| anonim_4396 a întrebat:

Citeam intr-o intrebare legata despre problema unui homosexual.Intr-un raspuns zice asa "Ok, as vrea in primul rand sa iti pun cateva intrebari, te pot ajuta, desi nu sunt crestin, dar vreau sa aflu mai multe ca sa te pot ajuta.
Parinti tai s-au despartit? Ai simtit lipsa afectiva a unei femei din viata ta (exemplu mama, bunica)? Ai fost traumatiza de o femeie (agresat sexual)?
Tatal tau traieste? Te batea cand era mic? Aceste sunt intrebari puse ca sa stabilesc daca, cauza pentru care esti atras de barbati este una psihologica." Acum va zic ca toate ce zice tipu de mai sus sunt valabile in cazul meu si totusi nu sunt homosexual.Inca odata se arata ca sufletul e adevarat si psihologii plang in fata religiei!

6 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Anumite efecte pot avea anumite cauze, asta nu inseamna ca acele efecte vor avea intotdeauna aceleasi cauze, si nici ca unele cauze vor duce invariabil la aceleasi efecte. Asta pentru prima parte a enuntului. Pentru a doua, desi si eu cred ca sufletul e adevarat, faptul ca un psiholog face o extrospectie unui individ, prin care si tu, Mental, te descoperi partial, insa, acelasi timp, esti diferit, asta nu e o dovada a naturii dumnezeiesti a sufletului. La fel cum nu ar fi fost o dovada impotriva dumnezeirii sufletului daca ai fost homosexual si ai fi aflat ca asta se datoreaza, prezumtiv, traumelor din copilarie.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Nu neaparat, exista mai multe cauze pentru orientari sexuale anomalice:traume, probleme hormonale de scurta durata(adica pe durata adolescentei),probleme hormonale de lunga durata(toata viata) in cazul acesta numai este considerata chiar o anomalie in adevaratul sens al cuvantului ci doar o alta "orientare sexuala",dar nici orientare nu poate fi numita,deoarece nu tu alegi.
PS: Nu sunt psiholog,dar planuiesc sa devin unul, dar din pacate nu am profil de psihologie la scoala, si nci in oras sad si nu am facut decat anul trecut psihologie (cls. a X a), as vrea ca studiez psihologie in continuare dar as avea nevoie de recomandare a unor cartii de psihologie pentru incepatori (adica nu chiar incepator deoarece am ajuns pana la indetificare personalitatiilor, si anomaliile persoanalitatiile), restul psihologie invatandu-l observand, mai ales din filme gen Tacerea Mieilor

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu am spus ca ar fi doar acele cauze. Din contra, chiar asta ii dadeam de inteles ca pot fi si altele, la fel cum aceleasi cauze pot duce la efecte diferite. Exemplul cu traumele se referea strict la exemplul dat de el.

| ErrorFound a răspuns:

De fapt se arata ca aceste probleme nu te-au marcat.
Nu mai incerca sa dovedesti ca porcii zboara ca s-ar putea sa te ia protectia animalelor, daca ma-ntelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici nu vorba de suflet draga, ci de psihic, la asta ma refeream eu.

| Lina1993 a răspuns:

Dude, nu are legatura nici cu religia nici cu ce cred niste psihologi putin cam..naivi.
Eu pot sa spun ca am o viata fericita,am tot ce imi doresc: o familie mare si fericita, o stare materiala destul de buna, iubesc facultatea pe care o fac, arat bine, am o relatie foarte frumoasa cu prietenul meu de cativa ani,am prieteni,ies oricand sa ma distrez sau plec in calatorii cu gasca.
Asa am fost dintotdeauna. nu mi-a lipsit nimic. Cu toate astea, sunt bisexuala. Adica da, imi plac si fetele la fel de mult precum ma atrag baietii. Nu este ceva ce mi-am impus, nu este ceva ce pot sa controlez,dar eu ma simt fericita asa cum sunt, lumea ma iubeste si ca personalitate sunt o fire deschisa,sociabila, am grija ca prietenilor mei sa le fie mereu bine, imi iubesc enorm familia, fac bine de fiecare data cand pot, ajut animalele, ma implac intr-o gramada de actiuni de voluntariat. eu nu vad nimic gresit in viata mea happy