| TrăieşteClipa a întrebat:

Pomenile sunt mentionate in Scriptura?
Apostolii lui Iisus au facut pomeni si parastase?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Sigur ca nu. Toate acestea au fost adaugate ulterior.
-Din anul 215 slujitorii Bisericii au inceput sa fie numiti Preoti.
-Botezul copiilor mici nu gasim niciunde in Biblie suport, el a aparut dupa anul 250.
-Introducerea lumanarilor si tamaia 320 d.Hristos.
-Cultul mortilor Sec IV
-Rugaciuni facute la mormant prin intermediul sfintilor.
-Pomeni si coliva (Psalmul 106:28, 29)-In anul 600 au devenit prin decret reguli de credinta.
-Acatiste
-Cultul Fecioarei Maria dupa anul 400.
-Sinodul ecumenic din Efes anul 431 decreteaza mijlocirea si fecioria continua a Fecioarei Maria.
-Maria declarata mama a Bisericii.
-Prima sarbatoare consacrata Fecioarei,, Buna vestire.,,
Hainele preotesti in anul 400-420 Constantin cel mare a introdus hainele stralucitoare dupa modelul preotilor pagani.
-La anul 450 Episcopul numit temelia Bisericii locale.
-Moaste sec.IV
-Icoane si statui sec IV-V
-Aghiazma anul 850.
-Aparitia celor 7 taine 1267 acceptata de ortodocsi si catolici.
Egalitatea traditiei cu Sfanta Scriptura 1500.
-Acceptarea Apocrifelor ca si o completare a Bibliei. 1550
Toate acestea au fost introduse de oameni, nu au fost lasate model de catre Domnul si Sfintii Apostoli. Daca ei nu le-au practicat si nu gasim nicaieri in Scriptura, noi de ce sa ne indepartam de origini?!

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,asa ceva nu vei găsi scris în Scripturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Trebuie să deschizi Scripturile mai întâi. Eu îți pot da mai multe link-uri cu Bibli care demonstrează lucrul acsta.

| GdX a răspuns:

Pomenile sunt ritualuri pagane care au fost acceptate de-a lungul vremii si de catre biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au făcut pentru că ei nici măcar nu au existat. Astea sunt vrăjeli care să promoveze "bunătatea" printre creștinii spălați pe creier. Nu au nicio legărură pomenile și praznicele cu sufletul celui decedat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii faceau pomeni (milostenie), dar pentru ei insisi, cat timp erau in viata, nu e niciun exemplu in Biblie de pomeni pentru morti, in schimb e mentionat botezul pentru morti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ma determini sa deschid Scripura!
Oricum trebuia scuturata de praf...

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Adevarul te va elibera.
Dar scriptura este ultimul loc unde o sa-l gasesti.

| Mașka98 a răspuns:

Desigur ca nu. Citesc Biblia a doua oara, si nu am gasit nimic despre pomeni, sau altceva de acest gen...

| contexistent777 a răspuns:

Sunt condamnate la fel cum sunt multe alte practici ale religilor care pretind a fi creștine.

Psalmul 106:28, 29
28 Apoi s-au închinat lui Baal-Peor+
şi au mâncat jertfele aduse morţilor.+
29 În timp ce îl mâniau pe Dumnezeu prin faptele lor,+
a izbucnit o plagă printre ei.+