| Florazul15 a întrebat:

Credeti ca Iisus daca ar fi avut ocazia ar fi scapat picioarele lui Caiafa si celor care l au condamnat, asa cum a facut cu apostolii?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Te referi la spalatul picioarelor...
Eu cred ca nu. Spalatul picoarelor la vechii evrei era ceva ce tinea de intimitatea relatiilor. Daca mergeai la cineva acasa si iti spala picioarele la intrare, era semn ca erai considerat a fi uun prieten apropiat. Deci nu se facea la oricine. Cam cum e acum la noi cand fetele ce se cunosc bine se pupa cand se intilnesc.

| mentholinks a răspuns:

Daca Isus este Dumnezeu, un Biblie scrie ca lui Dumnezeu nu i se poate face rau deci oamenii aia nu i-au facut rau lui Isus asa ca nu a-r avea de ce sa ii condamne.

| Florazul15 explică (pentru mentholinks):

Eu ma refeream la ei atunci cand l au condamnat pentru blasfemie. De asta intrebam daca el ar fi fost capabil sa le faca un seviciu (ex spalatul picioarelor) persoanelor care l au condamnat

| cristi202 a răspuns (pentru Florazul15):

El, care a invatat pe altii sa raspunda raului cu bine, cred ca ar fi fost in stare sa le faca vreun serviciu. Dar nu cel al spalarii picioarelor. Acum stii de ce.

| Florazul15 explică (pentru cristi202):

Da,am inteles asta. Deci, daca vreunul dintre dusmanii lui era bolnav sau avea o ruda bolnava, Iisus ar fi vindecat o?

| cristi202 a răspuns (pentru Florazul15):

Normal. Binele nu poate fi ingradit, el trebuie facut oricind, oriunde. Mai ales celor rai, dusmanilor. Ca si credincios, iti spun din experienta, cand aflu ca cineva imi e impotriva, imi devine dusman, eu nu il consider asa, dimpotriva, se naste in inima mea ceva special pentru el, ceva care il pune mai presus de ceilalti oameni. Nu mai e un simplu om, exista in inima mea o dragoste speciala pentru el, si de aceea s-ar putea sa ii acord prioritate cand e vorba de a-i face bine, fata de ceilalti oameni. Cu atit mai mult Isus a iubit pe dusmanii Sai.

| Florazul15 explică (pentru cristi202):

Dar nu inteleg de ce ii numea ipocriti si ii certa mai mereu, daca ii iubea?

| cristi202 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu "daca ii iubea", ci pentru ca ii iubea.

| Florazul15 explică (pentru cristi202):

Scuze,nu inteleg. Daca iubesti niste oameni de ce i-ai jignii?

| cristi202 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu e vorba de jignire. E vorba de aratat adevarul. Biblia spune ca "mai bine o mustrare pe fata, decat o dragoste ascunsa", sau "mai mult face mustrarea unui prieten, decat lingusirea celor rai"

| Florazul15 explică (pentru cristi202):

Multumesc pentru raspuns!

| cristi202 a răspuns (pentru Florazul15):

Cu multa placere!