| sullivan a întrebat:

Credeti ca dupa moarte mai putem avea o cariera luminoasa si foarte buna?
Nu va mirati de intrebarea care pare cam natanga, dar si rabinul Isus Nazariteanul a ajuns Dumnezeu dupa ce a murit, ca in timpul vietii nu a fost decat un rabin care vagabonda inconjurat de gasca sa.
Oare acest sacrificiu al lui Isus nu vrea sa ne spuna ca toti romanii vom avea un viitor luminos in fata, dar numai dupa ce murim si ne mananca viermii?

64 răspunsuri:
| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

1) sufletul şi spiritul nu sunt sinonime! Sufletul este persoană însăşi iar spiritul este suflarea de viaţa!

2) Care sunt cele două clase menţionate în Biblie?

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Cele 3 persoane sunt egale, ele se deosebesc doar prin insusirile ipostatice. Tatal e nenascut/necauzat, Fiul e nascut din Tatal mai inainte de veci, iar Duhul Sfant purcede din Tatal din vesnicie.Aceste insuri(nasterea si purcederea) arata ca Fiul si Duhul Sfant au fiinta divina di Tatal si sunt cauzati datorita Tatalui, ce are Tatal are si Fiul si Duhul Sfant.Persoanele sunt legate intre ele prin o iubire desavarsita, sunt unite fara sa se amestece si despartite fara ca sa se desparta.
Gresit Iisus NU ESTE CREAT, ci este NASCUT, este o diferenta mare intre nastere si creare.
"El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, Cel întâi născut din toată zidirea." (Coloseni 1: 15). Adica se refera ca El este mai inainte ce toate si inainte de orice timp, adica din vesnicie.
Nu se spune ca este Intaia creatie, ci itaiul nascut, cred ca nu trebuie in IQ de 160 ca sa poti intelege.In biblie nu se spune ca Iisus e creatie a lui Dumnezeu ci ca este INtaiul Nascut, sunt multe versete cu referire la asta.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

What?
pentru ce să te rogi lui Maria?
Nu ea este mijlocitor între oameni şi Dumnezeu!

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

1.In Biblie se spune ca trupul si sufletul sunt 2 lucruri DIFERITE, iar duhul e suflarea de viata.
IIsus pe cruce a incredintat sufletul nu suflarea de viata, de fapt El e datatorul de viata.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Adică să o luăm aşa logic!
Dumnezeu Tatal este nenăscut! Isus este născut! Iar Duhul sfânt provine din Tatăl! si toţi sunt egali?

Dumnezeu Tatăl este Fiinţa Supremă! nu? Isus a fost născut deci automat oricum ai da-o tot Isus reiese că este inferior, şi deodată ce Isus este inferior automat "Sfanta Trinitate" işi ia zborul!

Cuvântul grecesc tradus prin „unic-născut" înseamnă „singurul de felul lui" sau „unic
Isus este unic în sensul că a fost singurul pe care Tatăl său l-a creat în mod direct.

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Daca insusi Dumnezeu a cinstit-o si a pazit-o cu atat mai mult trebuie noi pacatosii sa o cinstim pe Maica Domnului nostru.
După Mântuitorul Hristos, nu există sfânt care să se bucure de o cinstire mai mare decât Maria, Maica Domnului.

"Si s-a umplut de Duh Sfant Elisabeta si a strigat cu mare glas si a zis: Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau. Si de unde mie aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu?" Luca 1, 41-43
Duhul Sfant ne lasa prin Fecioara Maria o profetie uimitoare: "Caci, iata, de acum MA VOR FERICI TOATE NEAMURILE" Luca 1, 49
Daca insusi arhanghelii se inchina nu se cuvine noua sa o cinstim, ca fiind cea mai aleasa faptura?
Ca Fiul asculata de Maica Sa si i-i indeplineste orice cerere.

| sullivan explică (pentru HDeNiSaR):

Cum sa fie Isus nenascut?
Pai ce era atunci Maria?
O fi fost menajera lui Isus sau fata in casa?
2 Fiecare om e unic in felul lui, si nici tamplaru care a murit pe cruce pedepsit ca un talhar de rand, nu a facut exceptie de la aceasta regula!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Păi Isus nu a cinstit-o!
Isus a spus ca doar lui Dumnezeu să-i aducem un serviciu sacru!
şi apoi nicaieri in Biblie nu se arată că trebuie să ne rugăm Mariei!
e adevărat că a fost o femeie loială şi a ascultat de Dumnezeu dar noi nu avem salvare prin ea!
Isus a spus că singurul mijlocitor între Dumnezeu şi oameni este EL! nu Maria sau alţi!

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Unde spune?
In Biblie?
Adica intr-o carte pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu ne-o recomanda nici macar sa o citim, daramite sa o urmam!
2 Lasa problemele ce tin de ANATOMIE sa le dezbata cei care STIU si nu cei care cred in loc sa stie!
3 Isus nu si-a incredintat benevol NIMIC! El a fost urmarit, arestat, anchetat, judecat si executat ca orice alt talhar, care nici acela nu isi incredinteaza viata benevol calaului care ii atarna de cruce! Nici Isus nu a facut exceptie!
Isus a primit viata ca orice alt om de la parintii sai, dar spre deosebire de cei care i-au dat lui viata, el nu a dat viata nimanui pentru ca nu s-a insurat si nu a avut copii, asa ca te sfatuiesc sa-ti bagi capul sub un dus rece, ca vad ca nu prea stii sa judeci limpede, si scoti pe gura doar prostii si aberatii!

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

SUNT EGALI, se deosebesc doar dupa insusirile ipostatice.De ce nu ar fi egali daca Fiul e nascut, iar Duhul Sfant purcede din Tatal.Dar sa-ti spun ca nasterea si purcederea sunt doua acte vesnice, nasterea e vesnica si purcederea e vesnica, prin acestea se reda relatia stransa intre persoanele Treimii.Nu e o nastere trupeasca ca la noi oamenii ci mai degrab o nastere duhovniceasca,la fel cum focul da nastere la lumina asa si Tatal da nastere Fiului, iar fara foc lumina nu este, de cand e focul, de atunci e si lumina.

In Bible se mentioneaza ca e nascut, nu creat.Este diferenta intre nastere si creatie, cum poate sa fie creat Creatorul?

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Care sunt cele 3 persoabe daca este de fapt una singura?
Vrei sa spui ca este vorba de schizofrenia cuiva care isi inchipuie ca el singur este o Treime?
Trebuie sa ai IQ -ul de minus 160 ca sa nu stii ca Isus s-a nascut din pipoasca lui Maria, si musai ca trebuie sa fi incult sa nu stii ca Iosif a luat-o de sotie pe Maria care era gravida cu soldatul roman Iulius Abdes Pandira, fara sa fie maritata cu acesta, si astfel urma sa fie lapidata, adica ucise cu pietre aruncate! Asa ca Isus este intr-adevar primul nascut, al Mariei, ca pina la Isus s-au mai nascut miliarde si miliarde de oameni toti inaintea lui!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru sullivan):

Nu m-am referit la faptul că Isus nu a fost născut de Maria ci la faptul că nu a fost născut din Dumnezeu!

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

El e Mijlocitorul principal pentru ca si-a asumat rolul de Mantuitor, dar mai sunt si alti mijlocitori.
Ea este numita Nascatoare de Dumnezeu.

Noi nu ne inchinam ei ca lui Dumnezeu, dar o preacinstim, o prea veneram ca fiind Maica lui Dumnezeu.Cum spui tu ca nu a cinstit-o? Pentru ca ea este Maica lui Dumnezeu, fiintial legata de El, nu numai prin prietenie, cum sunt ceilalti sfinti.
„Cine nu cinsteşte pe Maica Mea, nici pe Mine nu Mă cinsteşte."
Dacă n-ar fi cinstit-o pe mama Sa, Iisus S-ar fi făcut călcător al propriei legi pe care a dat-o: „Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să-ţi fie bine şi să trăieşti ani mulţi pe pământ"(Ieşire 20, 12).
Mantuitorul nostru Iisus Hristos, cat a fost cu Maica Sa pe pamant, pururea o asculta si o iubea si era supus fata de ea (Luca, 2, 51)
Astfel, la nunta din Cana Galileii, la cererea Mamei Sale, El a facut prima minune, prefacand apa in vin (Ioan, 2, 3-10).
"Deci Iisus, vazand pe Maica Sa si pe ucenicul pe care il iubea stand alaturi a zis Maicii Sale : "Femeie, iata fiul tau!". Apoi a zis ucenicului: "Iata mama ta!". Si din ceasul acela, ucenicul a luat-o sub ingrijirea sa" (Ioan, 19, 26-27)

Voi versetele care va contrazi le treceti cu vederea si ramaneti "fara de glas" cand va spune ceva, dar tot indaratnici ramaneti si nu vreti sa credeti adevarul!

| sullivan explică (pentru HDeNiSaR):

Da ai dreptate, doar atat ca "a asculta de Dumnezeu" insemna si pentru Maria dar si pentru Isus, sa asculte de Legea Torei!
Si nu sa incalce Legea lui Dumneze asa cum o fac crestinii care au un alt Dumnezeu decat au avut Maria si Isus!

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Cum sa nu citim cuvantul lui Dumnezeu?

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Ce prostii indrugi?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru sullivan):

Tu să vorbeşti frumos nu ştii?

păcat de părerea bună care o aveam despre tine!

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Te referi la Maica Domnului Rabin Isus din Nazareth care nu a fost UNS niciodata in nicio functie incat sa fie numit Christos adica UNSUL!
2 Nu inteleg din ce cauza dai citate tocmai din Luca care singur recunoaste ca a primit de la Isus puteri si stapanire peste DRACI, si nu peste ingeri cum ar fi fost normal.
Pentru conformitate vezi: "
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii "!

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Poi tocmai asta este ca NU-L cititi! Pentru ca Cuvantul lui Dumnezeu se gaseste NUMAI in capitolul Deuteronom, si tocmai cuvantul Deuteronom se traduce ci "acesta este cuvantul"!
Iar toti care cunosc stiu ca in Deuteronom gasim LEGEA! Adica acea Lege a lui Dumnezeu pe care crestimii nu o asculta ci o incalca! Asa ca de ce nu cititi Cuvantul lui Dumnezeu si mai ales din ce cauza citit vorba proasta a unora ca Ioan, Luca Matei, Parpanghel si Purandel? Ce aveti cumva impresia ca acestia sunt Dumnezei?
Aveti probleme cu discernamantul sau ce?

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Indrug "prostii" care sunt usor de dovedit ca fiind lucruri reale,
mai greu iti este tie sa dovedesti ca minciunile tale nu sunt realitati, adica adevaruri, ci PROSTII pe care ti le-ai bagat in cap fara sa gandesti!

| sullivan explică:

Poi tu DeNiSa ai impresia ca Dumnezeul din ceruri este un fel de matca de albine care a nascut miliarde de oameni?
Fiecare om inca din faza anterioara a devenirii sale umane, s-a nascut din parintii sai, si de aceea trebuie sa-i cinteasca ca fiind Dumjnezeii lui personali!
Deci altfel spus toti ne nastem din Dumnezeii care sunt (sau ar trebui sa fie) Parintii Nostrii!
Te deranjeaza adevarul de mi-ai dat ignore?

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Si unde a fost uns Mielu si in ce functie a fost UNS?
Cumva la oua cand s-a asezat pe gramada de baliga?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca asta vrea sa zica.

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Esti bestial! Nu cred ca mai meriti nici o atentie.

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Desigur, și, într-un fel sunt "fii" toţi oamenii în faţa lui Dumnezeu, şi în alt fel este "FIU", cel de o natură (aceeaşi fire) cu Dumnezeu, cel singurul "NĂSCUT" şi nu creat!

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

De ce a ajuns una din cele 40000 de secte să spună, că Dumnezeu Fiul, Mântuitorul Iisus Hristos, nu ar fi Fiul lui Dumnezeu, așa cum Scriptura menționează aproape în fiecare pagină? Pentru că nu au nici o legătură cu CREŞTINISMUL, cu BIBLIA CREŞTINĂ!
Mântuitorul Hristos este FIUL LUI DUMNEZEU, Întrupat pentru mântuirea neamului omenesc!

Iată doar câteva citate dintre multele care pun în evidenţă NATURA Sa DIVINĂ, diferenţa dintre El şi profeţi:

Coloseni 1, 16. Pentru că întru El (Dumnezeu Fiul - Hristos) au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile;

"Căci atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât pe unicul Său Fiu L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică."- Ioan 3, 16

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| sullivan explică (pentru milan9):

1 Se pare ca tu nu intelegi ca un MESIAH este un OM UNS intr-o functie inalta, iar tamplaru Isus nu a fost uns decat eventual la fun...ingine.
2Voi crestinii nu aveti cum sa stiti care este planul lui Dumnezeu pentru ca religia voastra nu porneste de la vre0un Dumnezeu ca sa stiti ce gandeste El!
Voi doar v-ati insusit prin FURT intelectual scripturile religiei mozaice si in aiureala voastra aveti impresia ca l-ati furat si pe Dumnezeul din ceruri sl religiei mozaice.
Prin rostirea adevarului nu se pierd suflete asa cum pierdeti voi mintile si sufletele oamenilor prostindu-i cu minciunile voastre aberate!
Si drept dovada ai diferenta intre progresul societatilor dezvoltate care se sterg la fund cu religia, si inapoierea mintala, mizeria si saracia tarilor in care se pune accent pe minciuna religioasa, si vezi in jurul tau ca exact asa este!

| sullivan explică (pentru milan9):

Cand vorbesti despre o scriptura furata de la o alta religie, nu este permis sa o consideri sfanta.
2 Fii ai lui Dumnezeu, in religia mozaica in care s-a nascut si a trait Isus toata viata lui fara sa o tradeze, Fii ai lui Dumnezeu sunt toti UNSII in functiile de regi ai Israelului. Isus nu a fost uns nici macar ca tamplar, deci nu poate fi considerat UNS adica Chrsitos adica Messiah!
3 Ce spune o carte primitiva scrisa de oameni inapoiati, nu are valoare de adevar de urmat pentru oamenii moderni din timpurile noastre! Doar retrogradati si aberati isi ghideaza viata dupa scripturi antice scrise de oameni primitivi, deci teoria ta cu natura divina a lui Isus spune-o celor care iubesc povestile cu Greuceanu sau cu Pinochio, dar atentie CRED ca vei fi in pericol sa iti creasca si tie nasul!

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

În Sfânta Scriptură, termenii de "suflet" şi "spirit" (sau "duh") sunt întrebuinţaţi ŞI ÎN RELAŢIE DE SINONIMIE, denumind aceeşi parte din om, cea spirituală!

Deci nu sunt două puteri distincte ci două funcţii ("puteri") ale aceleeaşi naturi spirituale a omului.

Sufletul - este PUTEREA VIEŢII ORGANICE (inferioare), iar "spiritul" – puterea VIEŢII SPIRITUALE (superioară, raţională).

Astfel, în acord perfect cu limbajul metaforic, simbolic, preponderent al Scripturii, PSIHICUL este numit uneori doar "SUFLET" dacă în viaţă nu depăşeşte "strictul trupesc", şi se numeşte " SPIRIT" (DUH) dacă se ridică prin "har" şi stăruinţă în bine la o viaţă ce depăşeşte "naturalul". Opoziţia nu este structurală sau fiinţială, ci doar "de nuanţă".

CA DOVADĂ, despre această "opoziţie" între omul duhovnicesc (spiritualizat) şi cel neduhovnicesc (nespiritualizat, "trupesc") se vorbeşte şi în I Corinteni 2, 14-15; I Cor.15, 45-46; Galateni 5, 16-17, etc...

Iată doar alte trei din zecile de versete Scripturale care pun în evidenţă MAREA DIFERENŢĂ dintre "trup" şi "suflet" (duh, spirit):

- "Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3
- " Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5
- " Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34