| Florazul15 a întrebat:

Credeti ca Iisus era o persoana suparacioasa? De exemplu daca nu erai de acord cu el, se supara sau iti respecta punctul de vedere?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Era și el (și) om.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Adica se supara?

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Sunt două cazuri. O dată a uscat brusc prin mijloace magice un smochin care nu avea fructe, când lui îi era foame. de nervos ce era. A doua oară a bătut niște valutiști care schimbau bani în curtea templului și le-a răsturnat tarabele, mesele. Teologii au găsit scuze pentru ambele atitudini.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Si vi se pare normal ca o persoana care se credea superioara prin puterile sale sa faca asa?

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Isus nu se încadrează în sfera normalului.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Se vede dupa ce comportament avea...

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Da, se vede din comportament.
Sunt niveluri ( mie îmi place mai mult să spun nivele) neurologice. a existenței unui om, începând de jos în sus, formând o piramidă. Mediu, comportamente, capacități-abilități, convingeri, valori, identitate, misiune, spiritualitate. Spiritualitatea nu este identică cu religiozitatea, astfel și un ateu, are și el valori universal supreme la care se raportează. Să revenim la Isus. El primește în familie o educație religioasă, Vechiul Testament. Care este o temă majoră a acestuia. Se va naște din Israel un salvator. De ce ne va salva. Să nu mai fim niciodată sclavi în Babilon, în Egipt, să scăpăm de stăpânirea romană. Isus îșiasumă acest rol, această misiune, spune eu sunt acela.Dar nu sunt un oarecare, Dumnezeu m-a trimis, sunt chiar fiul lui. În plus, are convingerea că salvarea poporului evreu nu va rezulta din învingerea armată a vrăjmașilor ci printr-o regenerare morală, a vedea relațiile umane într-o altă perspectivă, nu a conflictului ci a păcii. Poți să afirmi că era un om ( evreu) normal? Nu, unul normal credea în Vechiul Testament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Iisus se supara atunci cand vedea ca in jurul Sau se comite o nedreptate si o incalcare a legii, dovada stă reactia pe care a avut-o in Templul din Ierusalim cand a rasturnat mesele negustorilor si i-a alungat din templu.

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Dar de exenplu daca il jigneau pe el si comiteau o nedreptate cu el se supara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florazul15):

Dupa comportamentul avut atunci cand era rastignit, deduce tu.

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Pai si atunci de ce se supara cand se comiteau nedreptati cu ceilalti?

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Nu ti se pare putin ciudat, mai intai i-a urat pe farisei, exemplu fiind intamplarea din templu cand i-a gonit cu biciul si dupa cand era rastignit i-a iertat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florazul15):

Pentru ca El a zis ca "Iertati celui care ti-a gresit de 7 ori cate 7".

| Florazul15 explică (pentru anonim_4396):

Deci era iertator?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florazul15):

Da.