| Catalina3350 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu o informatie care imi este de mare ajutor. Am tatal decedat si vreau sa-i trimit un pomelnic anual la manastire sa fie pomenit la fiecare liturghie. Stie cineva care s-a confruntat cu o astfel de situatie, cat ma costa. Vreau sa trimit prin posta plic recomandat cu raspuns la una din manastirile din tara unde nu m-ar putea costa foarte mult fiindca am o situatie financiara foarte modesta. Tatal meu are nevoie de aceasta rugaciune pentru ca a murit nespovedit si neimpartasit. Multumesc mult de tot.

4 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da la orice manastire

| oprescudorin11 a răspuns:

Costa intre 10 si 50 de roni. Dar si nimic, sunt obligati sa citeasca pomelnicul daca e manastire serioasa. Sau pur si simplu o paine. Dar de ce nu te duci personal, o data pe an? Ma rog, oi avea motivele tale.

| milan9 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sa nu se inteleaga gresit, suma e pentru tot anul sau pentru jumatate de an, (pe mine de exemplu m-ai smintit happy ). In general daca pelerinul intreaba i se raspunde sa puna cat poate, cat doreste.

In majoritatea cazurilor (relevante pentru ca le stiu in mod concret din experienta), pentru pomenirea la o Liturghie zilnica la manastire a intregului pomelnic suma e de 20 de bani pe zi. Pentru 40 de zile inseamna 8 lei.
Lucrurile mai variaza de la manastire la manastire.

| Ben00 a răspuns:

Tu pune mai intai pentru 40 de zile. Si ceri sa fie pomenit la liturghii. Daca te duci personal si spui ca ai o situatie mai grea, poate nu iti ia bani. Si poti si tu dupa rugaciunile de seara sa faci o scurta rugaciune pentru el.