| Daniel TM a întrebat:

Cine stie cat la suta din populatia intregii lumi este crestina? Si cat la suta din crestini reprezinta religia ortodoxa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa anumite statistici, cca 18-24% din populatia globului fac parte din vreo religie/secta crestina, iar 2-3% sunt cei ortodocsi.

11 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Statisticile recensamantului arata ca 86, 7% din populatia Romaniei este ortodoxa, restul este de alte religii. Cu exactitate nu se stie cat la suta sunt catolici, intr-adevar populatia catolica a crescut, dar nu stim cu exactitate procentul, si nici celelalte religii/secte nu avem o statistica care sa arate procentajul. Important este ca in mare parte a populatiei noastre este de religie ortodoxa.

| SaveTheNature a răspuns (pentru mlm):

Omul intreba la nivel global cati sunt ortodocsi. Anume 2-3 %.
Cei mai multi la nivel global sunt musulmanii.
In crestinism cei mai multi sunt catolici.
Cele mai evoluate tari din lume sunt majoritar catolice. Iar tarile fost comuniste sunt majoritar ortodoxe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30% crestini = 2, 6 miliarde de persoane
ortodocsi = 300.000.000 (3 sute milioane) de persoane
"Le christianisme est la première religion avec environ 30% de chrétiens dans le monde (plus de 2, 6 milliards de personnes).
Elle se divise en trois ramifications principales avec les catholiques (1, 2 milliard de croyants), prostestants (1 milliard) et orthodoxes (300 millions surtout en Europe de l'Est).
Chacune de ces branches, et plus particulièrement le protestantisme, peut être divisée également en divers courants que d'ailleurs, en voyageant, on aura l'occasion de côtoyer. Parmi ceux-ci :
Les Mormons : 13 millions majoritairement au Canada et aux USA (notamment en Utah).
Les Mennonites : 1, 3 million de personnes essentiellement aux USA, Belize et Yucatan, Paraguay.
Les Amish : très proches des Mennonites, ils sont environ 200 000 principalement dans le Nord-est des USA." http://www.abm.fr/pratique/religion.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia crestina - 33, 06 %
Musulmanii - 20.28 %
Hindusi - 13.33 %
Restul procentelor - alte religii.
Inca nu am gasit cat la suta reprezinta Ortodoxia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sfarsitul anului 2002 numarul catolicilor in lume era peste 1.07 miliarde. Daca 33% din populatia globului este crestina, faceti un calcul si vedeti cat reprezinta catolicii si cat ortodocsii.
Cred ca nu este important sa stim cati suntem asa si cati altfel. Important este sa credem cu adevarat si sa ne purtam ca si crestini adevarati unii cu altii. In fond este doar un singur Dumnezeu caruia ne inchinam iar micile diferente pe care cu "ravna" le-au gasit preotii, nu ne pot face pe noi sa ne uram sau sa ne dispretuim. In ochii lui Dumnezeu suntem crestini buni sau rai nu ortodocsi sau catolici. El ne-a creat egali in toate.

Alte răspunsuri
| mariusres a răspuns:

Crestini - 33%, ortodocsi sunt in jur de 200 de milioane (cam 2-3%).
Uite aici un tabel pentru a-ti face o idee:
http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html

Alte răspunsuri
| edynsonn a răspuns:

Eu cred ca datele statistice nu sunt perfecte cu realitatea, dar da sunt aproape de adevar, ma refer si vorbesc de toate aceste CONFESIUNI SECTANTE ** RELIGIOASE ** (daca o secta/grupare domina/controleaza/manipuleaza prin diverse forme dogmatice o populatie cat mai mare la un anumit procent din acea populatie, e considerata = RELIGIE = dar de retinut, cu cat are mai mare procentul din populatie va avea si mai multe avantaje sociale: bani/pamant/personal in formele de conducere a unei tari etc. De peste 15 ani, am in studiu personal, aceasta manifestare planetara din cele mai vechi timpuri, iar concluzia e socanta! Dupa ani si ani, da pot spune cert ca (RELIGIA) este prima forma de guvernare din istoria omenirii cu legi si metode de manipulare in masa! P.S: ce forme de guvernare erau acum 2000 de ani? De ce am pus aceasta intrebare (Diavolul L-a dus apoi pe un munte foarte inalt, I-a aratat toate imparatiile lumii si stralucirea lor si I-a zis: "Toate aceste lucruri Ti le voi da Tie, daca Te vei arunca cu fata la pamant si Te vei inchina mie." "Pleaca, Satano", i-a raspuns Isus. "Caci este scris: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-I slujesti." Atunci diavolul L-a lasat. Si deodata au venit la Isus niste ingeri si au inceput sa-I slujeasca.) even7887@yahoo.co.uk

| meaela a răspuns:

Buna,

Crestinismul este cea mai raspandita religie de pe glob. Acum datele nu sunt tocmai exacte, insa daca aproxima cam acolo ne aflam.

Aici ai mai multe detalii despre raspandirea religiilor in lume
http://www.ercis.ro/lumina/numar.asp?an=2012&numar=5&id=102

Asa cum ai vazut, ortodoxismul ocupa 12% din populatia total crestina de pe glob.