| SG1995 a întrebat:

Conform Coranului:
Elisabeta e sora Anei.
Asta înseamnă că Iisus era nepotul lui Ioan nu unchiul.
Care e adevărul?

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ok. Si Coranul pe baza caror documente a fost redactat? Daca consideri ca a fost revelat, sigur, are dreptate. Dar eu nu cred ca a fost revelat; eu am citit in Coran numai vulgarizari si redari eronate din VT si NT, auzite, nu citite, caci Mohamed, pacea fie cu el, era analfabet. Asa a retinut omul, ca Elisabeta era sora Anei; eu in locul lui incurcam mai rau atat amar de informatie.

| SG1995 explică (pentru minrest):

Ideea e că ambele versiune sunt false, nu se știe ce grad de rudenie a avut Yeshua cu Yochan sau dacă au avut vreo relație de rudenie.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru minrest):

Cu alte cuvinte, Coranul nu are relevanta! Dar VT si NT au? Sunt toate povesti!

| Qasim a răspuns (pentru minrest):

"Si Coranul pe baza caror documente a fost redactat?" - Ce e cu aberatia asta de intrebare? Pui problema gresit, asta in primul rand.

In al doilea rand, dupa ce standarde cataloghezi tu acele vulgaritati despre care vorbesti?

Trei: Din nou afirmi ceva in mod eronat cand spui redari eronate din VT si NT, de parca intentia lui Muhammed ar fi fost sa redea ceva exact din aceste doua scripturi. Ai probleme grave de logica!

| minrest a răspuns (pentru Qasim):

1. Am vrut sa arat ca Coranul nu se bazeaza pe documente, ci pe autoritatea lui Mohamed, pacea fie cu el; cine e musulman, ca tine crede ca a avut revelatii, iar ceilalti nu. 2. Nu am vorbit de vulgaritati, ci de vulgarizari; sper ca nu esti incult. 3. Asa crezi tu, ca nu a avut intentia sa redea pentru arabi ce cred evreii si crestinii din Siria.
In alta ordine de idei, ce crezi despre executia lui Kashogi? Eu unul cred ca printul Salman vrea sa arate ca Arabia Saudita este principalul dusman al Fratiei Musulmane; caci lumea tot insista sa creada contrariul. Dar tu ce crezi?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Adica e nora cu mama lu fra'su, nepotu' bunicii cuscrului lui Avraam? Cui ii pasa?

| Qasim a răspuns:

Elisabeta? Ana? In Qur'an? Phuahahahaha, m-ai facut sa rad. In care Qur'an ai gasit tu Elisabeta si Ana?

| SG1995 explică (pentru Qasim):

Hana soția lui Imran și Hana soția lui Zaharia. O "Hanna" la născut pe Ioan, iar alta pe Maria.