| SG1995 a întrebat:

Credeți că cartea următoare va fi citită?

https://www.wattpad.com/......-realitate

Post-scriptum: Deoarece cartea are un subiect religios am preferat să pun acestă întrebare la categoria "Religie".

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ortografia nu este ok. Evanghelia dupa Marcu e dupa tine prima si a treia (in ordine cronologica). Cand citezi un text (fie si de pe Wikipedia), trebuie sa pui ghilimele si sa indici sursa din care ai preluat.

| SG1995 explică (pentru doctorandus):

Am încerc să mai corectez greșeli ortografice. Dar poți te rog să-mi indici unde am dat de înțeles că evanghelia după Marcu e a treia în ordine cronologică?
Nu de alta dar dintre cele canonice e prima, iar la nivel general mi se pare că e a patra evanghelie, prima fiind cea lui Toma dacă nu luăm în seamă sursa Q și Evanghelia Semnelelor.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

"Evangheliile în mod propriu au fost scrise într-o perioadă de cel puțin 20 de ani, astfel că prima Evanghelie care își face apariția este Evanghelia După Marcu în anul 70 d. Hr., urmată de Evanghelia după Matei scrisă în anul 75-80 d. Hr. dată nesigur, desi a fost scrisă la un interval de 5-10 ani față de prima Evanghelie. A treia Evanghelie este Evanghelia lui Marcu scrisă la 10-15 de la prima Evanghelie între ani 80-85 d. Hr., iar ultima Evanghelie este Evanghelia lui Ioan scrisă în anul 90 d.Hr."

| SG1995 explică (pentru doctorandus):

Mulțumesc de atenționare.

| RAY a răspuns:

Ai dreptul sa te exprimi liber man

| SG1995 explică (pentru RAY):

Întrebare e simplă, cartea va atrage cititori? Are rost să o continui? Pentru că ar fi o pierdere de timp dacă nu.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Man eu cred ca are rost totul e sa cauti adevarul cat mai adanc si eu sunt curios de istoria religiilor, mitologie, omului i place povestile, misterul, necunoscutul

| SG1995 explică (pentru RAY):

Și mie îmi place subiectul, tocmai de-asta vreau să scriu această carte, vreau să încerc să pătrund cultura lui Iisus.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

De ce nu si in alte culturi man?

| SG1995 explică (pentru RAY):

Mă pasionează istoria lui Iisus, vreau să am o perspectivă cât mai clară.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Man istoric se stie putine despre el

| SG1995 explică (pentru RAY):

De fapt scrierile existente ne spun destule dacă le punem în ordine. Toate evangheliile, nu doar cele acceptate de Biserică sunt ca un puzzel care ne dă pe largă biografia lui Iisus.
Autori Noului Testament, mai exact al evangheliilor au scris evangheliile după surse orale, probabil aflate de ici-colo de la persoane care au fost contemporane cu Iisus, gândește-te că biografii lui Iisus sunt ca niște reporteri care încearcă să facă nu reportaj după acțiunea unui subiect imporant, aceștia lucrează independent, și ajung după întâmplare evenimentele. Întreabă mai mulți oamenii despre aceleași evenimente și iau și date nesigur și inexacte. La 30-40 de ani de la disparția lui Iisus, subiectul îi interesa pe primi creștini, și voiau să se asigure că și generațiile următoare vor primi doctrinele sale ( de fapt nu chiar ale sale creștinismul a fost mult influențat ca să nu zic modificat de Pavel). Evident că fiecare dintre autori au scris prin prisma sectei de care aparțineau.

| xerxes1 a răspuns:

Te va ajuta si sa stii ceva si din VT.

| SG1995 explică (pentru xerxes1):

Informațiile despre VT îmi sunt necesare într-o mică măsură, dar trebuie să știu despre credințele și cultura evreiilor din antichitate, cum a evoluat ea, ca să înțeleg ce-a vrut Iisus să transmită lumii.

| xerxes1 a răspuns:

S-au scris mii de tone de maculatura pe tema aceasta, ce mai conteaza inca 30 de grame.
Introducerea este ok.
Sa vedem mai departe.

| molcar a răspuns:

Eu as citi-o din perspectiva unui om care se indoieste de propria credinta.

| SG1995 explică (pentru molcar):

Aici greșești eu nu mă îndoiesc de ceea ce cred, și mă îndoiesc de autenticitatea informațiilor date.