| Cduncfujndf a întrebat:

Credeți că Dumnezeu există?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu este un termen care defineste ceva, asta trebuie stiut,acest termen nu se refera doar la un anumit zeu si la o zeitate cu anumite puteri el fiind teist =adica intervine activ in lumea noastra, daca e pasiv vorbim de deism,panteism,daca studiezi comportamentul uman si citesti biblia observi personificarea omului in creatorul lui, iahve cel din biblie are toate calitatile umane,e nervos, violent, e dezamagit,nu stie se vrea,nehotarat, misogin, rasist, plin de erori de gandire,iisus bate un smochin desi stie ca nu se fac smochinele atunci mai il si blesteama, sunt chesti care arata faptul ca sunt basme,reflectia acelor persoane, eu personal consider ca biblia este istoria psihologica a poporului evreu si trebuie citita si vechiul testament si noul testament ambele reprezinta istoria lor, e bine sa citesti in varianta originala ebraica,greaca, ca sunt multe traduceri tampite, nici unde in TORA nu apare cuvantul dumnezeu i se spune iahve, EL, ELOHIM, e bine sa vezi asta

| Cduncfujndf explică (pentru RAY):

Mda, eu una nu cred în Dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista niciun semn concret ca ar exista, deci de ce as crede?

| Cduncfujndf explică (pentru suntserios):

Nu știu, nici eu nu cred.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aha.

| Cduncfujndf explică (pentru DoarBogdan):

Aha? Asta ce vrea să însemne? Da? Nu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Da, doar ca asta nu refleta nimic despre o parere.

| Celcestietot a răspuns:

Există Dumnezeu. Dovezile au fost posibile datorită mai multor domenii de activitate (dacă nu mă crezi, cauți pe internet). Uite ce spune Iisus : „Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!". Deci, nu trebuie neapărat ca să îl vezi pe Dumnezeu în fața ca să crezi în El etc, ci doar sa crezi în El și nu vei muri vreodată!

| Cduncfujndf explică (pentru Celcestietot):

Sincer, eu una nu cred. Acum fiecare are opinii diferite.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Păi și ce vrei ca să crezi? Sunt sute de dovezi cu privire la existența lui Dumnezeu, de ce nu crezi în El? Ți se pare chiar așa șocant că îngerii, Iisus, Dumnezeu etc există? Este alegerea ta sa crezi sau nu, dar gândește-te puțin, sincer.

| Holiday a răspuns:

Dumnezeu, ca si ceilalti spiridusi de genul asta, de fapt reprezinta tot ceea ce noi nu stim inca. E explicatia la indemana pentru cei care au nevoie de un raspuns la orice, chiar daca nu are nici o baza reala.
Nevoia asta, combinata cu niste promisiuni si amenintari, s-a transformat in afacerea care in genere este numita "religie".

| Cduncfujndf explică (pentru Holiday):

Exact, religia a început să încurajeze cât mai multe prostii.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred într-un Creator Superior și Inteligent.Intr-o Forța Superioara care ne-a creat și guvernează legile Universului, viața și tot ceea ce exista.Asta e credința mea care poate vine și din cauza suferinței și a alinării pe care o dă Dumnezeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Depinde ce intelegi prin Dumnezeu.
Dumnezeu = univers? Atunci exista
Dumnezeu = vreun zeu cu puteri supranaturale, precum cel din biblie sau din alte religii? Putem sti sigur ca asa ceva nu exista, fiindca atributele lui ar incalca legile universului, dar cum nu pot fi incalcate...
Dumnezeu = un creator din afara universului, dar care nu poate interactiona in niciun fel cu noi? Posibil sa existe, dar ti-ai bate capul aiurea sa incerci sa-i demonstrezi existenta/inexistenta.

| Cduncfujndf explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Așa e, e un lucru greu de dovedit. Eu una nu cred în Dumnezeu.

| Panamax a răspuns:

Cel biblic in niciun caz.

| Octavian199 a răspuns:

Irinele.Arata-mi geneza in noul testament rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns:

Irinele, ''Să* nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.''

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste noul testament, te vei convinge singur ca exista.

https://www.youtube.com/watch?v=SJMLNJHJtJg

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dar de ce doar noul? iisus a spus ca legea e valabila pe vechi

| Cduncfujndf explică (pentru Irinel15123532):

Nu mă convinge. Zici că e o carte cu basme și povești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineînțeles că există, în sufletul și mintea credinciosului.

| Cduncfujndf explică (pentru anonim_4396):

Da, dar în realitate nu există.

| TristanTzara a răspuns:

De obicei încerc să cred lucrurile pentru care există dovezi. Pentru existența sau inexistența unui Dumnezeu nu sunt dovezi, deci îmi suspend judecata până o să apară (probabil niciodată).

| Cduncfujndf explică (pentru TristanTzara):

La mine nu e chstia de dovezi, totuși că ai zis de chestia asta, există o dovadă foarte bună: a fost găsită arca lui Noe.
Dar eu una tot nu cred în Dumnezeu.

| BlackOldSun a răspuns:

Religiosul: sunt important?
Universul : NU!

si NU, NU exista nici o zeitate nascotita de niste fiinte primitive locuind pe un fir de praf in imensitatea Cosmosului.

| Cduncfujndf explică (pentru BlackOldSun):

Asta zic și eu, nu cred că există.

| AndaAlexandra a răspuns:

E ciudat cum oamenii pot crede in lucruri supranaturale, in blesteme, in demoni, in monștrii... Și când vine vorba despre Dumnezeu spun cu atât de multă convingere că nu există. Nimeni nu știe exact. De aceea e important ceea ce simți nu ceea ce gândești.
Fiecare e liber să creadă ce vrea, dar de ce sa crezi că există fantome și spirite și toate cele și nu poți crede și în altceva, in cazul asta Dumnezeu.
Cred că problema e că toată lumea și-l imaginează diferit și de aici toate diferentele astea de gândire.
Părerea mea, e că ar trebui sa conteze mai mult ceea ce simți, nu ceea ce gândești sau ce îți spun ceilalți.

| suntserios a răspuns (pentru AndaAlexandra):

De ce e ganditul atat de hulit de religie oare?

| Cduncfujndf explică (pentru AndaAlexandra):

Eu nu cred în Dumnezeu.

| AndaAlexandra a răspuns:

Nu vreau sa conving pe nimeni și nici nu am cum. Fiecare e liber sa gândească ce vrea.
Vreau doar sa mai spun atât. Dumnezeu nu este o persoana(om) așa cum și-l imaginează toată lumea și sta el undeva pe un norișor și ne manipulează ca pe niste marionete, atunci când se plictisește.
Dumnezeu are multe nume și multe chipuri tocmai din cauză că nimeni nu le-a văzut vreodata și fiecare si-l imaginează diferit.
Dumnezeu este energie, lumina, puritate, întregul univers, începutul, viața. Poate că asta nu înțelege omul. Pe langa asta, religia și unii preoți duc credința intr-un alt punct, iar omul devine derutat și scârbit.
Ceea ce contează e sa fii tu împăcat cu gândul pe care îl ai, chiar daca crezi chiar daca nu.

| BogdanM275 a răspuns:

Da.

| Cduncfujndf explică (pentru BogdanM275):

Răspunsul meu : Nu.

| BogdanM275 a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Fiecare are dreptul sa credea în ce dorește.

| BlackLight1987 a răspuns:

Eu stiu ca exista! Cred asta pentru ca o simt in fiecare zi!