| Rainbowling a întrebat:

Incerc sa reformulez mai clar o intrebare refuzata pe motivul ca nu este destul de inteligibila.
Toti crestinii traiesc cu speranta de a ajunge dupa moarte in RAI
INTREBARE:
Cine le poate oferi Raiul pentru ca Dumnezeu la Creatie nu a creat niciun Rai si niciun Iad, iar oamenii care-L urmeaza conform acceptarii legamantului cu EL, dupa moarte nu ajung nici in Rai si nici in Iad ci doar in Sheol, adica in Casa Mortilor in care se aduna sufletele, ca niste umbre fara viata!?
Iar Isus Christos dupa inviere nu pomeneste niciun cuvintel despre Rai ci doar despre Imparatia sa a carei chei le detine, adica Cheile MORTIII si ale IADULUI, nu si ale vietii si ale Raiului!

Asa ca repet intrebarea ca sa fie mai clar, cine le ofera crestinilor posibilitatea sa ajunga in Rai, din moment ce Dumnezeu Creatorul cand a creat lumea a uitat sa creeze si Raiul si a creat doar Sheolul, si nici Isus Christos nu pomeneste nimic despre vreun Rai?
Cine le ofera crestinilor Raiul mult visat?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iti raspund daca ne raspunzi la urmatoarea intrebare care se vrea retorica, esti evreu? (stim deja raspunsul dupa forma si continutul intrebarilor) P.S. Iti mai schimbi des nickul?
1 Raiul nu exista dar va fi.
2 Iadul nu exista dar va fi, DAR limitat in timp (atata timp cat vei arde tu in el daca nu te pocaiesti).
3 Acolo unde ai citit ca Isus Hristos (Dumnezeu) detine cheile mortii si ale imparatiei acesteia SCRIE si ca Isus se duce sa PREGATEASCA un loc pentru cei ai SAI, nu iad ci Gradina Edenului. (greu cu citutu?).
4 Daca citeai "mai vartos" aflai ca Dumnezeul din Vechiul Testament care a facut omenirea este acelasi cu Isus Hristos din Noul Testament dar pe tine NU TE LASA intelegerea sa faci aceasta asociere din pricina "etniei".

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Iisus a vorbit despre rai.T. âlharului care era alături de el pe cruce, i-a promis-Astăzi vei fi cu mine în rai(Luca 23 -43).În luca 16 în pilda bogatului nemilostiv tot Iisus spune că după moarte, bogatul era în locuința morților în chinuri și lazăr era în sânul lui Avram ( în timp ce frații bogatului erau încă pe pământ- deci nu se referă la perioada de după sfârșitul lumii)(Luca 16-22, 28.

| Kalla a răspuns:

Ba acreat raiulnumai ca tu nu citesti Biblia de aia nu intelegi! Adam si Eva au fost creati in Rai.Scrie clar la inceput ca dupa e au mancat din pomul din RAI au fost trimiti pe PAMANT.

Este Dumnezeu cel care ne ofera raiul.

| Rainbowling explică (pentru Kalla):

Mai Fata, eu nu mai am de ce sa citesc Biblia pentru ca am STUDIAT-o din scoarta in scoarta!
Adam si Eva nu au fost izgoniti din Rai ci din gradina Paradisului, adica dintr-un loc minunat dintre Tibru si Eufrat, si de acest lucru trebuia sa te prinzi pentru ca nu scrie ca au fost azvaliti din ceruri jos pe pamant si nici trimisi spre Terra cu vreo nava cosmica!
Asa ca mai studiaza si ceva Istorie a crestinismului si mai ales ceva religie mozaica ca doar aia este "mama" de la care s-a furat religia crestina, si daca nu o cunosti pe mama, nu ai cum sa stii ce hram poarta fiul!

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Rainbowling):

Are 14 ani omule...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am raspuns si iti mai spun odata.ai pus intrebarile astea si tot vii c chestii sataniste fiindca ai citit.ati inversat biblia adevarata, creind biblia satanista pur si simplu din prostia gandului ca daca nu vreti sa credeti musai sa fiti contra.ce vrei sa-ti insir toate nickname-urile sub care ai postat? ori toti acolitii care tot repetati asta ca niste placi zgariate de vinil puse la un patifon?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am raspuns si iti mai spun odata.ai pus intrebarile astea si tot vii cu chestii sataniste fiindca ai citit.ati inversat biblia adevarata, creind biblia satanista pur si simplu din prostia gandului ca daca nu vreti sa credeti musai sa fiti contra.ce vrei sa-ti insir toate nickname-urile sub care ai postat? ori toti acolitii care tot repetati asta ca niste placi zgariate de vinil puse la un patifon?

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Promovezi Sheolu? Nu prea s-arata nimeni interesat. Da' ma rog, si greierele mutant trebuiesa tzaraie undeva... (Vechii greieri tzaraiau in iarba, astia noi in spatiul vitual). Nu te explica, stiu placa, doar te distrezi.

| Actaar a răspuns:

Ummm... dap

| andreyrazvan1 a răspuns:

Raiul este imparatia cerului unde crestini se simt impliniti. Raspunsbig grinumnezeu si ei insasi.