| anonim_4396 a întrebat:

Cica religia si stiinta "ie compatibile". Ba mai mult de atat, cica religia e o stiinta.

Pai pe acelasi model de logica, inseamna ca si afirmatia mea gen "universul a fost visat in existenta de catre dragonul invizibil din camera mea" este una stiintifica. Sau "universul a vost visat in existenta de marele zeu Zambazulu". Ambele sunt stiinte.

Daca pana si dragonul meu invizibil tine de stiinta (conform mentalitatii voastre), ce anume NU este stiintific si dupa ce criterii alegeti?

17 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Religia chiar este o stiinta. Stiinta manipularii, indoctrinarii, ignorantei si fricii.

| AirănMeidăn a răspuns:

Cel care a zis aia era high, fumase ceva iarba cu Cristi in pub-ul ala...Stii tu care, din centru orasului...

| martzian a răspuns:

Mereu am avut impresia ca ai acasa un dragon invizibil, care se ocupa de tine. happy

| Carmen27 a răspuns:

Stiinta se defineste prin fiecare lucru ce poate fi demonstrat stiintific, existenta lui Dumnezeu sau a dragonului dau sunt deasupra stiintei. Sute de ani de filozofie au incercat sa defineasca divinitatea. De fapt, ea este acolo unde vrei tu sa fie, poate si in dragonul tau. Stiinta si biserica se inrudesc dar pana la un punct, si foarte putin de altfel. happy

| anonim_4396 explică (pentru Carmen27):

Mai bine te apuci sa inveti un melc limba chineza decat sa "demonstrezi" ceva folosind filozofia. Dupa mine (si multi altii), filozofia e inutila deoarece nu poti sa produci ceva concret.

"De fapt, ea este acolo unde vrei tu sa fie, poate si in dragonul tau"... asta nu functioneaza in realitate. Sigur, zeii sunt unde vreau eu, sau tu, sau Vasile dar asta nu inseamna neaparat ca ei chiar sunt acolo in realitate.

"Stiinta si biserica se inrudesc dar pana la un punct"... Singurul lucru prin care se inrudesc este ca ambele au vrut sa ofere un raspuns anumitor intrebari. Religia a gresit (de fiecare data) si a ramas pe loc aruncand afirmatii gen "gods did it" iar stiinta a progresat oferind raspunsuri pe bune.

"si foarte putin de altfel"... punctul de inrudire dintre religie si stiinta e mai mic decat punctul de la sfarsitul propozitiei tale laughing

Oricum, sunt curios ce anume nu este "stiintific" pentru unii care considera ca religia e o stiinta.

Presimt ca raspunsurile lor vor fi bazate pe favoritism si ignoranta.

| Mistic21 a răspuns:

Iov 26:7. El intinde miazanoaptea peste genune; El spanzura pamantul pe nimic.
Biblia a stiut cu 3000 de ani inainte ca pamantul sta suspendat.

Iov 22. El sta in scaun deasupra cercului pamantului; El intinde cerul ca un val usor si il desface ca un cort de locuit.
Biblia a prevazut cu 3000 ani inainte forma pamantului.Cuvantul originar din ebraica pentru "cerc", are mai multe sensuri, circular sau ceva rotund.

Iov 36: 27. El atrage picaturile de apa, El le preface in aburi si da ploaia.
28. Iar norii o trec prin sita lor si o varsa picaturi peste multimile omenesti.
29. Cine poate sa priceapa cum se desfasoara norii si cum bubuie tunetul in cortul lui?
Ploaia are loc dupa ce apa care s-a evaporat din rauri, lacuri, oceane, se condenseaza ajungand picaturi de apa si cade pe pamant, intorcandu-se inapoi in parauri, rauri, lacuri.

Levitic 17: 11. Pentru ca viata a tot trupul este in sange si pe acesta vi l-am dat pentru jertfelnic, ca sa va curatiri sufletele voastre, ca sangele acesta curateste sufletul.
Sangele transporta apa si alimentele catre fiecare celula, mentine temperatura corpului si indeparteaza deseurile materiale ale celulelor corpului.Sangele,de asemenea transporta oxigenul din plamani spre tot corpul.

Iov 26:8. El inchide apele in norii Sai si norii nu se rup sub greutatea apelor.
11. El umple norii cu apa si din intunecimea furtunii sloboade fulgerele.
Biblia se refera la marea cantitate de apa care poate fi tinuta sub forma de condens in nori.
Si exemplele continua. Deci care pe care confirma?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Mistic21):

"El inchide apele in norii Sai si norii nu se rup sub greutatea apelor. El umple norii cu apa si din intunecimea furtunii sloboade fulgerele." - nu-i asa ca e stiintific? Norii sunt niste saci care Dumnezeu ii umple cu apa.

Respectiv Dumnezeu este la fel ca si praful din atmosfera:
"Iov 36: 27. El atrage picaturile de apa, El le preface in aburi si da ploaia.
28. Iar norii o trec prin sita lor si o varsa picaturi peste multimile omenesti."
Mai ales partea asta:
"29. Cine poate sa priceapa cum se desfasoara norii si cum bubuie tunetul in cortul lui?"
- norii se desfasoara? O_O
- nu pricepem cum bubuie tunetul? Sau de ce o face doar la cateva secunde (adica aproximativ nr de km / 3 = nr secunde diferenta dintre lumina si sunet). Cine stie, poate e un monstru de spaghetti ce incarca electric norii diferiti.

Poti sa imi dai o traducere ce spune: "sfera", ca toate traducerile ce le gasesc zic ca e disc, si toti care au facut comentariu la Biblie si au lucrat in acel domeniu au zis ca tot e disc. Acest ateu face o treaba minunata sa discute efectiv critica textului respectiv cuvintele in ebraica prezentate: https://www.youtube.com/watch?v=MS78uT8j3ok

La asta se adauga si faptul ca atunci cand citesti Iov 22, ai sa intelegi care era problema daca citesti Geneza si cauti efectiv "geografia biblica": adica pamantul era gandit ca "plutea pe ape" si de asta cand se zice: "pamantul sta pe nimic" nu se gandea de "univers", ci ca nu se scufunda. Doar un Dumnezeu putea sa puna piloni sau sa impinga pamantul ca sa nu se scufunde!

Ce parere ai despre celelalte lucruri ce Biblia le zice:
- ca gandim cu inima. Nu este (din cate stiu) nici o referenta la creier in toata Biblia, doar "inima"
- ca magarii vorbesc la nevoie(!)
- ca iepurele e rumegator si sunt insecte cu patru picioare
- ca Pi are valoarea exacta 3
- de ce zice ca bolile sunt blesteme dar nu zice nimic de microbi
- de ce zice de ritualuri ce vindeca, unele chiar ciudate ce stim ca nu vindeca decat poate sub puterea unui placebo! Daca ai lepra ai urma un sfat "divin" in a fi vindecat(a)
- de ce zice ca anumite animale pot modifica culoarea blanii doar prin dieta (si nu prin genetica)
- de o cutie (arca) in care nu incap toate animalele si cum au supravietuit in mod realistic, ca nici o gradina zoologica nu le poate tine
- de ce nu exista o geologie ce suporta potopul

Acestea-s o lista din memorie, dar daca vrei o actualizez, totusi cum de orice greseala ca acestea exista in Biblie? Ar trebui cineva atat de intelept ca Dumnezeu sa nu faca greseli macar ca stie toate aceste lucruri!

| Mistic21 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Pana acum, mare parte din descoperirile arheologice sustin istoria biblica.
A sustine ca acest Univers vast si echilibrat este rezultatul hazardului este absurd,de neconceput. O asemenea ordine poate fi atribuita numai Celui Atotputernic, unic Creator.
Ratiunea nu poate explica originea vietii.
"Poti sa imi dai o traducere ce spune: "sfera"-daca privesti o sfera din orice plan, nu vezi circumferinta unui cerc?
"ca gandim cu inima."-tot ce se trece prin filtrul gandirii, trebuie inteles de minte si coborat in inima pentru a simti. Acestea se imbina armonios, formeaza un consens perfect.

Singura cale de acces catre Sursa este trairea mistica si religioasa dar e mare lucru sa se ajunga la acest nivel; nu e pentru orice minte "luminata", pentru ca aceasta se judeca duhovniceste.

"Sunt doua invataturi, dar nu-i decat un singur adevar. Sunt doua invataturi: una a lui Dumnezeu, neclatinata ca si El, alta a omului, schimbatoare ca si el-stiinta."

Fuga de adevar te indeamna sa cauti "argumente" cu privire la inexistenta Lui si sa-i convingi si pe altii de convingerea ta. Practic, refuzi sa-ti "privesti in ochi" subconstientul.
Dumneata a cui creatie esti? ce origine ai? cum te definesti? Pamantul pe care te nasti, traiesti si mori a cui este?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mistic21):

Si cu "10. El a tras un cerc pe suprafaţa apelor, până la hotarul dintre lumină şi întuneric.
11. Stâlpii cerului se clatină şi se înspăimântă la mustrarea Lui." cum ramane?

"cercului pamantului" e de fapt bolta cereasca, adica un fel de semicerc asezat pe pamantul plat, cel tras de dumnezeu in versetul de mai sus.

Apoi, in levitic e vorba despre jertfa, pe care o foloseau pentru curatirea sufleteasca.

La cap 26 din Iov, nu uita versetul 9, "El acoperă faţa lunii pline, desfăşurând asupra ei norii Săi."

Mai vreau niste exemple.batting eyelashes

| KhludCiprian a răspuns (pentru Mistic21):

"Fuga de adevar te indeamna sa cauti "argumente" cu privire la inexistenta Lui si sa-i convingi si pe altii de convingerea ta. Practic, refuzi sa-ti "privesti in ochi" subconstientul."
Nu, eu am citat efectiv "afirmatiile" si "adevarurile" si am vazut ca azi stim ca sunt false.

Un exemplu aici puteti vedea cum ar fi o geneza realista (in engleza, sariti la minutu 2:30): https://www.youtube.com/watch?v=gOXVG_k5Vrk

"Dumneata a cui creatie esti? ce origine ai?" Probabil va referiti la parinti.
"A cui e pamantul?" - a soarelui? A Caii Lactee? Nu stiu, a cui e luna? A Americii? Ei au ajuns primii...

Daca vreti sa ziceti: vezi dar cine a creat parintii sau pamantul "El" e posesorul, probabil ca ar trebui sa ne oprim la Big Bang. Nu slujesc Big-bang-ul ca nu e nimic ce merita sa fie slujit la el!

| Mistic21 a răspuns (pentru Mădă0611):

Evrei 11:3 Prin credinţă înţelegem că s-au întemeiat veacurile prin cuvântul lui Dumnezeu, de s-au făcut din nimic cele ce se văd.
Creatia este formata din elemente invizibile-atomii.

1 Corinteni 15:41 Alta este strălucirea soarelui, alta strălucirea lunii, şi alta este strălucirea stelelor; chiar o stea se deosebeşte in strălucire de altă stea.
Fiecare stea este diferita.

Psalmul 90, 4: "Căci înaintea Ta, o mie de ani sunt ca ziua de ieri, care a trecut, şi ca o strajă de noapte."
2 Petru 3, 8: "… pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, şi o mie de ani sunt ca o zi."
Timpul nu este absolut, ci relativ.

Iov 38, 4-5: "Unde erai tu când am întemeiat Pământul? Spune, dacă ai pricepere! Cine i-a hotărât măsurile, ştii? Sau cine a întins frânghia de măsurat peste el?"
Dimensiunile precise ale Pamantului, pozitia si distantele fata de celelalte corpuri cereşti.

Isaia 40, 12: "Cine a măsurat apele cu mâna Lui? Cine a măsurat cerurile cu palma şi a strâns ţărâna pământului într-o treime de măsură?…"
Raportul dintre suprafata uscatului si cea a apei este de unu la trei.

Iov 28:5: "Pământul, de unde iese pâinea, este răscolit înlăuntrul lui ca de foc."
In centrul Pamantului se afla magma la temperaturi foarte ridicate.

Geneza 2:7 Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
Organismul uman este alcatuit din elemente chimice precum carbon, fier, oxigen care se gasesc in pamant. Plus mii de atomi, celule, zeci de organe. Omul are o structura extrem de complexa, el nu poate fi decat proiectul unei inteligente superioare. Si ce este cel mai important: de unde provine scanteia vietii?
De la singura sursa care poate crea viata: Dumnezeu.

Mai vrei exemple?

| Mistic21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape ca m-ai convins. Glumesc!
Stiinta confirma Biblia in ceea ce priveste viata biologica;
toate organismele vii sunt facute din aceeasi materie:pamant, molecule, atomi astfel, exista o stransa legatura fiziologica intre ele demonstrata de ADN.
Omul desi are trup biologic din pamant, asemenea vietatilor animale, este singura creatura de pe Pamant facuta direct de Dumnezeu, atat cu trup cat si cu suflet rational si spiritual.
Celor ce credem, Dumnezeu ne-a dat capacitatea sa cunoastem lumea si la nivel spiritual, printr-o intelegere adanca.-"Chiar si adancurile lui Dumnezeu" pe care "omul firesc nu le poate pricepe".
"Omul firesc nu primeste cele ale Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt nebunie si nu poate sa le înteleaga, fiindca ele se judeca duhovniceste."

Dumnezeu este "Cel ce invata pe om cunostinta" In concluzie Dumnezeu e Tatal stiintei si a toate.

| anonim_4396 explică (pentru Mistic21):

"toate organismele vii sunt facute din aceeasi materie"... ei bine asta intra in contradictie cu biblia care spune ca oamenii "ie" facuti intr-un mod special de catre "ze big dog".

Cat despre faza cu elementele comune gasite in vietati, e logic sa fie asa. Doar nu te asteptai sa gasesti elemente "ciudate" care sa nu existe in acest univers nu? Totusi, daca oamenii ar fi fost facuti din alte elemente si diferit de restul animalelor, parca ai putea spune ca a fost implicata o "inteligenta". Dar din moment ce nu s-a intamplat asa, nu poti sa folosesti asa ceva drept "dovada" pentru existenta zeului tau. La partea cu elementele comune iti raspunde exagerat de usor stiinta prin evolutie si abiogeneza. Biblia insa nu e compatibila cu asa ceva si te contrazici singur/a.

"atat cu trup cat si cu suflet rational si spiritual"... poti sa dovedesti? Sigur ca nu. Tot ce poti face e sa arunci afirmatii in stanga si in dreapta si sa te prefaci ca nu auzi atunci cand ti se cer dovezi.

Fix faza cu elementele comune nu e compatibila cu biblia. Felicitari.

Cat despre ce ti-am dat eu, presint ca nu ai citit nici macar primele 3 explicati ci ai ales sa ignori acel articol deoarece nu coincide cu punctul tau de vedere. Jalnic.

Apropo, stiai ca in religia nordica, oamenii au fost facuti din trunchiul unor copaci? Si din acele elemente se gasesc in toate celelalte animale deci conform mentalitatii tale, in realitate, Odin exista si de fapt este vorba de o religie POLITEISTA nu de una monoteista asa cum propun unele ramuri din crestinism.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mistic21):

Imi plac exemplele ca sunt comedie pura.

1. ori s-au facut din nimic, ori din atomi, care nu inseamna nimic? Apoi, unii spun ca lumea a aparut din nimic, mai pe scurt, si religiosii spun ca nu se poate, dar dumnezeu a aparut din nimic si a creat lumea din nimic, asta se poate, se pare.

2. Da, doar ca cei care au scris biblia nu stiau ca Soarele e o stea, in apocalipsa chiar scrie ca stelele o sa cada pe Pamant, wow, si in Iov parca, scrie ca dumnezeu a pus stelele pe cer, eh, cerul nu exista, iar stelele, acele smochine, nu sunt pe cer.

3. Asta cu timpul da, desi nu asta era invatatura, ci ca pentru dumnezeu care e vesnic, perceptia timpului e diferita, a noastra de fapt in comparatie cu a lui.

4. "Dimensiunile precise ale Pamantului, pozitia si distantele fata de celelalte corpuri cereşti." ce? apar prin biblie dimensiunile despre care vorbesti? unde mai pui ca oamenii nici nu stiau ca Pamantul e o planeta si ca mai exista planete?

5. Ai uitat de cer. Se vorbeste despre cer, apa si pamant, intregul impartit la 3, repede ai ajuns la concluzia ca e vorba despre acel raport dintre uscat si apa.

6. "ca de foc". "Şi deasupra este pământul din care iese pâinea, dar pe dedesubt este răvăşit ca de foc." si daca de fapt e vorba de fertilitatea pamantului?

7. De fapt dumnezeu a folosit tarana pentru ca la vremea respectiva olaritul era cea mai nobila meserie, si cred ca era sigura care transforma ceva nefolositor, cum era tarana, in ceva folositor.

| Neymar3000 a răspuns:

Ar trebui sa stii cate ceva din fiecare si nu este cazul tau.

| Neymar3000 a răspuns:

Si cu ce suntem noi de vina ca nu ti-ai teminat studiile sau ca ai avut mintea in alta parte?