| al3xutzu a întrebat:

Chiar exista liberul arbitru,cum spune Dumnezeu?

Daca tu inainte sa iesi din casa te rogi sa nu fi ucis de un om, dar totusi un om vroia sa te ucida de dinainte sa te rogi, Dumnezeu ii modifica vointa ucigasului?

Asta contrazice biblia...of..as vrea un studiu...sa aflu IQ ateilor si IQ credinciosilor ce cred in orice aberatie ce nu o vad, dar e scrisa intr-o carte numita "Sfanta".

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare om se naste cu un bagaj genetic.Pot sa aiba teistii iq-ul mai mare, pot sa-l aiba ateii, oricum nu e relevant. Poti sa ai nivelul de inteligenta ridicat chiar daca esti crestin sau ateu.

| al3xutzu explică (pentru EmaS):

Un ateu este un om rational, logic.Care a reusit sa treaca de influenta celor din jur cu Dumnezeu. Voi insa, credeti doar ca vi s-a spus happy

| EmaS a răspuns (pentru al3xutzu):

laughing Mie-mi spui?! Cunosc atei destui si nu sunt deloc asa cum ii descrii tu!

| al3xutzu explică (pentru EmaS):

Cei de care vorbesti tu cred ca sunt asazisii oameni rai, care nu cred in Dumnezeu doar pentru a se razvrati sau pentru ca cred ca vor ajunge oricum in iad... oricum e o decizie grea sa treci de la crestinism la ateism..doar un caracter puternic o poate face.

| al3xutzu explică (pentru EmaS):

Ce imi arati? O aberatie de pe stirile protv? Patetic!

| EmaS a răspuns (pentru al3xutzu):

In cazul asta tu esti patetic si necredincios.Pacat de tine!

| cristi202 a răspuns:

Dumnezeu nu modifica vointa ucigasului, insa ii poate pune piedici serioase. Un accident, un politist la locul unde vrea sa te ucida, o persoana ce se poate opune in vreun fel sau altul.
Oare unde e problema de IQ, la mine si la cei ce cred, sau la tine, ca, la fel ca la sah, nu ai intrevazut aceasta posibila miscare? Daca tu nu vezi o alta alternativa decit pe cea a ta, la fel ca un jucator slab de sah, nu inseamna ca adversarul tau ar fi lipsit de un coeficient serios al IQ, ci doar ca tu nu vezi mai departe de atit. Dar asta nu inseamna ca nu exista o logica a lucrurilor, si ca cei ce le cred nu ar fi inteligenti. Si desigur ca in aceasta situatie esti foarte predispus sa iei mat de la un cunoscator al jocului.

| shadovv a răspuns:

Pai tu presupui ca Dumnezeu ar intervenii in vointa ucigasului ceea ce e gresit. Poate Dumnezeu va face ca drumul pe care vroiai tu initial sa mergi, drum pe care te intalneai cu ucigasul, sa fie inchis in ziua respectiva. Liber arbitru, punct.

| danut a răspuns:

1 Exista Liberul arbitru.
2 Dumnezeu nu modifica vointa si nici intentia acelui ins DAR in functie de Planul Lui Dumnezeu acesta te apara de respectivul ins sau nu. Cum te apara Dumnezeu este problema Lui, in general prin dejucarea planurilor acelui individ sau printr-un inger protector.
3 Aceasta nu contrazice Biblia ci o sustine. Cat despre asazisul coeficient de inteligenta, este doar o forma umana de a scoate in evidenta o nuanta a mandriei proprii. Cine i-a analizat IQ-ul Regelui Solomon care are cele mai multe cuvinte intelepte (asa considerate de oameni) din lume? Sau cine l-a supus unui test asemanator pe Isaac Newton? Goange ale unor tipi ce si-au facut testele dupa propria personalitate si abilitati.

NOname
| NOname a răspuns:

Răspunsul meu de ieri (o părere personală şi atât) este perfect valabil şi aici, aşa că îţi las link-ul.

http://www.tpu.ro/......ina-3.html

| Dandanache a răspuns:

Vointa presupune o potentialitate a faptei, nu o reusita. Vointa ucigasului tine de liberul arbitru, reusita tine de providenta. Daniel a fost aruncat in groapa cu lei (Dumnezeu nu a schimbat vointa persecutorilor) dar leii nu l-au devorat (Dumnezeu a actionat asupra situatiei).

| sabin89 a răspuns:

Liber arbitru avem cu totii. Stim asta fara sa citim in vreo carte. Daca eu vreau sa trag cu prastia, cine ma opreste? Daca vreau sa cant, cant. Daca vreau sa zbier, zbier. In limitele impuse de anumite legi, putem face ce vrem. Sigur ca putem face si ceva ilegal, caz in care suportam rigorile legii. Nu vad nicio filosofie cu acest "liber arbitru".

| Thunderstruck a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca n-ai inteles intrebarea.Ok, daca vrem sa omoram pe cineva care s-a rugat sa nu fie omorat, iar doamne doamne l-a ascultat, atunci unde mai e liberul arbitru al meu?

| Dandanache a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ai ales sa omori, ai si incercat, dar n-ai reusit. Vointa nu ti-a fost schimbata. Vorbim de Liber Arbitru, nu de Garantia Succesului. Alfel castigam toti la loto.

| Thunderstruck a răspuns:

Am intrebat si eu asta, n-am gasit nici un raspuns concret, doar pe ocolite. (am intrebat de pe alt cont, nu cauta acum in intrebarile mele ca nu gasesti.)

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista. Daca esti indoctrinat de mic, nu mai prea ai ce sa alegi. Unii mai au norocul sa descopere ca nu exista doar dumnezeu si diavol, doar ei pot sa aleaga altceva pentru ca afla ca exista altceva, si totusi, cred ca la inceput se comporta ca John Nash (A beautiful mind) cand a aflat ca e bolnav de schizofrenie si a inceput sa ignore prietenii imaginari. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de studiu.esti la fel ca oricare dintre cei ce pun intrebari stupide.nu cauta raspunsuri imposibile.schimba intrebarile.e simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce spui, rezulta ca tu nu cunosti ce presupune "liberul arbitru". Liberul arbitru se refera numai la vointa ta de a actiona intr-un anumit fel si nu are nicio relevanta aspra vointei celor cu care, eventual, esti in contact. Liberul tau arbitru nu poate opri actiunea lor asupra ta.
Cred ca este indicat sa consulti macar un DEX, anterior postarilor de acest fel.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Eu zic sa mai cresti un pic si o sa se mai rezolve din enigme!

| casablanca40 a răspuns:

Liberul albitru nu exista. Nimeni nu a ales sa se nasca, toti am fost aruncati in aceasta lume perfida indiferent daca am voit sau nu.

| florinmarius20 a răspuns:

Forte supranaturale, duhuri actioneaza intr-adevar asupra vietuitoarelor dar nu stim cine conduce, raul sau binele?!