| WhatheWow a întrebat:

Cred ca toti sunteti de acord cu mine ca Diavolul ispiteste Omul sa pacatuiasca, deci implicit sa faca rau.
Unii sunteti de acord ca pacatuind, pedeapsa este moartea.
Acum, cati sunteti de acord ca Diavolul, ispitindu-l pe Om il ispiteste de fapt pe Dumnezeu sa faca rau omorand?; vezi "Potopul"!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori diavolul este atat de ''destept'' incat reuseste sa-l ispitesca pe dumnezeu, ori totul este un plan bine pus la punct. Sau a treia varianta, nu exista nici diavol, nici dumnezeu, si intrebarea nu are rost.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate dar hai sa excludem ultima varianta; nu de alta dar, doar pentru a da un sens intrebarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

De acord.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu doreste ca toti oamenii sa vina la mantuire. De aceea, El a platit pretul pentru pacatele noastre. Satan este cel rau care doreste ca si noi sa pierdem cerul, pentru ca el l-a pierdut. Vezi ca si Domnul Isus a fost ispitit, insa El a raspuns cu Cuvantul lui Dumnezeu: Este scris. Si noi putem sa rezistam ispitelor, sa iesim biruitori daca traducem Cuvantul in fiecare zi in viata noastra.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da a rezistat si cand ea spus sa faca din toate pietre paini ce i-a zis rau?

| ania a răspuns:

El fiind Creatorul vieții are dreptul să decidă cât timp lasă sufletul nostru în acest trup material și când le desparte.Din moment ce nu m-a consultat nici când a creat universul și legile lui nici când m-a creat pe mine nu vreau să mă pun în postura de a-i da sentințe.

| WhatheWow explică (pentru ania):

Pe principiul : " eu te-am facut, eu te omor "?
Nu despre asta era vorba ci despre faptul ca noi, adica oamenii suntem la mijlocul unei lupte intre Dumnezeul biblic si Diavol; cam asta era ideea!

| ania a răspuns (pentru WhatheWow):

Dumnezeu e Ființa necreată și atotputernică, diavolul e ca noi o ființă creată, nu eu luptă între forțe egale. Fiecare putem decide, cum a făcut-o și Lucifer dacă ne răzvrătim sau ne dăruim Lui.Nu suntem victime ale unui război indecis.

| RAY a răspuns:

Diavolu in vechiul testament nu este char asa rau, ba din contra el a fost creat ca sa ispiteasca omul, dumnezeu a facut potopul de unul singur nu a participat satana la potop de fapt in vt nu a prea participat la nimic

| WhatheWow explică (pentru RAY):

Intrebarea era una filosofica, Ray iar rationamentul ei e urmatorul : Dumnezeu se presupune a fi bunatatea pura si atunci ce-L determina sau ce-L ispiteste sa devina rau si sa omoare toti oamenii si animalele ( Potopul ); oamenii sau Diavolul prin intermediul lor?
Sper ca ai inteles!

| RAY a răspuns (pentru WhatheWow):

Te inteleg, conform vechiului testament dumnezeu reprezinta rau ai binele, de fapt el se joaca cu noi noi suntem papusile lui

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului ci salvarea lui. El a facut totul.Tu alegi.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Hm,"intrebarea" asta ar fi raspunsul meu:
http://www.tpu.ro/......nezeu-voi/

Stiu,nu sunt la subiect, dar alta conceptie bine-rau dpdv mistic, spiritual, biblic nu am.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. uite tocmai te ispiti si pe tine cu un gand impotriva Domnului, pe care l-ai transpus in fapta facandu-i voia, si aratand de fapt exact ce el a vrut; ca el e bun si Dumnezeu e rau.da nnoi stim adevarul si mai ales intentiile lui.ma mir de inteligenta unora care se preteaza fara sa gandeasca la apucaturile lui marsave.destepti baieti.si logici si rationali. evolutionisti deschisi la minte care nu cred in nimic si nimeni. nici macar in ei insisi.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

"Veni, vidi, vici!" Iar tu, prost crescut ca intotdeauna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba filozoafe? ce ma eu iti zisei ca esti prost de ma gratulasi cu asemenea invectiv? ma rog, e parerea ta, si intrucat nu ma cunosti, nu pre ma afecteaza.da nu-i frumos ma.nu -i frumos.io am zas ca ma mir de unii.da tu ai filofozofat si ai dedus logic ca! ce tie si cu fizofolia asta.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

E mai mult decat evident faptul ca ti-a placut mai mult la biserica decat la scoala, basmele mai mult decat materiile. Ma intreb de ce pentru ca tu in afara de fatarnicie nu ai nimic in comun cu invataturile crestine; nu te lepezi de vesmantul nesimtirii, pe care-l porti cu atata mandrie, nici in somn?! Poate ca-ti placea la biserica pentru popa ala pedofil; cred ca erati prieteni buni, poate intimi chiar si ai suferit cand a fost exclus din biserica. Te inteleg; el te-a invatat sa scrii sau doar ti-a insuflat aceasta frustrare fata de atei?
Eu nu te-am facut prost, ti-am spus doar ca esti prost crescut! Nu-i nevoie sa te cunosc fizic caci ti-am citit interventiile si exceptand cele copiate de pe alte site-uri crestine, raspunsurile elaborate de tine se cunosc de la o posta si sunt pline de rautate; poate ca sunt inspirate de Dumnezeu!
Poate ca "ba" erai cu prietenul tau popa pedofilul, in intimitate dar aici se cere un oarecare limbaj care, tie iti lipseste cu desavarsire.
A, asa ca fapt divers, sa fie "invectivele" complete : l-ai visat azi noapte pe prietenul tau imaginar sau pe popa pedofilul?
Si alta data cand vrei sa pari patetic, macar fa-o profesionist nu amatoristic! Hasta la vista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaa da rau mai esti si gresite pareri mai ai despre altii, izvorate din marea ta bunatate sufleteasca si respectul fata de altii.ma eu mai bine nu mai vorbesc cu tine, ca degeaba o fac, si te rog sa nu mai vorbesti nici tu cu mine ca eu sant un om rau, iar tu esti ca painea calda.sa nu ne influentam reciproc, nu de alta dar in ziua de azi nu am sti care a pierdut si care a castigat? eu iti doresc sanatate si sa dea Dumnezeu sa devin mai bun.mult mai bun.foarte bun.crestin.e mult de lucru, da ma straduiesc.

| rocco09 a răspuns:

A ispiti nu e totuna cu a pacatui! ispita e doar tentatia careia ii faci fata sau cazi!
Pot fi ispitit intr-o cearta sa ma razbun, dar pot de asemenea sa ma stapanesc!
Nu scrie nicaieri ca oamenii aia erau blocati pe "rau" ba dimpotriva intr-e ei erau cativa buni, aia n-au fost ispititi?

| rocco09 a răspuns:

Iar despre un act juridic nu poti spune ca e rau sau bun, poti spune doar ca e drept sau nedrept! Nu poti spune ca e rau ca un criminal primeste pedeapsa capitala, poti spune doar ca e drept! de asemenea cine incalca constitutia divina e drept ca sa moara, nu are nici o treaba "bun si rau" in ecuatie!

| rocco09 a răspuns:

Dar daca vrei sa mergi pe termenii de bun si rau, a fi drept e bun a fi nedrept e rau, prin urmare a pedrepsi pacatul e drept si implicit bun, ceea ce contrazice a doua parte a afirmatiei tale! Nu tot timpul a omora e rau!

| WhatheWow explică (pentru rocco09):

Eu am fost destul de clar in ceea ce priveste expunerea ideii si nu ma asteptam ca un crestin subiectivist sa o inteleaga... sau cel putin chiar daca o intelege sa si raspunda obiectiv; acelasi tipar, ca intotdeauna, vorbim de elicoptere iar altii raspund din submarine.
Sa omori un om poate fi un rau necesar insa niciodata un lucru bun! Tu ai adus in discutie Dreptatea lui Dumnezeu insa in cazul Potopului omiti sa precizezi fata de cine era aplicata dreptatea; fata de orgoliul lui Dumnezeu? Pai dragule, n-or fi fost chiar toti oamenii in acea vreme chiar atat de pacatosi incat sa fie omorati, erau si copii si animale ...in fine, ca idee!
Deci, ce vroiam sa spun ca Diavolul lucreaza prin a face rau, ispitindu-l pe om iar in acest fel determinandu-L pe Dumnezeu sa faca " raul necesar ", adica sa omoare! Nu ma astept, asa cum am mai spus sa intelegi, caci subiectivismul vostru nu permite procesarea unor astfel de idei caci se o blocheaza "antivirusul blasfemic"! Dumnezeul tau sa te calauzeasca!

| rocco09 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ce principiu moral hotaraste ca ca crima e "un rau necesar" al tau? Daca nu ma insel tu ai plecat de la premisa subiectiva prietene!

| rocco09 a răspuns (pentru WhatheWow):

Dreptatea (in cazul crestinismul ) este natura Lui Dumnezeu, El doar asa poate fi si niciodata altfel... fara sa aiba de-a face cu orgoliul.
Inafara exiestentei unei divinitati absolute nu exista moralitate, asa ca daca pleci de la premisa existentei unei moralitati absolute trebuie sa accepti ca exista fiinta absolut morala care a decretat-o si o accepti exact cum a fost decretata de el si nu cum ai chef, sau cum ti se pare!
Daca pornesti de la premisa ca nu exista aceasta fiinta, nu exista reper moral si prin urmare tot ce tine de moralitate e subiectiv!
Tu ai impresia ca exista moralitate absoluta dar aia e ceea ce crezi tu ca e si judeci tot ce e in jur raportand la acea moralitate care doar TU crezi ca e absoluta, ceea ce poate fi foarte diferit de adevar!

| rocco09 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai adus un caz care se bazeaza pe o moralitate subiectiva (si anume a ta personala) si ai pretentia sa-l judec raportandu-ma la moralitatea impusa de tine ca sa fiu "obiectiv"! Logic nu?

| WhatheWow explică (pentru rocco09):

Tu confunzi Moralitatea cu Etica crestina, dragule! Moralitatea tine de convietuirea in societate; budistii nu au moralitate, islamistii sau cei care nu au auzit de Dumnezeul iudeo-crestin? Sunt mai multi cei care nu se inchina Dumnezeului biblic in aceasta lume si TU vrei sa induci ideea ca ei nu au moralitate? Vorbeam de subiectivism, stimabile; numai bine!
PS. Nu te mai chinui sa-mi dai feedback ca nu-ti mai raspund!

| rocco09 a răspuns (pentru WhatheWow):

Au spus ceva de Dumnezeul crestinilor? Vorbeam de moralitate pur si simplu si limitele in care ar putea exista indiferent de religie, crez samd!
"moralitatea tine de convietuirea in societate " prietene aia e cat se poate de subiectiva, nu mai judeca dupa ea ca ajugi la concluzii ca aia din intrebare!
Dupa aia te judeci pe tine si atat!
Am vazut ca nu ai raspuns nici la intrebarile de adineauri asa ca nu ma mira daca te abtii!

| ManStrong a răspuns:

Nu este adevarat.Atit la Geneza cut si in Matei cap 15 se spune ca in inima omului sint gindurile, ucudrile curviile etc etc. Omul afce rau din interes, din lacomie, pofta etc. Nimeni nu l ispiteste numai dorinta omului de a avea mai mult si mai bine.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Pe Dumnezeu nu iL poate ispiti nimeni. El ingaduie ispitele pentru ca omul sa le biruie sa isi primeasca rasplata si anume viata cea vesnica in Imparatia Lui. ce rasplata vrei daca nu te lupti cu nimeni? si nu uita niciodata ispitele nu sunt peste puterea omului, Dumnezeu cantareste bine orice situatie.