| RAY a întrebat:

Chiar a fost cea mai buna solutie a lui dumnezeu sacrificarea lui Iisus? De ce nu a putut ierta omenirea pur simplu sau sa impuna legea iubirii de la bun inceput

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da măcar de-l sacrifica real.Cum se belesc mieii de Paști, așa trebuia să-l belească și pe Cristi, că nu se mai inventa programul ăsta mizer numit creștinism laughing).
Acum ca să-ți răspund.Cică conform bibliei a fost singura soluție, că omul trebuia să vadă un exemplu de om divin care a venit pe Pământ, i-a învățat(cum să devină sclavi), și apoi a murit răstignit pe un... Atenție lemn( în biblie nu scrie veci că Cristos o fost răstignit pe cruce, numa popii au inventat asta ca să-și justifice răsucirea crucii de la cea păgână, adică cea reală ce e în formă de sabie, la cea cre(ș)tină ce e pe dos) cică trimis ca misionar de tatăl ceresc ca prin suferința lui ei să fie salvați de la păcat.
Deci real nu chestia cu salvarea a fost misiunea lui Cristos ci să învețe oamenii cum să devină sclavi.

40 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RAY):

Chiar in noaptea invieri tu IL jignesti pe Dumnezeu Isus Hristos, am citit intrebarea ta de batjocura pentru crestini dar am evitat sa te insult pentru a nu te confunda cineva cu un crestin nestiutor. Ura este in mintea ta iar tu nu esti posedat de ura ci de generatorul uri si chiar si asa nu te urasc fiindca sectari nu urasc ci se scalda in mila si nefericire pentru unii ca tine.

| RAY explică (pentru danut):

Haaaaaaa sectanctule lasa-ma cu aiureli de astea

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Așa este.O mare mizerie, în care toți, chiar și tu ați fost ÎNVĂȚAȚI de mici să credeți, și chiar dacă e un program distructiv, fiind învățați de mici să credeți în asta ați ajuns toți să percepeți eronat mizeria ca pe ceva bun și pozitiv, la care se adaugă faptul că cei ortodocși au mai fost și botezați abuziv și fără acordul lor când erau prunci într-o doxă dreaptă, ca asta e secta ortodoxă. Doar doxă, dreaptă, nu credință sau spiritualitate!
Invidie? Pentru ce?
Cu viața cui am eu treabă? Cu a nimănui!
Probleme mele? Eu mi le știu rezolva SINGUR fără să dau vina pe un inventat dumnezeu crezând eronat că acel dumnezeu mi le-a dat și numai ăla mi le poate rezolva.GREȘIT! Dacă eu nu mi le rezolv nici p...la nu mi le rezolvă! E valabil și în cazul tău happy.
Normal că ne respectăm.A-ți spune și susține cu argumente un punct de vedere ce nu convine userilor cum ești tu, de exemplu, asta nu înseamnă că nu îi respect pe ceilalți, inclusiv pe tine!
Musulmanii, îs tot creștini.Ateii își trăiesc viața-n contradicție.

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Da.Dacă analizezi puțin ce scrie în Bibilie, în noul testament, cam... asta reiese.De la întoarcerea celuilalt obraz când a fost lovit, la umilința spălării picioarelor ucenicilor la cina cea de taină, intrarea în Nazaret pe un asin, și lista continuă.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Mizerie este din punctul tau de vedere. Majoritatea ne-am gandit ca este o religie inventata, eu m-am gandit la asta si am cautat. De unde vrei sa cunosti daca nici macar nu te obosesti sa cauti?
"7. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
8. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide." Pai si daca te invata de mic ca nu exista Dumnezeu? Este mult mai bine, ai dreptate.
"3. Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai dupa poftele lor

4. si vor zice: "Unde este fagaduinta venirii Lui? Caci, de cand au adormit parintii nostri, toate raman asa cum erau de la inceputul zidirii!"
"8. Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.

9. Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre.

10. Precum se coboară ploaia şi zăpada din cer şi nu se mai întoarce până nu adapă pământul şi-l face de răsare şi rodeşte şi dă sămânţă semănătorului şi pâine spre mâncare,

11. Asa va fi cuvântul Meu care iese din gura Mea; el nu se întoarce către Mine fără să dea rod, ci el face voia Mea şi îşi îndeplineşte rostul lui.". Crestinismul și Islamul sunt diferite. Vei vedea tot adevarul dupa moarte, caci viata asta este foarte scurta. Ai grija si cere-i iertare de pacate Domnului Iisus Hristos care a murit pentru noi, nu ai nimic de pierdut. Sanatate si pace.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Habar nu ai pe ce lume traiesti dar tot o dai cu sectantii. Habar nu ai ca pe langa sectanti nu exista decat o singura alta clasa: ignoranti, asa ca prefer sectant decat ignorant.

| RAY explică (pentru danut):

De ce te supara cuv sectanct

| danut a răspuns (pentru RAY):

Absolut deloc, sunt mandru de el. Acest cuvant arata actiune dintr-o directie si ignoranta (sa nu spunem realitatea) din cealalta directie.