| Mircea08 a întrebat:

"Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultaţi pentru că nu sunteţi de la Dumnezeu."
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 8/47)
1) Cum comentai acest citat?
2) Care sunt cuvintele lui Dumnezeu?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dar chiar și așa, dacă nu vor stărui în necredință, oamenii pot fi mântuiți, pot fi "de la Dumnezeu"; pentru că în aceasta constă planul de mântuire. Căci nici noi nu am fost de la Dumnezeu; toți ne naștem cu ură față de Dumnezeu.
În citat este vorba de acceptarea sau respingerea lui Dumnezeu în viața noastră. Dacă iubim pe Dumnezeu vom primi tot ce este de la El; dacă nu, Îl vom respinge. Depinde de ce duh ne lăsăm însuflețiți.

| Mircea08 explică (pentru anonimg):

Ai scris "Dacă iubim pe Dumnezeu vom primi tot ce este de la El"
A iubi pe Dumnezeu inseamna a-i respecta poruncile :
"Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: Să păzim poruncile Lui; şi poruncile Lui nu sunt grele."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/3)
Dar tocmai asta era scris in citatul postat de mine :
"Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele Lui...". Pai "poruncile lui Dumnezeu" = "cuvintele Lui". Cel ce nu asculta cuvintele Lui nu este de la Dumnezeu si nu il iubeste.
"Asculta cuvintele Lui " este scris asa deoarece in acea vreme informatiile erau date pe cale orala, dar noi intelegem prin asta ca sa citim si sa intelegem cuvintele Lui. Prin urmare, cine nu citeste si nu intelege cuvintele Lui (poruncile) nu stie ce are de respectat, deci NU POATE iubi pe Dumnezeu, si nu este al lui Dumnezeu. De aceea eu consider ca a nu studia cuvantul lui Dumnezeu, si a te multumi cu ce auzi de pe la altii (inclusiv de la mai marii bisericii din care faci parte) este o greseala care nu iti mai permite sa te mantuiesti. A asculta cuvantul lui Dumnezeu de la l-ai marii bisericii inseamna de fapt a asculta o dogma, dogma religiei respective care de fapt te duce in ratacire, te indeparteaza de adevar (adevarul este cuvantul lui Dumnezeu)
Preotii spun ca oamenii nu sunt capabili sa inteleaga cuvantul lui Dumnezeu, dar Evanghelia a fost data pentru toata lumea nu numai pentru o anume elita care poate gestiona informatiile dupa bunul sau plac. Iisus spune :
"De ce, dar, de la voi înşivă nu judecaţi ce este drept?"
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 12/57)
Asa ca, dupa PAREREA MEA, fiecare este dator sa studieze Evanghelia pana o intelege. Daca nu o intelege, sa se roage la Dumnezeu sa-i dea intelepciune pe a-i intelege cuvantul, si pentru ca vrei sa faci un lucru bun, vei primi cu siguranta intelepciune de la Dumnezeu.

| RaulAlmășan a răspuns:

Domnul spune aici că cei ce ascultă cuvintele lui sunt ai Lui, adică îi păzesc poruncile și îl iubesc pe Dumnezeu.
Domnul acolo se adresa fățarnicilor care în loc să asculte și să păzească cuvântul Lui, ei ascultau și păzeau propria datină și învățătura lumească făcută de ei și strămoșii lor care s-au depărtat de cuvântul Domnului și spuneau toturor că aceea este calea mântuirii.
De aceea zice Domnul că ei nu sunt de la Dumnezeu, fiindcă ei nu primeau cuvântul lui Dumnezeu, ei aveau învățătura lumească care îi făcea să respingă cuvântul, adică pe Domnul Iisus Hristos.

| Mircea08 explică (pentru RaulAlmășan):

EXACT ASA este si cu dogmele religioase - cei care apartin unei dogme indiferent care ar trebui sa studieze DE UNUL SINGUR Evanghelia si sa verifice in acest fel daca nu cumva urmeaza o cale gresita. NU UITATI - ESTE O SINGURA CALE BUNA si sunt o gramada de religii crestine (cu numele). Cei care au incredere mai mult in preot, pastor, pezbiter sau oricum altfel so mai fi chemand, decat in Dumnezeu eu cred ca fac cea mai mare greseala pe care o putea face in acesta viata. O crima se mai poate ierta dar a nu respecta cuvantul lui Dumnezeu inseamna a nu mai sluji lui Dumnezeu, prin urmare slujesti altcuiva fara sa vrei