| baieru a întrebat:

Toti crestinii traiesc cu speranta ca dupa moarte sa ajunga in RAI!
INTREBARE:

Cine le poate oferi mortilor posibilitatea de a ajunge in Rai, pentru ca Dumnezeu la Creatie a creat Raiul pentru cei vii si nu pentru morti, iar oamenii care- I urmeaza Legamantului, dupa moarte nu ajung nici in Rai si nici in Iad ci doar in Sheol, adica in Casa Mortilor in care se aduna sufletele, ca niste umbre fara viata!?
- Iar Isus Christos dupa inviere nu pomeneste niciun cuvintel despre Rai ci doar despre Imparatia sa ale carei chei le detine, adica Cheile IADULUI, nu si ale Raiului!
Asa ca cine va ofera Raiul si pe ce citat din Biblie va bazati cand faceti asemenea afirmatii?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ioan 14:,, Să nu vi se tulbure inima! Credeți în Dumnezeu și credeți în Mine!

2 În casa Tatălui Meu sunt multe locuințe - dacă n-ar fi așa v-aș fi spus oare că mă duc să vă pregătesc un loc?!

3 Iar după ce mă voi duce și vă voi pregăti un loc, mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca să fiți și voi acolo unde sunt Eu.,,

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Nah EmaS, tu care zici ca toate religiile sunt bune, crezi ca se poate mantuii un sectant care crede ca nu exista rai? Sau care crede numai partial in anumite chestii?

| lpavel a răspuns:

Esti jalnic! Cati ani ai, 9?

| ErrorFound a răspuns (pentru lpavel):

De ce e jalnic fraiere, ca va intreaba ceva? Demonstreaza-i ca greseste daca esti destept.

| ioana1988 a răspuns (pentru ErrorFound):

Este jalnic ca isi creeaza cate 2 conturi pe zi si repeta intrebarile la nesfarsit de cativa ani.
Tu ai aparut de curand pe aici asa ca poate nu stii, iar insultele nu-si au rostul.

| ErrorFound a răspuns (pentru ioana1988):

Atunci sa ma scuzati si tu sai iPavel, nu stiam.

| grab a răspuns:

Nu ne ofera nimeni nimic si nu e stipulat in niciun contract. Dupa moarte vei merge acolo unde meriti, exact unde meriti.

| Nicoleta a răspuns:

Cand incerci sa intelegi mai mult decat poti, inevitabil te incurci.
Multe lucruri sunt simple, dar noi le incurcam mai mult decat trebuie.

| Maxim96 a răspuns:

Cum poti sa spui asa ceva? Cati ani ai?
E blasfemie asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns aha.ei lasa ca nu e treba magarului, de unde beu oile apa.in fund? ce te doare? cine VA OFERA? vedem noi.da tie nu? vai de capu tau.cand mai pui intrebarea?

| Mikhtarian a răspuns:

Nu poti ataca ceva ce nu cunosti foarte bine.
Afirmatiile tale sunt total gresite, documenteza-te inainte.
Crestinismul in sine se bazeaza pe iertare si iubire, pe RAI.
Iisus Hristos, dragoste.