| soimos a întrebat:

Ma tot intreb pe ce baza au crestinii convingerea ca dupa moarte vor ajunge sa aiba Viata Vesnica in Rai, pentru ca insusi Christos dupa Inviere recunoaste ca este el detine cheilor mortii si ale Iadului, nu si ale vietii si Raiului!
Iata versetul din:
Apocalipsa 1.18 Cel viu. Am fost mort, si iata ca sînt viu în vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale iadului!

Cum o sa ajunga oare crestinii in Rai cand Isus nu are cheile raiului sa ii pofteasca acolo, si cum o sa traiasca vesnic daca Isus are doar cheile mortii nu si ale vietii?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Cheiile raiului sunt la Petru din cate stiu...

| soimos explică (pentru shadovv):

Ti-am dat funda pentru raspuns!
este corect!
Dar acest raspuns dovedeste ca NT este o carte fara absolut nicio valoare! Si exact pentru ca lipseste Evanghelia lui Petru, cel care a fost investit de Isus sa lege si sa dezlege in locul lui atat pe pamant cat si in ceruri!
Unde este Evanghelia lui Pertu cea pomenita si de Pavel in Biblie?

| shadovv a răspuns (pentru soimos):

Nu le am cu Biblia... Habar nu am ce lipseste sau ce este prezent. Prefer viu grai. Cum spune un mare om in versuri:

"Transmite taina mai departe
N-o condamnati sa zaca vesnic intr-o carte
De care prea putini au parte
Lumina se-mparte
Oratoric, nu pe foi"

Dar totusi Biblia ramane un important document de studiu si o sursa de adevar.

| soimos explică (pentru shadovv):

Poate de adevaruri depasite...adica de povesti frumoase de adormit oamenii mari care nu cred in Mos Craciun si astfel cred in Mos Iisus

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

De ce minti? Tot timpul ai facut afirmatia ca cheile iadului sunt la Isus!
Isus Hristos :''Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!''''

| soimos explică (pentru EmaS):

Si ce ai vrea sa zica Lucifer=Isus?
Te astepti ca diavolul sa spuna adevaruri?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Pai tu esti un exemplu viu, diavolul este un mincinos.Iar tu il crezi!

| soimos explică (pentru EmaS):

Halo ...eu in intrebare am ridicat o problema, daca nu te duce mintea sa raspunzi la intrebarea pusa, stai naibii in banca ta si tine-ti gura

| Raquella a răspuns (pentru EmaS):

Asa este, Ema.Si eu ma gandeam ca acest om vorbeste numai minciuni.Cred ca aveai dreptate cand ai scris ca este antihristul sau cel putin cei de pe forumul lui.Sunt o gasca.

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Incidentele care le creezi crestinilor fac foarte reale indrumarile din Iuda 23:,,Cautati sa mintuiti pe unii smulgindu-i din foc; de altii iarasi fie-va mila cu frica, urind pina si camasa minjita de carne''Soimos, Domnul sa aiba mila de tine!

| Raniia a răspuns (pentru Raquella):

Am spus de mult timp ca soimos este,, duhul care lucreaza acum in fii neascultarii''.O noapte binecuvintata Andra!

| Raquella a răspuns (pentru Raniia):

Ai citit intrebarea Emei? Ai vazut cat poate sa fie de las? Nu ii face fata pentru ca Ema cunoaste bine Biblia si a preferat sa o elimine.Este limpede de ce! laughing laughing

| Raniia a răspuns (pentru Raquella):

Am citit Andra,Ema a invins raul.,, Cind oamenii sunt doborati, atunci vei spune:Va fi inaltare...''

| soimos explică (pentru Raniia):

Ma fasula ...eu nu creez incidente ci pun intrebari!
Cum dracul poti fi atat de... incat sa nu intelegi nici macar asta?

| soimos explică (pentru Raniia):

Da?
S-a invins Ema pe ea insasi?
Am stiut eu intotdeauna ca este deosebit ...de mincinoasa!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Cred ca tu esti un propovaduitor mincinos! Vrei sa duci lumea in eroare cu minciunile tale!

| soimos explică (pentru Raquella):

Eu nu propovaduiesc nimic!
Doar pun Intrebari!
Postand din Germania, lucruri arhicunoscute de tinerii de aici, nu pot decat sa constat cat de redusi la bibilica sunt tinerii din Romania, dupa reactiile pe care le vad!
Cred ca aia la scoala si-au propus un singur lucru... sa va prosteasca ca sa va poata fura mai usor!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Iar intelegi pe dos! Ema te-a invins pe tine-,, Diavolul''-acela care inseala intreaga lume.Satana este acela care face intreaga lume sa rataceasca.Astazi impartim pamantul cu Diavolul si ingerii lui.soimos,nu impartim pamantul doar cu tine si ingerii tai, ci si cu Dumnezeu. Astazi Diavolul-soimos- este un INVINS Nu mai rastalmaci cum vrei tu pentru ca Binele biruieste! Dumnezeu sa aiba mila de tine.,, Pocaieste-te de rostirea de cuvinte negative cu privire la tine insuti''

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

,,ma fasula''(iti apartine) mi-am spus parerea despre tine,, esti un vrajmas al lui Dumnezeu Insusi, al poporului si al scopurilor lui Dumnezeu''.De azi am sa te ignor cu desavirsire si incerc sa actionez ca si cand nu esti REAL.Noapte buna si binecuvantata!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Nu incearca nimeni sa ne prosteasca. Avem libertatea de a alege. Daca esti barbat,de ce nu ai curajul sa te lupti cu Ema, sau nu mai ai argumente? Ea are dreptate, tu in schimb spui numai prostii.

| soimos explică (pentru Raniia):

Ma fasula, nu te-a intrebat nimeni sa-ti zici parerea despre mine, eu am pus o intrebare si atata tot!
Daca nu stii sa raspunzi de ce ma ataci?
Crezi ca eu nu stiu sa atac?
Sau crezi ca nu pot sa-mi spun parerea despre tine si despre perversitatile tale sexuale?
Nu o fac pentru ca sunt un Domn, dar daca ma mai ataci nu e sigur ca o sa mai fiu!

| soimos explică (pentru Raquella):

Sunt barbat, dar nu Don Quijote!
Ema este pentru mine un Troll lobotomizat si o propagandista a Minciunii, si cu oamenii care repeta intr-una minciuni si nu accepta adevaruri demonstrate, scuze, dar nu am nicio placere sa discut!

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Pentru ca nu faci fata provocarilor. Daca ai cunoaste cu adevarat Biblia, ai putea sa tii piept, dar se vede ca are dreptate ca tu stii numai cateva texte luate de pe site-uri anti-crestine si vii cu ele la inaintare.

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Cat de josnic poti sa fi! Dar tu o cunosti pe Tea20, de unde le scoti, din burta? Asa procedezi cu toti care nu au aceleasi parerei ca si tine? Esti jalnic!

| soimos explică (pentru Raquella):

Exact de acolo de unde scoate si ea "aprecierile" jignitoare despre mine!
Jalnici sunt doar idiotii care fug de adevar si cred in minciuni!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Te rog, nu mai face afirmatii nefondate despre defectele si calitatile mele. Daca ne intalnim fata in fata atunci sa ne evaluam tot ce este rau si bun la noi.De unde sti tu cine sunt eu? Iti spun ca trupul meu este Templul Duhului Sfant, care-L am de la Dumnezeu, caci am fost rascumparata cu un pret.Prin moartea, ingroparea si invierea lui Cristos, pacatosul este facut neprihanit.Isus Cristos m-a eliberat de pacat si de focalizarea constintei asupra pacatului.Sunt o femeie neprihanita si nu pacatoasa si pur si simplu imi concentrez vorbirea si trairea in aceasta directie! Nu te-am atacat asa mi-a vorbit Domnul despre tine.nu am nevoie sa fi domn cu mine, ma repet singurul Domn al meu este Isus Hristos.Eu imi aduc toate gandurile in ascultare de Hristos., cand ma trezesc in realitate ca mintea mea este un camp de lupta in care minciunile lui Satan se razboiesc cu adevarurile Cuvantului lui Dumnezeu.Credinta mea este numai in Dumnezeu-in nimeni altcineva sau in nimic altceva.

| wales a răspuns (pentru Raquella):

Dragă Andra,

Biblia ne învață să vorbim tuturor despre mărețul plan de salvare pe care la pregătit Dumnezeu pentru toți oamenii, dar există o anume categorie de " lupi răpitori ":

" Matei 7:15 Păziţi-vă de prorocii mincinoşi! Ei vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, dar pe dinăuntru sunt nişte lupi răpitori. "

" Faptele apostolilor 20:29 Ştiu bine că, după plecarea mea, se vor vârî între voi lupi răpitori, care nu vor cruţa turma; ".

Despre care, Biblia spune să ne păzim:

" Galateni 1:7 Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sunt unii oameni care vă tulbură şi voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos."

" Galateni 1:8 Dar, chiar dacă noi înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema! "

Dragă Andra, el este anatema de care vorbea apostolul Pavel, iar apostolul Ioan am mers până acolo încât a spus; nici Bun venit să nu le zicem:

" 2 Ioan 1:10 Dacă vine cineva la voi, şi nu vă aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: „Bun venit! ".

| Raquella a răspuns (pentru soimos):

Ea este indreptatita sa spuna ca pervertesti Cuvantul si cei ce faci aceste lucruri nu sunt cu Dumnezeu.Dar tu, nu ai dovezi. Faci afirmatii nefondate. Spuneai ca esti un domn.Stii tu vorba:A fii om e lucru mare, a fi domn e o intamplare!,,

| Raquella a răspuns (pentru wales):

Iti multumesc pentru cuvintele tale pline de viata si de valoare.Stiu ca scopul nostru este sa spunem si altora despre Dumnezeu.

81 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ce scrie in Cuvantul lui Dumnezeu. Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou; pentru că cerul dintâi şi pământul dintâi pieriseră, şi marea nu mai era.

2 Şi eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei
3 Şi am auzit un glas tare care ieşea din scaunul de domnie şi zicea: „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, şi ei vor fi poporul Lui, şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.

4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut."

5 Cel ce şedea pe scaunul de domnie a zis: „Iată, Eu fac toate lucrurile noi." Şi a adăugat: „Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezut şi adevărate."

6 Apoi mi-a zis: „S-a isprăvit! Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul. Celui ce îi este sete îi voi da să bea fără plată din izvorul apei vieţii.

7 Cel ce va birui va moşteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, şi el va fi fiul Meu.

8 Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

9 Apoi unul din cei şapte îngeri, care ţineau cele şapte potire pline cu cele din urmă şapte urgii, a venit şi a vorbit cu mine, şi mi-a zis: „Vino să-ţi arăt mireasa, nevasta Mielului!"
Şi m-a dus, în Duhul, pe un munte mare şi înalt. Şi mi-a arătat cetatea sfântă, Ierusalimul, care se cobora din cer de la Dumnezeu,

11 având slava lui Dumnezeu. Lumina ei era ca o piatră preascumpă, ca o piatră de jasp, străvezie ca cristalul.

12 Era înconjurată cu un zid mare şi înalt. Avea douăsprezece porţi, şi, la porţi, doisprezece îngeri. Şi pe ele erau scrise nişte nume: numele celor douăsprezece seminţii ale fiilor lui Israel.

13 Spre răsărit erau trei porţi; spre miazănoapte, trei porţi; spre miazăzi, trei porţi, şi spre apus, trei porţi.

14 Zidul cetăţii avea douăsprezece temelii, şi pe ele erau cele douăsprezece nume ale celor doisprezece apostoli ai Mielului.

15 Îngerul care vorbea cu mine avea ca măsurătoare o trestie de aur, ca să măsoare cetatea, porţile şi zidul ei.

16 Cetatea era în patru colţuri, şi lungimea ei era cât lărgimea. A măsurat cetatea cu trestia, şi a găsit aproape douăsprezece mii de prăjini. Lungimea, lărgimea şi înălţimea erau deopotrivă.
17 I-a măsurat şi zidul, şi a găsit o sută patruzeci şi patru de coţi, după măsura oamenilor, căci cu măsura aceasta măsura îngerul.
18 Zidul era zidit de jasp, şi cetatea era de aur curat, ca sticla curată.
19 Temeliile zidului cetăţii erau împodobite cu pietre scumpe de tot felul: cea dintâi temelie era de jasp; a doua, de safir; a treia, de calcedonie; a patra, de smarald;

20 a cincea, de sardonix; a şasea, de sardiu; a şaptea, de crisolit; a opta, de beril; a noua, de topaz; a zecea, de crisopraz; a unsprezecea, de iacint; a douăsprezecea, de ametist.
21 Cele douăsprezece porţi erau douăsprezece mărgăritare. Fiecare poartă era dintr-un singur mărgăritar. Uliţa cetăţii era de aur curat, ca sticla străvezie.

22 În cetate n-am văzut niciun Templu; pentru că Domnul Dumnezeul cel Atotputernic ca şi Mielul sunt Templul ei.

23 Cetatea n-are trebuinţă nici de soare, nici de lună, ca s-o lumineze; căci o luminează slava lui Dumnezeu, şi făclia ei este Mielul.

24 Neamurile vor umbla în lumina ei, şi împăraţii pământului îşi vor aduce slava şi cinstea lor în ea.

25 Porţile ei nu se vor închide ziua, fiindcă în ea nu va mai fi noapte.

26 În ea vor aduce slava şi cinstea neamurilor.

27 Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăieşte în spurcăciune şi în minciună; ci numai cei scrişi în Cartea Vieţii Mielului.

| soimos explică (pentru EmaS):

Numai ca tu nu intelegi ca poporul lui Dumnezeu este acela care il urmeaza ascultandu-i legile, iar tu nu faci parte din acel popor ca tu socotesti ca Legea lui Dumnezeu e un Gunoi, si sti prea bine ca tu ai spus asta ca sa il aprobi pe criminalul cel care te-a indepartat de Creator!

Si nu tu sau biserica ta este scrisa in cartea Mielului ca tu te-ai inscris in cartea Ucigasilor Mielului atunci cand ti-ai facut din NT al lui Pavel sfanta scriptura!
In concluzie, tu habar nu ai ce vorbesti, si nici mintiuta nu te duce sa faci cele mai simple asociatii logice!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-aţi răstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi.
El este „Piatra lepădată de voi, zidarii, care a ajuns să fie pusă în capul unghiului."

În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiţi.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Tu nu intelegi ca Hristos a venit ca sa implineasca Legea?

| soimos explică (pentru EmaS):

>Tu nu intelegi ca Hristos a venit ca sa implineasca Legea? <
Cum sa nu asta stiu!
Doar ca a venit Pavel si a schimbat si Legea si invataturile lui Isus si ca un adevarat sarlatan ucigas, le-a inlocuit cu "legile" lui pe care le-a propovaduit in numele lui Isus!
daca iti functioneaza rationalul ai pricepe ca daca Isus a venit sa Implineasca Legea, inseamna ca nu Isus a schimbat-o, pentru ca Legea lui Dumnezeu este schimbata in crestinism...si culmea este ca Pavel chiar spune ca a schimbat Legea pentru ca o considera Gunoi!
Acum intelegi din ce cauza daca il urmezi pe Pavel nu urmezi nici Legea, nici pe Isus, si nici pe Dumnezeu...ci numai pe Pavel care minte in numele lui Isus,
Iar mantuirea ti-o da numai Dumnezeu

| soimos explică (pentru EmaS):

Minti ca o gazeta aamericana
Mantuitor este numai Yahwe si asta mantuieste numai dupa fapte si nu dupa nume!
Ai aici dovada:

MesajSubiect: Texte in sprijinul ateilor Mier Mai 13, 2009 2:16 pm Selecteaza/Deselecteaza optiunea citate multiple Raspunde cu citat Editeaza/Sterge acest mesaj Sterge acest mesaj IP-ul postatorului Efectueaza un raport de mesaj unui administrator sau moderator Blocati rapoartele pentru acest post
In acest topic ne-am propus sa colectionam Idei si Citate in sprijinul ateilor... va asteptam cu placere sa le completati!

Isus=Lucifer =Satana?= Latina LUX lumina Ferre a aduce cel care aduce lumina... In liturgia in limba latina dupa Biblia Vulgata... Lucifer era sinonimul lui Isus!
Luca 10. 18. Şi le-a zis: Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer.

Religia = Opiu pentru popor
Marx a zis asta : "Religia este alinarea creaturii asuprite, inima unei lumi fără inimă şi sufletul unei condiţii fără suflet. Este opiumul maselor."
Moise stie ca exista mai multi Dumnezei:

Deuteronomul 4, 7)."Care este în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape, cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori îl chemăm?"

Isus recunoaste ca nu e bun
Luca 18:19 " "Pentru ce Mă numeşti bun?" i-a răspuns Isus. "Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu."

3. Nu ştiţi că toţi câţi am fost botezaţi în Isus Hristos, am fost botezaţi în moartea Lui?
Christos stapanul Cheilor Mortii.
17 Cînd L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. El si-a pus mîna dreapta peste mine, si a zis:,, Nu te teme! Eu sînt Cel dintîi si Cel de pe urma,
18 Cel viu. Am fost mort, si iata ca sînt viu în vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale iadului!
http://www.biblia-ortodoxa.ro/......-teologul/
Oare vine este acela care in Apocalipsa 1 spune ca este Alfa si Omega si prin aceasta isi asuma o "dumnezeire" prin care il detroneaza pe adevaratul Dumnezeu?
Nu o fi cumva "vrajmasul"?

Isus NU este mantuitor:
Isaia 43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!
Si asta o spune Yahwe in VT!
Sa-ti fie Rusine ca ai mintit!
Mai multa Rusine!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Tie sa iti fie rusine ca pervertesti Cuvantul lui Dumnezeu.Selectezi niste versete din Biblie fara sa tii seama de contextul in care sunt scrise si le dai o alta conotatie.
1.Isus si satana sunt doua persoane distincte.Matei4,,Atunci Isus a fost dus de Duhul în pustiu, ca să fie ispitit de diavolul.''
2.Religia este impacarea noastra cu Dumnezeu prin Isus Hristos.,, Caci in nimeni altul nu este mantuire decat in numele lui Isus Hristos.
3.Este un singur Dumnezeu adevarat.Restul sunt dumnezei straini facuti de maini idolesti.
4.El indreapta privirile oamenilor spre Tatal.Sa nu uitam ca a fost singurul care a trait pe acest pamant fara sa savarseasca vreun pacat.El a facut numai bine,a vindecat pe cei bolnavi, a hranit pe cei flamanzi, a murit pentru mantuirea noastra.
5.Intr-adevar noi prin botez ne identificam cu Domnul Isus.Botezul reprezinta ca am fost ingropati fata de pacat si am inviat la o viata noua cu Isus.
6.Da,mantuirea vine de la Dumnezeu prin jertfa Fiului Sau, Isus.,, singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Pentru ca Biblia contine profetii facute cu mult timp in urma care s-au implinit cu da si amin.Avem documentele Vechiului Testament, scrise cu sute de ani in urma , care prezic ca va veni Mesia- un om care de fapt va fi Dumnezeu- ca El va fi ucis la un moment dat ca jertfa pentru omenirea pacatoasa si ca va invia din morti. Exista documente scrise de martori oculari atestati istoric. Multe dintre aceste documente contin declaratii confirmate istoric ale unor martori oculari, care merg inapoi in timp pana la momentul respectivelor evenimente, si dovezile atesta ca minunile sunt adevarate. 1. Sunt timpurii (majoritatea au fost scrise la 15-40 de ani 2 .Contin declaratii ale martorilor oculari. 3 .Contin declaratii de la dupa evenimente, incadrandu-se in primele doua generatii de la respectivele evenimente) .3.Contin declaratii independente ale martorilor oculari provenind din surse multiple. 4. Sunt scrise de oameni credibili care au trait si au propovaduit dupa cele mai inalte standardeetice si care au murit pentru marturia lor. 5. Prezinta evenimente, locuri si persoane confirmate de descoperirile arheologice si de alti scriitori. 6. Prezinta evenimente pe care dusmanii le recunosc tacit (atestarea dusmanilor). 7 .Prezinta evenimente si detalii ce sunt stanjenitoare pentru autori si chiar pentru Isus. Exista profetii mesianice care s-au implinit. 1 Samanta a unei femei. 2. Samanta a lui Avraam. 3. Tribul lui Iuda. 4. Fiul lui David 5. Este Dumnezeu. 6. Nascut in Betleem. 7. Moare in 33 d.Hristos. 8. Invie din morti. Daca doresti iti dau si trimiterile.

| soimos explică (pentru EmaS):

Evident ca anunta venirea lui Messia, ceea ce s-a si intamplat. Messiah a venit in persoana lui Simon Bar Kochba!
Isus nu este Mesia ci Dumnezeu Fiul, si daca NU tu imi arati ca profetii au prorocit venirea lui Dumnezeu Fiul, inseamna ca esti cea mai mare propagandista a minciunii si o mincinoasa notorie aflata in slujba Tatalui Minciunii!
Astept dovada!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

De unde ai mai scos si erezia asta?

| soimos explică (pentru EmaS):

Din istoria si credinta iudeilor!
Sau nu vorbim despre religia lor?
Sau poate nu stii ca crestinii le-au furat si religia si scripturile si pana si personajele mitologice!
Crezi ca furand atatea, au reusit sa il fure si pe Dumnezeul din ceruri al acestei religii?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Hai sa fim seriosi. Dumnezeu este unul si acelasi pentru toti cei care ii recunosc autoritatea.El a facut cerurile si pamantul.El ne-a creat, ai Lui suntem.Psalmul 100,, Strigaţi de bucurie către Domnul, toţi locuitorii pământului!

2 Slujiţi Domnului cu bucurie, veniţi cu veselie înaintea Lui.
3 Să ştiţi că Domnul este Dumnezeu! El ne-a făcut, ai Lui suntem: noi suntem poporul Lui şi turma păşunii Lui.

4 Intraţi cu laude pe porţile Lui, intraţi cu cântări în curţile Lui! Lăudaţi-L şi binecuvântaţi-I Numele.

5 Căci Domnul este bun; bunătatea Lui ţine în veci, şi credincioşia Lui, din neam în neam.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Tu nu interpretezi Biblia, ci o răstălmăcești. Tu nu cunoști exact cum se era scris numele lui Dumnezeu în original și vrei să explici ceva ce nu cunoști din Sfintele Scripturi, să fim serioși. Deunăzi îndrugai ceva despre corectitudinea limbii române, dar paiul din ochiul tău nu-l vezi? " Sau poate nu stii ca crestinii le-au furat si religia... ".

Hei, soimos, ce faci cu cacofoniile?

Dacă vrei să cunoști, trebuie să studiezi mult, altfel o dai în bară, believe me!

| wales a răspuns (pentru soimos):

Tu nu interpretezi Biblia, ci o răstălmăcești. Tu nu cunoști exact cum era scris numele lui Dumnezeu în original și vrei să explici ceva ce nu cunoști din Sfintele Scripturi, să fim serioși. Deunăzi îndrugai ceva despre corectitudinea limbii române, dar paiul din ochiul tău nu-l vezi? " Sau poate nu stii ca crestinii le-au furat si religia... ". Hei, soimos, ce faci cu cacofoniile?

Dacă vrei să cunoști, trebuie să studiezi mult, altfel o dai în bară, believe me!

| soimos explică (pentru wales):

> Hei, soimos, ce faci cu cacofoniile?<
Le las sa le inghiti tu!
Cat despre "sfintele scripturi"... sa vii sa iti dau lectii despre "nesfiintia" lor ...ca sa nu pomenesc de diabolicitatea lor!

| wales a răspuns (pentru soimos):

> Hei, soimos, ce faci cu cacofoniile?<
Le las sa le inghiti tu!

Atâta știi, atâta faci! Numai flecării.

'' 1 Timotei 1:6 Unii, fiindcă s-au depărtat de aceste lucruri, au rătăcit şi s-au apucat de flecării. ''

Prin răspunsul pe care l-ai dat, ți-ai descoperit maximul de inteligență de care posezi. Nu te supăra, dar mai ai mult până departe.

| Raniia a răspuns:

Soimos,de ce te interesează atât de mult unde o să ajungă crestini? Singura întrebare care ar trebui sa te frământe ar fi-eu al cui fiu sunt? Eu am găsit răspunsul pentru tine:esti un slujitor al lui Satan.Isus nu a negat că Satan era real sau că el are putere.Dar El a promis ucenicilor Săi că autoritatea pe care El le-a conferit-o îi va face biruitori peste puterea lui Satan si îi va proteja de toate încercările acestuia de a le face rău.Este important pentru toti slujitorii Domnului să recunoască autoritatea pe care El le-a dat-o si să învete să o exercite în mod eficient.

| soimos explică (pentru Raniia):

Nu ma supar ca ma faci satanist, desi nu sunt, pentru ca inteleg ca esti inca crudutza si nu stii prea multe!
Dar retine macar atat, ca satan nu a comis nici a o sutamia parte din crimele pe care le-a comis Diavolul Christos prin biserica sa.
Si chiar Isus Rabinul ne invata ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca a comis multe crime.
daca nu crezi, uite versetul biblic care te va lamuri
44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Diavolul Cr...acest personaj nu exista decat in mintea ta bolnava.Din dorinta de a demonstra cuiva ca nu este adevarat cu crestinismul, ai adunat in tine cu atata inversunare pe duhul lui anticrist.Nici nu iti dai seama dar esti o unealta a celui rau, si faci lucrarile lui.

| wales a răspuns:

Stai cuminte că-ți prinzi urechile cu interpretările tale din neștiință. Învață mai întâi cum se face un studiu inductiv, comparația, contextul scriptural, figurile de stil. Pentru o interpretare corectă, în primul rând trebuie să cunoști Sfintele Scripturi foarte bine și să se țină cont de toate principiile de interpretare " literal, gramatical, istoric, tipologic, scriptural, limbajul figurat, limbajul fantastic, hiperbola, ș.a.m. d ". Sincer îți spun, la capitolul hermeneutică nu prea stai bine.

| sandra2012 a răspuns:

Da. Iisus a zis asa: El si-a indeplinit misiunea pentru care a venit pe pamant, s-a jertfit pentru toti aceia care au primit si vor primi jertfa Lui. Acum El este viu in vecii vecilor si e randul Lui sa judece oamenii acum.Pai normal ca el are cheia locuintei viilor si a mortilor, adica El e singurul care poate sa trimita pe cineva in Rai sau in iad.

| DrunkenRat a răspuns:

Oh my... n-ai nevoie de o cheie a vietii, pentru ca viata este implicit absenta mortii.

| seagate a răspuns:

Te întrebi ca prostul, deoarece câinele moare de drum lung.

| soimos explică (pentru seagate):

Si tu de grija mea, NU?

| 211wasgnij a răspuns:

Foarte interesanta intrebare ai pus. sa inteleg ca nu frecventezi Biserica.
Poate ca n-ai aflat ca pana la Invierea lui Hristos, toti mergeau in iad, indiferent ca erau drepti sau pacatosi doar ca cei rai sufereau si drepti Il asteptau pe Mesia.
O singura "cheie" a pastrat-o Dumnezeu pentru Sine: "cheile mortii si ale locuintei mortilor"
" Cand L-am vazut, am cazut cu fata la picioarele Lui ca mort. El Si-a pus mana dreapta peste mine si a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel dintai si Cel de pe urma, Cel viu. Am fost mort si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale locuiuntei mortilor." ( Apocalipsa 1, 17-18 )
Este incurajator sa stii ca Iisus are in mana Sa aceste chei! Doar El, in calitate de Domn al vietii, are puterea sa deschida si sa inchida usa dintre lumea celor vii si a celor morti. Nici cei mai puternici oameni de pe pamant, nici ingerii plini de slava, nici demonii, nici chiar Satana nu pot inchide sau deschide aceasta usa. Cand va suna orologiul timpului, la implinirea vremii, Dumnezeu va deschide usa locuintei mortilor si nimeni nu I se va putea impotrivi.
Avem o garantie ca lucrurile se vor intampla asa? Mormantul gol al Mantuitorului este garantia suprema. "Am fost mort si iata ca sunt viu in vecii vecilor"- ne asigura El. Pe acest fapt se intemeiaza credinta si speranta noastra.
Te rog, explica-mi cu cuvintele tale, urmatorul verset:
"Eu sunt invierea si viata; cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai." Ioan 11:25.

| soimos explică (pentru 211wasgnij):

>poate ca n-ai aflat ca pana la Invierea lui Hristos, toti mergeau in iad>
Nu merg la biserica, dar stiu mai multe decat cei care merg!
Asa se explica ca stiu ca tu nu stii nimic, si ca cei care il urmeaza pe Iehova/Yahwe si inainte de a se naste Isus si acum, ajung in SHEOL, (casa Mortilor) nu am zis de crestini pentru ca Iadul a aparut odata cu Diavolul deci odata cu crestinismul adica implicit dupa nasterea lui Isus,
Chiar si astazi cei din religia mozaica care urmeaza Legile lui Yahwe tot in Sheol ajung!
DOI) Isus nu este Domnul vietii ci al mortii, daca ar avea cheile vietii i-ar pofti pe oamenii in imparatia vietii vesnice, dar dupa cum vezi nu are cheile vietii.

< Dumnezeu va deschide usa locuintei mortilor si nimeni nu I se va putea impotrivi.>
Hopa ...deci imi confirmi traba cu Sheolul?
Multumesc!

Care mormant al mantuitorului, tu vorbesti aiurea!
Singurul mantuitor este Dumnezeul Creator ...adica cel al Vechiului Testament!
saia 43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este Mantuitor in afară de Mine!

sper ca iti dai seama ca am macar atata discernamant incat sa nu pot sa neglijez cuvintele lui Dumnezeu, pentru dumele proaste ale lui Ioan sula bleaga!
Pai ce a ajuns Ioan un Dumnezeu si nu am aflat?

| 211wasgnij a răspuns (pentru soimos):

Acel verset pe care ți l-am dat aparține lui Iisus dar de unde să-ți dai seama, este foarte ușor să răspunzi în necunoștință de cauză în loc să aduci un argument.
Nu-mi mai răspunde, am observat că ești inteligent.

| danzel_7798 a răspuns:

De unde stii acest verset? daca ai fi citit toata biblia ai fi inteles ceea ce tu intrebi pentru ca raspunsul se gaseste tot in biblie

| soimos explică (pentru danzel_7798):

Pentru ca este in Apocalipsa, adica ultima carte a Bibliei care ne arata ce spune Isus dupa Inviere!
Adica dupa ce a luat contactul cu realitatea finala, asa ca degeaba in alte parti din Biblie scrie altceva, pentru ca aceasta marturisire a sa este ultima, deci cea mai valabila si in plus scrisa la locul faptei, deci acum Isus se exprima in cunostinta de cauza!

| danzel_7798 a răspuns (pentru soimos):

Daca ai citi si celelalte carti ale bibliei vei vedea ca Isus cunoastea totul de la inceput nu doar dupa inviere. Ce intelegi prin realitate finala? Nu poti afirma ca o marturisire din Biblie este mai valabila decat alta, in Biblie ori e adevarata in totaliate ori e falsa, in cazul acesta nu putem vorbi despre un adevar partial ci numai despre un adevar absolut. Daca Isus vorbeste si adevar si neadevar atunci, iadul, raiul, judecata de apoi nu ar mai avea sens! eu iti propun sa citesti si celelalte carti si apoi te pronunti daca ai dreptate sau nu

| soimos explică (pentru danzel_7798):

Pai toata Biblia este plina de contradictii, asa ca nu poate fi adevarat tot ce scrie in ea.
In al doilea rand trebuie sa intelegi diferenta intre Isus in Viata inainte de rastignire, si Isus dupa Inviere...nu este acelasi lucru pentru ca moartea nu este o usa prin care sa circuli in viaata si inapoi in moarte asa cum vrei, deci dupa ce ai murit este o alta realitate iar acea realitate este cea finala pentru ca dupa moarte nu mai este nimic, ca uita, Isus nu are cheile vietii si numai pe cele ale mortii.
Poi eu le-m citit pe toate, si am tras o concluzie clara, nu din vorbele unor amarati de oameni ca Ioan sau Luca, ci chiar din afirmatiile lui Isus-Christos si concluzia mea sustinuta pe versete biblice este una dura, si explica si in ce cauza Isus nu detine cheile vietii si ale Raiului!
Ptr ca Isus=Diavolul... daca vrei mai multe explicatii, cere si ti se va da!

| danzel_7798 a răspuns (pentru soimos):

Hm deparde de adevar esti...chiar nu pot pricepe cum de ai ajuns la o astfel de concluzie total i contradictie. daca tu zici ca Isus=diavolul, atunci si Dumnezeu este tot egal cu diavolul si nu isi are rostul asa cum am zis existenat raiului si a iadului. Daca mergi asa departe incat sa anulezi importanta lui Isus atunci trebuie sa mergi pana la capat sa anulezi si dreptatea lui Dumnezeu pentru ca CEI 2 co-exista. Am o intrebare daca-mi permiti: in ce crezi tu sau care sunt principiile dupa care iti ghidezi viata?

| soimos explică (pentru danzel_7798):

>>
Si ce te surprinde?
Nu este El cel care nu a stiut nici macar ca "lumina este buna"?
Pai unde crezi tu ca a trait el de nu a stiut ca lumina este buna? nu cumva in bezna? Oare nu este el zeul intunericului si al tenebrelor?
Nu el s-a supart pe sarpe, simbolul intelepciunii, ca l-a ajutat pe om sa manance din fructul Intelepciunii? Nu el este cel celos pe om ca va ajunge ca unul din ei? mai am spe exemple in acest sens

| soimos explică (pentru danzel_7798):

In ce cred eu?
Numai in adevarurile care se pot dovedi!

| soimos explică (pentru danzel_7798):

Nu draga.
Daca Isus cunosta totul dinainte isi organiza mi bine puciul si ajungea sa fie el Messiah, nu sa se dea invins inainte de a incepe lupta.
Raiul Iadul si viata vesnica sunt inventii crestine, ele nu au existat inainte de Isus tot asa cum nici Dracu nu a existat, iar sarpele din gradina edenului era doar aducatorul intelepciuni (un fel de prometeu) si nu Diavolul!

| danzel_7798 a răspuns (pentru soimos):

Mda...tocmai "adevarurile "tale nu se pot dovedi. nu stiu ed unde le-ai scos dar in orice caz nu sunt coerente si se contrazic, ceea ce zici tu e o invalmaseala totala, ce schimba total ceea ce este cunoscut pana acum de catre oameni. dupa cum sustii tu, multe lucruri nu se pot explica.ca o concluzie la ceea ce crezi tu ar fi ca, de fapt nici nu pot sa ajung la o concluzie ca totul e aberant si in contradictie chiar cu ce ai zis tu in postarile anterioare, dar totusi tu sustii ca de fapt Isus, si Dumnezeu =diavol, iar Diavolul e de fapt cel bun. de unde ai scos-o tu ca isus era gelos pe oameni si ca Isus s-a suparat pe diavol dacatu zici ca Isus nu e de la Dumnezeu? inseamna ca exista 3 persoane distincte si 3 imparatii: a Diavolului, A lui Dumnezeu si a lui Isus. mda nu are niciun sens sa mai continuam si nici nu ast un raspuns din partea ta pentru ca observ ca deviezi total, macar de ai fi avut un adevar pe care sa te bazezi dar tu te bazezi pe Biblie, pe care tot tu o negi, ca sa fii sa demonstrezi niste aberatii. pe curand...

| soimos explică (pentru danzel_7798):

Din ce ai postat, imi dau seama ca nu ai inteles nimic ideile postarile si afirmatiile mele!
Nu te strofoca, inteleg ca acesta nu este un forum potrivit pentru discutii lungi, asa ca nu ma deranjeaza ca nu ai inteles chiar nimic!
Daca vrei sa discuti serios, sti unde ma gasesti, nu?

| crynys a răspuns:

Usa raiului se deschide cu cartela magnetica nu iti trebuie cheie. rolling on the floor

| soimos explică (pentru crynys):

Esti sigur ca nu se deschide odata cu deschiderea picioarelor femeii iubite?

| Roxana110824 a răspuns:

In primul rand Iisus se scrie cu doi de,, Ii"
Chiar am inceput sa ma enervez cand vad atatea intrebari...despre Hristos de ce a facut asta, ba de ce a facut asta.
Cine suntem noi ca sa Ii cerem socoteala? Tu multumeste-te ca El te-a creat si sa stii ca exista Raiul, exista Ingeri si exista Dumnezeu.

| soimos explică (pentru Roxana110824):

Hallo, esti in calduri? Daca nu, atunci calmeaza-te!
Isus se scrie asa cum vrei pentru ca pe el il chema de fapt Yehosua, asa ca il doare undeva daca ii spui Isus sau Iiiiiisuss!
Doi. Eu nu i-am cerut nicio socoteala ci am pus o intrebare legata de o afirmatie a sa luat din Biblie si doream sa aud parerile unor oameni!
Trei. Pe mine m-au creat parintii mei si nu Isus!
Pai cum sa existe Raiul daca Isus are numai cheile Iadului iar Dumnezeul Iehova are numai SHEOLUL adica Casa Mortilor!
Cine sa aiba atunci Raiul daca nici Dumnezeu si nici Isus nu il au?
Cumva Dracu?

| Roxana110824 a răspuns:

Da ma da pe maicata si pe tactu cine i-a facut? Nu dumnezeu?

| soimos explică (pentru Roxana110824):

NU!
I-au facut parinti lor tot asa cum m-au facut si ei pe mine!
Ce dracul asemenea intrebari, tu nu ai bunici sau nu stiu ce rol au avut?

| soimos explică (pentru soimos):

Dar ce naiba, toti ma jigniti si ma injurati dar nimeni nu-mi raspunde la intrebare!

Cum sa ajungi in Rai daca Christos recunoaste ca el nu are decat cheile Iadului?

| LightingManuel a răspuns:

Cum,si ce i-a dat Sf Apostol Pavel, o copie de la cheia iadului? Pe tine nu vreau sa te judec, pentru ca nu stii bine se interpretezi versetele.Si ca sa stii:Versetele nu se interpreteaza.Aici este vorba despre Atotputernicia Mantuitorului.Ne explica ca are putere si stapanire peste iad.Sa nu intrasnesti sa ma contrazici ca de obicei nu mai ma intorc la intrebarile la care dau raspunsuri.Dar te avertizez ca am exegeza biblica studiata si ca stiu ce argumente sa iti prezint.Bye

| soimos explică (pentru LightingManuel):

>>Cum,si ce i-a dat Sf Apostol Pavel, o copie de la cheia iadului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia exista pentru ca ofera a doua viata muritorilor asta e unu dintre motive, acum e intrebarea de ce sa fi las sa nu infrunti mortea si sa te amagesti in iluzi deserte, ca ateu si eu imi doresc sa traiesc cat mai mult da parca mai mult iubesti viata cand sti ca una ai si moartea e vesnica, indiferent de cum credem moartea va veni pentru toti indiferent de credinta fiecaruia cu toti vom realiza ca dupa ce dispare lumina acea alba (moartea neuronilor?) numai e nimic e groaznic doar sa te gandesti de aia e obligatoriu sa iubim viata sa ne ferim de boli, sa fim fericiti, sa iubim stinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prost de mori.ai uitat sa spui ca iadul si moartea nu l-=au putut tine el viata fiind prn insasi marturisirea lui; eu sunt adevarul calea si viata si cel ce ma urmeaza va trai chiar daca va muri.boul baltii care ai citit un verset si ai postat si tu sa faci pe desteptul. offf, prost mai esti si nu mai mori.da va veni si clipa aia.

| Comandocip a răspuns:

Asta inseamna sa ai credinta in dumnezeu sa crezi in cuvintele domnului
soimos spune-mi si mie plz daca tu nu crezi in dumnezeu fiindca esti ateu atunci cine crezi ca a creat pamantul omul (totul)spune-mi si mie cine? daca nu dumnezeu

| soimos explică (pentru Comandocip):

Nu trebuie sa-ti spun eu ca tot nu ma crezi, pune mana pe lucrari stiintifice su pe reviste sau site-uri de culturalizare

| gabbytzzzuu a răspuns:

S-a dovedit prin moartea clinica acum vreo 70 de ani cand o femeie a reanviat dupa o zi si a spus ca l/a vazut pr Iisus Hristos.si cum a spus si soimos citeste biblia

| AlexUrsu1998 a răspuns:

Cheia Raiului este insusi Iisus Hristos care ne-a oferit Mantuirea dar ca sa avem parte de mantuire trebuie Sa-l urmam.

| soimos explică (pentru AlexUrsu1998):

Asta poate doar in minciunile bisericii!
Valoarea lui Isus este putin mai mare decat valoarea altui bou tanar bun de sacrificat, si asta nu o zic eu, ci o zice chiar Biblia aici:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Pai vezi tu de aici faptul ca sangele lui Isus este mai valoros ca unui Bou?
Poi atunci cum sa ne rascumpere el, Isus pentru ca vezi din citatul biblic de mai sus ca oamenii foloseau sangele vitelor pentru spalatul pacatelor!