, n-are trebuintã sã-si spele decât picioarele, ca sã fie curat de tot; si voi sunteti curati, dar nu toti."
Isus si TOTI ucenici INAINTE de pasti (in joia mare) facusera BAE conform Bibliei. Ca sa le "bagi" mintile in cap ce lor ce le place un MIROS NATURAL, citeste-le BIBLIA (versetele de mai de sus).

| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca e o dogma ortodoxa, ci o superstitie.

Serios, multe lucruri pe care le debiteaza credinciosii n-au nicio legatura cu pozitia oficiala a B.O.R.

Răspuns utilizator avertizat
| aditimus a răspuns:

Salut, ai voie sa faci baie insa nu ai voie maine, in Joia mare ucenicii au spalat picioarele mantuitorului.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru aditimus):

Mantuitorul a spalat picioarele ucenicilor!

| DoctorWh0 a răspuns:

Am mai zis asta undeva, dar mai zic inca o data.
Daca toata dedicatia ta fata de Dumnezeu incepe in saptamana mare si se termina dupa paste, fa baie ca nu se intampla nimic.
Degeaba sunt toti credinciosi de paste si se apuca de facut "ritualuri" de genul.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Nespalatul corpului reiese din tinutul postului aspru...

| Digikey a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Cred ca le placeau mirosurile tari celor care au inventat tampenia asta.