| anonim_4396 a întrebat:

Cine era pana la urma șarpele din gradina Edenului din Geneza? Unii spun ca nu era nenumitul, se precizează ca,, șarpele era cel mai viclean"

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

"Sarpele" e folosit ca o figura de stil, asta nu inseamna ca s-a transformat neaparat intr-un sarpe, era diavolul, dar e doar o interpretare, o porecla pentru a evita sa-i pomeneasca numele.

| RAY a răspuns:

In vechiul testament e un șarpe atât,in Nt e un personaj negativ, in vt observăm că asta testează credință omului, dar doar cu acordul lui iahve - Dumnezeu, chiar și Iisus spune că el face doar voia lui Dumnezeu, Satana nu are liberul arbitru, Dumnezeu i-a spus la șarpe ce să facă, blestemul e o gluma divină, sunt povesti fantastice

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până la urmă, era cine era considerat șarpele atunci când s-a scris Biblia. Ce spun unii și alții nu are relevanță.

| anonimg a răspuns:

Șarpele trebuie să fi fost cea mai frumoasă creatură de pe pământ; cea mai frumoasă pasăre -animal. Diavolul nu putea să folosească ca medium o creatură obișnuită; el a folosit-o pe cea mai deosebită.
De ce spun că șarpele a fost ce-a mai frumoasă creatură dintre toate animalele, păsările și pești? Păi dacă Dumnezeu a blestemat șarpele ca el să se târască pe pământ, atunci trebuie să înțelegem că înainte el era în poziția ce-a mai de sus (adică zbura).
Și apoi nu poți să te duci să ispitești pe cineva cu bogăție când tu însuți ești îmbrăcat sărăcăcios. Diavolul deci a folosit ca medium ce-a mai frumoasă, ce-a mai deosebită dintre toate creaturile lui Dumnezeu (dintre păsări și animale) de pe pământ: șarpele.
Descarcă aplicația EGW Writings2 din Magazin play și acolo citește cartea "Patriarhi și profeți". Cartea incepe cu creațiunea, și ea urmează dovezile biblice.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Satana nu face nimic fara voia lui Dumnezeu

| minrest a răspuns:

Cum ai truncheat fraza, arata clar intentia ta manipulatoare. Sarpele era cel mai viclean dintre fiarele pamantului. Clar, e vorba de o fiara a pamantului, deci e vorba de sarpe. Sarpele insa nu este, in realitate, un animal siret; sirete sunt mamiferele carnivore. Nu e nimic, e vorba de sarpele primordial; povestea nu e facuta ca sa crezi ca a avut loc in realitate, e facuta ca sa transmita ceva.

| Xox0 a răspuns:

E o dilema deoarece raspunsul la aceasta intrebare se bazeaza pe interpretarea fiecaruia din ce a citit si ce a inteles din Biblie.
Sarpele apare de nicaieri in Eden reprezentand ispita, raul. Si aici vine intrebarea: de unde sa apara pacatul, din moment ce Dumnezeu a creat tot, e Atotstiutor (omniscient, omniprezent etc.)? De ce a creat raul?
Si aici vin interpretarile. Poate a fost un test. Dar de ce Dumnezeu a fost atat de surprins cand a aflat? Si de ce nu i-a mutat pe Adam si Eva sau macar sa le explice mai pe indelete ce se intampla daca musti din mar.
Sau poate corpurile lui Adam si Eva au ajuns la maturitate si creierul lor a dobandit constiinta si au iesit din transa panandu-si intrebari?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Xox0):

Dumnezeu nu a creat raul! Raul nu are fiinta proprie ci este o abatere de la bine si o consecinta nefasta a alegerii unei vointe libere cu care au fost inzestrate fiintele rationale create de Dumnezeu.

| EestiSodalane a răspuns:

Șarpele era diavolul. Înainte de căderea lui Adam și Eva nu putea să existe altă creatură rea în afară de diavol despre care știm că a fost alungat din rai de Sf. Arhanghel Mihail.

| Xox0 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Am uitat de Lucifer. Are sens

| T0Teu a răspuns:

Era satana