| Antonia_Mocanu_1995 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu va face o minune mare sa deschida Bisericile sa mergem si noi la slujba in noaptea de Înviere? Da sau nu?

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Ultima e ca avem aer, avem soare...

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suntem in era tehnologiei. Minunile biblice nu mai exista

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru suntserios):

Ba exista. Si eu cred. Dumnezeu exista si face minuni cand tehnologia nu mai da rezultate.

| suntserios a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Si care e ultima minune facuta?

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru suntserios):

Nu stiu care e ultima, dar cu siguranta va face una in scurt timp!

| suntserios a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Nici nu stii care e ultima dar stii ca va exista una in viitor? Neplauzibil

| suntserios a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Ha, buna gluma

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru DuckDodgers0):

A, da ai dreptate, asa este. Nu mi-a venit in minte sa ii dau raspunsul acesta.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru suntserios):

Ultima e ca avem aer, avem soare...

| Celcestietot a răspuns:

Și dacă nu vor fi deschise bisericile, asta nu înseamnă că Dumnezeu nu exista. Am dreptate sau nu?

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru Celcestietot):

Nu. El exista!

| Celcestietot a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Păi nu, că eu cred în Dumnezeu și m-am referit în comentariu că există.

| Algo098 a răspuns:

Minune era daca sarbatoream ceva adevarat, nu o fantezie, dar asa sunt oamenii, nu au o scara corecta a valorilor si traiesc intr-o lume a basmelor si legendelor. Daca e pandemie, nu ne mai putem aduna ca sa facem schimb de virusi, asa ca vom sta linistiti acasa.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru Algo098):

Eu cred totusi ca va fi o minune

| xerxes1 a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Nu conteaza ce crezi tu.
Virusul este real, spiridusul tau nu.

| Algo098 a răspuns:

Minunile sunt rare si in general false, sunt exceptii care sustin regula exceptiei si nu regula adevarata. E mai rau ca la loterie. Acolo se mai castiga din cand in cand, deci la loterie minunile sunt adevarate. Nu are cum sa se intample o minune. Sunt pline spitalele de oameni bolnavi, sunt destui oameni in situatii grele si nu-i ajuta nici un Dz niciodata. Si lucrul asta se intampla dintotdeauna. Tot ce e bun sau rau ni se datoreaza numai noua, nu unor personaje fictive inventate. E intersant cum omul poate sa ignore realitatea si sa atribuie unor personaje inexistente tot ce ni se intampla. De asta zic ca nu se va intampla nici o minune, ca de obicei.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru Algo098):

Esti cumva ateu? Nu crezi in Dumnezeu? Si in puterea lui de a face minuni?

| Algo098 a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Normal ca sunt ateu. Cum as putea crede in povesti, cand realitatea e cu totul alta. Dz e inexistent, nu ajuta pe nimeni cu nimic. E o iluzie si o speranta falsa. E anormal sa ii artribui puteri nelimitate unui personaj inexistent care nu e in stare nici sa se arate, dar sa mai ajute pe cineva cu ceva. Minunile lui Dz se vad: Oameni nevinovati sunt in situatii grele si nu ii ajuta nici un Dz. cu nimic.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru Algo098):

Nu trebuie sa il vezi pe Dumnezeu, trebuie doar sa crezi in El. In minunile Lui! Dar degeaba iti explic daca esti ateu. O zi buna!

| Algo098 a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Normal ca nu trebuie sa-l vad ca nu exista, iar minunile lui sunt fantezii. Omul nu traieste din minuni. Munceste, face ce trebuie si traieste. In baza minunilor, pamantul ar fi pustiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Suntem prea pacatosi. Tot ce vine peste noi este meritat.

| Antonia_Mocanu_1995 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar Dumnezeu tot ne iubeste. Eu cred in El. Si in minuni

| anonim_4396 a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

De acord ca ne iubeste dar mai permita raului sa intre in viata noastra. Pentru a vedea ca nu putem face nimic fara el, ca da boala peste noi daca ne indepartam de Dumnezeu. Poate ne incearca cum a facut cu Iov.

| Antonia_Mocanu_1995 explică:

Vorba lui cristian. Astia care sunteti atei si nu credeti in Dumnezeu, cum a aparut prima data lumea aerul soarele, cine credeti voi ca a creat lumea si toate vietatile si apele oceanele muntii etc? Nu Dumnezeu? Eu parca asa stiu din Biblie.