| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cine manifestă interes pentru adevarul biblic eu doresc sa colaborăm pe bază de intrebari si răspunsuri bazate pe Biblie.Dar vreau o colaborare cu cei care pot manifestă seriozitate si constiinciozitate. CINE ESTE PRIMUL INTERESAT DE VOINTA LUI DUMNEZEU? ARGUMENTAM BIBLIC.

6 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Daca vrei sa initiezi studii biblice, mergi din casa in casa. Cere si parerea batranilor despre lucrul asta. Nu e cea mai buna metoda de a ii ajuta pe oameni sa isi insuseasca adevarul biblic decat daca urmezi modelul biblic de a preda.

| PorumbRodica1965 explică (pentru VelaJohnny):

Este posibil,prin telefon,prin scrisori, pe strada? oriunde poti gasi oameni cu inima sincera,si evident la casele lor, in parc la scoala, la serviciu min tren, la mare, in stațiuni, de tratament, întâlnim oameni care ar putea manifestă interes pentru adevar sau a afla prin mărturie informaladrumul catre.Depinde de minte si sentimente.

| VelaJohnny a răspuns:

Ma gandesc ca daca tot ai timp de internet, ai timp sa iesi din casa in casa.

| PorumbRodica1965 explică (pentru VelaJohnny):

La ce ora intru pe internet? Cu ce te deranjează pe tine? Nu-ti convin intrebarile si mărturia informală,stai in banca ta,caci doar tu nu ai nevoie sa intri in contact cu oamenii pentru a fi informati,prin orice metode, de a fi salvați, intr-o zi de mare necaz,? Nu iubesti oamenii de orice fel,? Nu te intereseaza de ceea ce vrea Dumnezeu, ca oameni de orice fel sa fie informati si cine va primi adevarul sa meargă dupa el, Nu este obligatoriu, cine nu vrea, nu vrea! Tu? Ce cauti impotriva adevărului a răspândirii? Ce cauti aici, daca nu-ti place.Iesi

| VelaJohnny a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Rodica, eu am vorbit destul de frumos cu tine, si ti-am dat sfaturi bune. Repet, ai cerut parerea batranilor? Vezi ca sunt si eu Martor, cu siguranta nu ai fi incurajata sa faci studii biblice online. Eu te incurajez ca in loc sa depui marturie pe aici, sa iesi din casa in casa, timpul folosindu-l altfel.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu sunt interesat. Cum argumentezi ca in biblie Yehova i se arata si lui Avraam, si lui Noe, si lui Moise etc. si in lumea reala nu i se arata nimanui?
De asemenea, cum argumentezi ca rabinii antici nu credeau in acest zeu inventat de evrei?