| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca exista karma? Cum functioneaza ea?
Aud des vorba:Ce dai, aia primesti.
Este adevarata aceasta maxima?

7 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E doar o probabilitate matematica.

| Steregoi a răspuns:

Este adevarata insa este indeplinita in termeni de mii de ani. Sunt oameni rai care au parte de bine in aceasta viata. Ei vor primi moartea vesnica. Asta va fi observabil doar cand vor fi inviati cei buni de catre Dumnezeu in timp ce cei rai nu vor fi inviati.

| Nilsson a răspuns:

Mie imi place sa o numesc justitie divina, sunt convins ca exista, de multe ori o si vedem, altfel conceptul alternativ numit "karma" n-ar fi atat de des pomenit.

| Mircea08 a răspuns:

Orientalii cred in Karma, ea fiind ca o suma algebrica a faptelor bune si cele rele (cele rele sunt cifre cu minus, cele bune cu plus)
Crestinii nu cred in Karma.
"Ce dai aia primesti", este real doar daca te referi la :
1) Dai lucruri bune primesti lucruri bune
2) Dai lucruri rele primesti lucruri rele
Aceste doua situatii sunt sustinute de faptul ca "dai lucruri bune" inseamna sa slujesti lui Dumnezeu, deoarece El spune sa faci asa, si evident primesti rasplata de la Cel caruia i-ai slujit, ori Dumnezeu INTOTDEAUNA da lucruri bune. "Dai lucruri rele" slujesti diavolului deoarece el spune sa faci asa, iar rasplata o primesti de la cel caruia-i slujesti, si se stie ca de la diavol nimic bun nu poti obtine. Daca diavolul ar face binele, ar insemna ca ar lupta impotriva lui, asa cum si Dumnezeu nu face raul pentru ca ar insemna sa lupte impotriva Lui. Cel care lupta impotriva lui insusi se autodistruge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există nici o karma, crezi că Universul n-are nimic mai bun de făcut, decât să ne facă destinele? Karma şi destinul au fost inventate de oameni nefericiţi, care în loc să se numească pe ei vinovaţi de viaţa pe care o au, dau vina pe karmă, etc.Cred că şi tu auzi măcar o dată în zi fraza:,,Asta mi-e soarta,,,,Acesta este destinul meu,, Treaba nu stă chiar aşa,doar noi ne facem viaţa şi destinul.În privinţa la:Ce dai,aia primeşti, nu în toate cazurile este adevărat, păi fraza asta o poţi folosi ca să-l ameninţi pe cineva, cu care te-ai certat, ca să-l bagi puţin în sperieţi, ca să nu se mai ia de tine.Pa.

| Scarbo a răspuns:

Pentru mine este doar o simpla metafora, ca si multe metafore de acest fel, ele exista doar in mintea omului.

| heracles a răspuns:

Karma se refera la faptele,gandurile noastre, toate acestea se intorc la noi,este ca un bumerang, nimeni nu scapa de faptele sale sau gandurile sale, fie ei imparati,regi, dictatori, e.t.c. facem fapte bune universul ne va fi recunoscator intr-o buna zi, facem fapte rele, universul ne va fi recunoscator intr-o buna zi happy in concluzie cei care fac rau vor avea si ei de suferit, si sunt atatea exemple.