| mentholinks a întrebat:

Cine este Emanuel? Deci semnul pentru evrei este ca o fecioara va ramane insarcinata, nu se specifica cum, poate fi si prin impreunarea cu un barbat, va naste un fiu si ii va pune numele Emanuel. Dar nu mai spune daca Emanuel este sau nu Mesia sau Unsul care va face dreptate pe Pamant.

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Isaia, cap. 7. Este un semn dat lui Ahaz, imparatul lui Iuda, ca dovada ca Retin, imparatul Siriei, nu va cuceri Ierusalimul, cum poti citi in primele versete ale cap. 7. Crezi ca putea sa ii dea ca semn lui Ahazia ca nu va fi cucerit Ierusalimul... nasterea lui Isus, peste sute de ani? Iar semnul este nasterea unui fiu in familia regala; pana cand va creste copilul, Siria va fi pustiita de Asiria, vers. 16, implinirea promisiunii Domnului; DAR, cum va termina cu Siria, Asiria va pustii Iuda, vers. 17 si urmatoarele. Semnul e pentru Ahaz, caci lui i se face si promisiunea; nu o fecioara, betula, va naste ci o femeie tanara, alma, care poate fi fecioara sau nu, chiar daca la momentul vorbirii ar fi fecioara, are tot timpul sa fie dezvirginata in mod legal si sa ramana gravida. Se pune termen clar, pustiirea Siriei de catre Asiria trebuie sa il gaseasca pe baiat mare. Deci nu este Isus, care s-a nascut peste sute de ani, cand Asiria, Efraim, Iuda si Siria nu mai existau de mult.

| minrest a răspuns:

Spune clar ca Emanuel este un semn pentru familia lui Ahaz, imparatul lui Iuda; cand acest Emanuel, nenascut inca la momentul proorociei, va creste mare, regatul Siriei, care ameninta regatul lui Iuda, nu va mai exista, fiind cucerit de Asiria. Deci termenul proorociei este dat, cucerirea Siriei de catre Asiria.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Da, eram curios daca a existat un Emanuel in vremea aceea.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Ahaz se teme ca Siria si Efraim (Israel) vor cuceri Iudeea, avand in vedere ca tocmai asta incepusera sa faca. Isaia ii spune ca nu, ba chiar ca aceste doua state vor fi distruse de Asiria, proorocie greu de indeplinit, fara informatii direct de la Dumnezeu; si ii cere lui Ahaz sa ceara un semn ca acest lucru se va intampla. Ahaz refuza sa ceara semn, stia ca e periculos sa te intinzi la discutii cu Dumnezeu. Isaia ii raspunde ca Dumnezeu ii da oricum un semn; fata va naste un fiu, numit Emanuel; cand acesta va creste mare, Siria va fi pustiita de Asiria. Din surse non-biblice stim ca Asiria a pustiit si cucerit Siria si Efraim; daca ce a spus Isaia a fost consemnat ca proorocie, e clar ca si partea cu Emanuel s-a implinit, semnul dat lui Ahaz fara sa il ceara, asa ca, Emanuel a existat si a atins maturitatea putin dupa ce Siria a fost pustiita. Daca nici nu se nastea Emanuel, nu cred ca mai astepta Ahaz 18 ani sa fie pustiita Siria, isi pierdea Isaia prestigiul profetic chiar atunci, poate si capul. Gata cu Emanuel, a fost semn, atat, putea sa faca lucruri marete, sau putea sa nu mai faca nimic. Urmasul lui Ahaz la tron a fost fiul sau Hezechia. Emanuel era prea mare (sper eu) ca sa fie fiul trecut de Ahaz prin foc; Ahaz a fost un rege idolatru, chiar daca l-a intrebat si pe profetul Domnului, Isaia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ce a spus îngerul lui Dumnezeu. Vezi și ce răspuns i-a dat Domnul Isus lui Ioan din temniță. Depinde de rațiunea ta să-ți dai seama cine a fost El, Hristos.
Vezi că scrie ce înseamnă "Emanuel". Iudeii nu puneau nume de dragul de a da nume(cum facem noi) ci când puneau un nume, acel nume trebuia să însemne ceva, trebuia să îl reprezinte pe cel ce poartă numele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bratu Emanuel Alexandru 22 octombrie 1991.