| aabaaab3278 a întrebat:

Credeti ca exista Satana si iad? am intrat acum cateva luni pe un forum de satanisti din Romania si vorbeau despre tot felul de magii si puteri pe care le au. Ei il vad pe Satan ca o entitate frumoasa, care ii ajuta sa faca magii si sa avanseze spiritual.
Ce parere aveti? forumul este unul chiar serios si userii nu par a fi nebuni sau sa vorbeasca "la misto" si nu e plin de rockeri care se cred satanisti.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Da de aia care cred ca lupul dun Scufita Rosie e personajul pozitiv ce credeti?

| danay72 a răspuns:

Satan exista si Biblia il prezinta ca fiind frumos. Dar iadul in Biblie se refera la distrugere, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8

| sublime89 a răspuns:

Nu trebuie sa fie nebuni. E destul sa fie prosti.

| KamaSutra a răspuns:

Nu cred

| Ineys a răspuns:

Aia "e" dusi cu capu ma. Nu exista puteri supranaturale... Doar cateva exceptii in lume. Alea sunt abureli. Probabil n-au si ei ce face si na... socializeaza.

| aabaaab3278 explică (pentru Ineys):

Asta am zis si eu prima data, dar tot forumul sa fie plin de nebuni? te asigur ca nu e asa.De asta e si forum secret, nu accepta tuturor crearea contului

| Ineys a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ia da-mi si mie site-ul, chiar m-ai facut curios, am pofta sa rad putin.laughing

| aabaaab3278 explică (pentru Ineys):

Http://bucurialuisatan.com/forum/index.php
e treaba ta ce faci dupa.si chiar nu glumesc, oamenii aia chiar vorbesc serios

| Ineys a răspuns (pentru aabaaab3278):

Bullshits. Vor doar sa manipuleze lumea, nici nu le dau dreptul la libera exprimare. "Nu aveti voie sa, sa nu vorbiti de, sa nu faceti aia"... Isi bat joc de copiii care musca din chestia asta. Nu-mi vine sa cred ca forumul asta e mai vechi de 2 ani si inca functioneaza, lol, trebuie sa fi putin dus. laughing Orice crestin care crede in Dumnezeu iti va spune ca exista si iadul, dar o sa-ti zica "Dumnezeu triumfa intotdeauna". Asta e un subiect prea complex...

| aabaaab3278 explică (pentru Ineys):

Ai citit pe acolo in topicurile alea? sunt unii care chiar au avut probleme din cauza ca s-au dedicat.Chestii despre curatarea aurei, yoga, etc.

| Deaad a răspuns (pentru aabaaab3278):

Stiu site-ul ala.La un moment dat am citit tot de pe el.O fost interesant, mi-a placut laughing Dar nu cred o iota.Pentru ca este prea greu de crezut asa ceva.Este exact Dumnezeu.Satanistii spirituali spun ca cica lumea a fost creata de Satan,nu de Dumnezeu si ca Satan e bun.Dar mi se pare o aiureala totala si nu concep asa ceva, dupa capul meu si logica mea.
Nu trebuie sa crezi tot ce zice lumea, nu ai siguranta ca vorbele lor sunt adevarate.E ca in cazul emisiunilor de la televizor, in care un reporter incepe sa interogheze un oligofren ca cica a vazut iadul si raiul dupa ce a murit, sau l-a vazut pe Satan incornorat.Plm,nimeni nu poate fi sigur ca omul spune adevarul.La fel si aici.

| IvanMihai a răspuns (pentru aabaaab3278):

Http://bucurialuisatan.com/forum/index.php
Din regulament:
"3. Blasfemia împotriva lui Satan și/sau a Demonilor săi nu va fi tolerată!"
Asta e super tare :-)

| Mayar a răspuns:

Is nebuni. Si.o cauta cu lumanarea. Sa nu se planga mai apoi ca vor avea un "tratament" precum cel din iad.

| Alcyon a răspuns:

Daca e sa crezi tot ce scriu oamenii pe forumuri, ajungi direct la balamuc. Eu una sunt foarte sceptica atunci cand aud astfel de lucruri.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am auzit de altii mult mai seriosi si mai numerosi(2mld)care se inchina unui personaj innexistent.
Si se produc sute de mii de minuni.
Deci sursa minunilor trebuie cautata in alta parte.

| drutzix a răspuns:

Sunt singurul care gaseste forumul lor satanist plin de reguli amuzant de ironic? laughing
In fine satanismul teistic este la fel de dezgustator si degenerat ca orice alta religie.
Ca sa raspund si la intrebare. Nu cred in nimic supranatural. Asta include zei, fantome, demoni etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satan exista, insa acesta nu este nici pe departe o entitate frumoasa. Potrivit Bibliei este o creatura spirituala care induce in eroare pamantul. Exista si demonii care il ajuta in acest sens, adica sa ii pacaleasca pe oameni si sa le cauzeze rau. Iadul nu exista.

| awspam a răspuns:

Credinta nu are treaba cu realitatea, frica vine din firea omului de a crede in ceea ce nu vede

| bibi518 a răspuns:

Nu asculta ce zic crestinii, pentru ca ei au deformat imaginea Satanei si a ingerilor lui.
Sa o luam logic.Din moment ce Dumnezeu a creeat ingerii si oamenii dupa chipul si asemanarea lui, nu este logic ca Satana (care este dde fapt un inger de al lui) sa fie la fel, sa aiba o forma umana, de unde si pana unde vine chestia asta ca are coarne si coada si ca este rau?
El doar a vrut sa aiba aceeasi putere ca a lui Dumnezeu, nu a omorat pe nimeni, deci iarasi nu are logica ca el sa fie catalogat ca o entitate malefica, care ucide.
De asemenea, demonii (asa cum ii numesc crestinii) nu sunt decat ingerii lui Satana, un fel de armata ca sa zic asa, la fel cum are si Dumnezeu.
Eu nu cred ca Satana este rea, aceasta eticheta a primit-o din partea crestinilor care il vad doar pe Dumnezeu.
Frica de asemenea ne-a acaparat tot din cauza crestinilor care ne-au zis de mici ca Satana e rau, ca este malefic si urat etc.
Deci repet, nu are logica sa fie urat si atat de rau din moment ce a fost un inger de-a lui Dumnezeu si chiar daca a ravnit la puterea lui, asta nu il face atat de malefic si urat.
Si va spun dinainte ca nu sunt satanista, dar nici nu tin cu crestinismul, sunt intre, ca sa zic asa, de fapt, mai mult sunt relista, dar asta ii alta discutie si dureaza deja prea multwinking

| mirea25 a răspuns:

Nu sti cine este Satan? El a fost un inger pe nume Lucifer, dar a vrut sa aiba el puterea si sa fie mai bun ca Dumnezeu. El nu face decat sa credem ca este bine sa facem pacate, ca vom fi fericiti si ca o sa fie bine, dar crede-ma nu este asa. Satan te conduce doar spre moarte, normal ca pare foarte bun la suprafata dar el te va duce la o moarte vesnica in chinuri. Daca vrei sa fi fericit nu mai citi tampenile astea si fa voia lui Dumnezeu. Satanistii au puteri, dar le obtin dupa ce isi vand sufletul lui Satan. Eu sincer as prefera sa am puterea sa fac fapte bune, sa le spun si altora adevarul( adica voia lui Dumnezeu), decat sa pot merge pe ape sau alte puteri pe care le au Satanistii. In orice caz iti urez bafta in continuare.