| charonmario a întrebat:

Crede-ti ca pamantul este creatia lui Dumnezeu sau din Nimic s-a creat pamantul argumente solide clare vreau logica nu am nevoie de supozitii si vreau sa imi spune-ti de ce NU credeti ca pamantul a fost creat de Dumnezeu

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.,, Înainte ca să se fi născut munţii şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!,, http://www.youtube.com/watch?v=NnMdq8Qhxf0

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pamantul este format din aceiasi nebuloasa din care a rezultat si soarele.
Particule de praf au fuzionat, pana cand au creat meteoriti, acest meteorit a fuzionat cu altii pana a ajuns un planetoid. Apoi a devenit o protoplaneta. Ulterior prin fenomenul de acretie Pamantul a devenit planeta.

Răspuns utilizator avertizat
| RockNbeer a răspuns:

Nu spun ca este imposibil ca o entitate supernaturala sa fi creat pamantul/universul(chiar daca nu are pic de logica),sunt absolut sigur ca dumnezeul crestin nu a creat pamantul si restul,biblia, cuvantul lui dumnezeu se contrazice singur in multe cazuri.
cred ca teoria big-bang este mult mai plauzibila decat acest dumnezeu
dar repet nu sunt de acord cu nici una din ele.
Daca stam sa ne gandim putin, totusi, si acest dumnezeu "afirma" ca a creat pamantul si toate cele din nimic, sau lea creat din dragoste?hee hee

| RAY a răspuns (pentru RockNbeer):

Pamantul nu s-a format dupa big bang si dupa multe mld de ani cand stelele apareau, elemntele chimice se nasteau

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu sustin ca pamantul respectiv universul s-a creat din nimic dar doar pentru ca nu stiu cum a apartu in mod exact nu inseamna ca trebuie sa cred intr-un dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Pamantul s-a format acum 4, 6 mld de ani nu ca cred asta si pentru ca exista roci care dezvaluie asta sunt dovezi multe care confirma asta stiintific pamantul s-a format dupa aparitia stelei noastra dar nu din nimic, pamantul s-a format din impacturi masive intre diferite mase eliberate de acea stea adica ciocniri de meteoriti, asteorizi etc ele sau unit datorita gravitatiei si tot din cauza ei sau pastrat pe o orbita

| Dorugar a răspuns:

Dumnezeu nu a creat pamantul pentru simplul motiv ca Dumnezeu nu exista!
Vezi in DEX ce inseamna a exista!

| Miauti a răspuns:

În religiile gnostice, Adevăratul Dumnezeu nu este cel care a creat lumea. Geneza acesteia este opera unor puteri inferioare, uneori chiar diavolești. Lumea oamenilor este o imitare demonică, nereușită, a unei lumi superioare, divine. Crearea lumii nu numai că nu mai este o dovadă a puterii lui Dumnezeu, ci este explicată ca un accident survenit în regiunile superioare, sau drept rezultat al atacului primordial al întunericului asupra luminii.