| Nilsson a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa se implice mai mult crestinii la aceasta categorie, sa aiba mai mult curaj sa isi exprime credinta in Dumnezeu si motivele, sa se incurajeze unii pe altii si sa faca tot posibilul sa ii aduca si pe altii pe o cale mai buna?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Crestinii trebuie sa propovaduiasca invatatura lui Iisus si atat. Cine aude, aude, cine nu, nu. Exemplul de comportament al crestinului in societate trebuie sa fie cel care ar determina si pe altii de a-l urma.

| Nilsson explică (pentru Mircea08):

Ai dreptate, si exemplul si marturia sunt importante.
Dar de asemenea Hristos i-a infruntat de multe ori pe farisei si saduchei si le-a combatut invataturile, ba chiar i-a mustrat si foarte aspru.

| Mircea08 a răspuns (pentru Nilsson):

Normal ca i-a infruntat pe farisei deoarece ei propovaduiau vechiul testament, iar invatatura lui Iisus este noul testament, complet diferit de cel vechi.
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)

11 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Totusi omul in cauza se convinge singur si alege ce vrea el. Dumnezeu nu vrea prozeliti. Prozelitii vor spune ca s-au luat dupa oameni. Deci raspunsul e de fapt NU. Unui om chiar daca ii zici de bine te poate trata ca avand intentii egoiste. Eu nu caut sa conving pe nimeni de nimic. Fiecare e in masura sa se trezeasca la realitate. Ce fac eu e doar libera exprimare. Fiecare isi urmeaza propria cale. Fiecare are un cuvant de spus. Cenzura e gresita. Dumnezeu nu a cenzurat nimic. Am inteles ca China stat ateu reprezentativ cenzureaza internetul adica blocheaza accesul la cunoastere sau la stiinta.

http://evz.ro/cenzura--china-limiteaza-internetul.html

Dumnezeu nu blocheaza accesul la cunoastere. Dumnezeu doar a avertizat si nu a blocat accesul spre pomul cunostintei binelui si raului. :)

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era un pom obisnuit doar ca putin diferit ca sa poata fi distins si in legatura cu care Dumnezeu a dat acea porunca.

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si mai multa cenzura e in Coreea de Nord. In comunism in Romania era mai multa cenzura decar in URSS. happy Acum Coreea de Nord e cum era Romania inainte de '89 in comunism doar ca nu se fabricase bomba atomica. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson explică (pentru Steregoi):

Isus i-a trimis pe apostoli sa faca ucenici din toate neamurile si sa propovaduiasca evanghelia. Pe cei care nu dau marturie despre El ii aseamana cu o lumanare pusa sub un lighean.

| Steregoi a răspuns (pentru Nilsson):

Oriunde merg in drumul meu
Mereu vorbesc despre Dumnezeu.

Frumoase versuri, nu-i asa? happy

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Doar sa nu exagereze ca va parea ca obliga