| LordBolton a întrebat:

Cine poate sa-mi raspunda la acesta intrebare... Cum au reusit 2 oameni (Adam si Eva) sa populeze o planeta intreaga tinand cont ca incestul este un pacat.

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Adam si Eva nu erau frati, iar copiii lor erau aproape de perfectiune, si nu transmiteau boli ca azi. Căsătoria lui Cain cu una dintre surorile sale sau cu o descendentă de mai târziu a lui Adam, probabil fiica unuia dintre fiii sau fiicele acestuia, este considerată în unele culturi de astăzi o idee inacceptabilă. Unii o resping fiindcă este un tabu în cultura lor, iar alţii fiindcă se tem de apariţia unor anomalii genetice. Totuşi, profesorul LaGard Smith afirmă într-o lucrare a sa: „Este foarte probabil ca la început să fi avut loc căsătorii între fraţi şi surori, oricât de nepotrivit ar fi părut acest lucru dacă ar fi avut loc în generaţiile de mai târziu" (The Narrated Bible in Chronological Order). De asemenea, este demn de remarcat că relaţiile intime între rude apropiate au fost interzise explicit abia în anul 1513 î.e.n., când Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru naţiunea Israel (Leviticul 18:9, 17,  24).
Astăzi ne despart câteva mii de ani de starea de perfecţiune de care s-au bucurat iniţial primii noştri părinţi. S-ar putea ca efectul pe care factorul genetic şi cel ereditar îl au asupra noastră să nu fi existat în cazul lor. În plus, unele studii recente, cum este cel publicat în revista Journal of Genetic Counseling, arată că, prin încheierea unor căsătorii între veri primari, riscul de a avea copii cu anomalii congenitale nu este atât de mare cum se crede în general. Este raţional să considerăm că astfel de căsătorii n-au constituit o problemă nici în timpul vieţii lui Adam şi nici înainte de zilele lui Noe.

| RAY a răspuns:

Si copii la doi frati nu se nasteau cu malformati?

| milan9 a răspuns:

- După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au avut aproximativ vreo sută de copii (recordul aparţine unei rusoaice care a avut ~156 de copii) pe parcursul a sute de ani (alt subiect de discuţie... ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi). Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" dacă ei poate că abia se cunoşteau între ei.

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie, d.p.d.v al informaţiilor pe care le avem la dispoziţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două,,familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?!

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

| ErrorFound a răspuns:

Stii? Inainte semanam mai mult cu iepurii...Zic si eu! laughing
Raspuns>*E o alta prostie fara gram de adevar scrisa in Biblie.*
Sau poate totul are un inteles mai profund, profund...adanc in fundul mintilor noastre...

| Miauti a răspuns:

Sau te duci sus in dreapta apginii si pui aceasta intrebare pe care au pus-o si altii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Bună.
Dumnezeu a interzis căsătoria între rudele foarte apropiate când oamenii erau suficienţi de mulţi pentru ca astfel de lăgături să poată fi evitate (în jurul anului 1500 î.e.n. când a încheiat legământul său cu poporul Israel). Dar la începutul omenirii era şi normal ca pentru câteva generaţii oamenii să se căsătorească cu rude apropiate.

| Maxim96 a răspuns:

Mai tarziu a fost interzis casatoria intre rude apropiate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a reusit un teligent ca tine sa puna o astfel de intrebare, avand in vedere ca la relijie si filozofie intra doar mari ganditori? dupa intrebarea ta tu ai mintea odihnita.si noi stim cine are mintea odihnita.nu ne punem cu asa ceva.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu cum ai nimerit pe aici măi fabrică de ceaoane, te-a adus taifânul?winking

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea isi pun astfel de intrebari, dar putin au curajul si dorinta sa caute si raspunsuri. Raspunsuri extraordinare n-o sa gaseasca pe aici, insa este si asta un pas happy.

| LordBolton explică (pentru anonim_4396):

Am pus intrebarea ca s-a raspunda crestinii,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombre? taifumul.nu taifanul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate, Andrei.ce mi se pare mie banal, pentru ei sant curiozitati si intrebari esentiale.cred ca stau de prea mult timp pe tpu.eu merg inainte,si ei vin din urma multi, toti cu aceleasi intrebari, curiozitati, parca santem facuti de o mama, cam toti trecem prin aceleasi etape ale vietii.si uite in 49 de ani, in esenta mare lucru nu s-a schimbat cum visam si eu la 14-15 ani cand eram ateu, rebel, nerabdator, si grabit.acuma vad ca idealurile si visele si fitele de atnci sant amintiri ce au trecut ca fumul fara sa se concretizeze nimic decat frumusetea varstei si rapida trecere.adica; ca la 20 de ani. fara griji si fara bani.a lua viata in piept, e ceva concret.de care ei se sperie, si o lungesc. unii copilaresc mai mult, dar in ultima instanta i-ajunge varsta din urma si scapare nu au.e comic faptul ca vor fi ca mine.pentru cei din urma lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceau copii din clisa si le dadeau viata, sflandule in nari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai venea si barzaaaaa. unii veneau cu feribotul ca bula.ca il auzi el pe tacso cand ii spunea mamasii; nevasta nu feri botul ca iar vine unul ca bula.deci metode erau.ca si acuma de altfel.

| Mikhtarian a răspuns:

Mariane,in timpul ala nu era un pacat.
Cand s-au dat cele 10 porunci, de atunci a fost un pacat.

| DiamondEyes a răspuns:

In biblie se vorbeste de incest dupa Avraam, deci pana la el asa-zisa "samantare" era aprobata intre frati, intelegi?

| RaduMD a răspuns:

Simplu: in vremea primilor oameni, incestul nu era pacat. Oamenii nu primisera inca Revelatia.

| kzd a răspuns:

Pai nu au fost numai ei la inceput, au mai fost si altii, doar ca nu stun mentionati.

| Andrei123Andrei a răspuns:

Sunt mai multe variante si teorii. Biblia relateaza ca primii oameni ar fi aparut acum aprox. 6000 de ani, iar stiinta ne spune ca au aparut cu mult inainte. Ieri am citit despre o teorie cum ca: "Singura explicatie este aceea ca evreii reprezinta reincarnarea unor spirite cu o evolutie superioara, probabil din spiritele Atlantidei, sau de pe o planeta, care s-au reincarnat in popilatia bastinasa din regiunea peninsulei Arabice, acolo de unde au plecat primele triburi de evrei nomanzi."
Religia spune ca Adam si eva au trait foarte mult(cateva sute de ani) si in general oamenii de pe atunci traiau mult.