| verdeinfață a întrebat:

Credeti ca miscarea criminala de tip fascist ( legionarii ) pot fi reprezentativi pentru credinta in Dumnezeu?
Multe,, figuri"( POPI ) din iudeo-crestinism ( ortodoxia ) spun ca DA!
http://www.youtube.com/watch?v=-yBumupNcWc

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In fata lui Dumnezeu nu.Biblia spune sa ne iubim aproapele si chiar si dusmanii. Matei22:39,Romani12:17-21

| milan9 a răspuns:

Nu ideile fasciste erau simpatizate atunci ci de fapt valorile nationale, libertatea care atunci de abia incepea sa fie sa fie calcata in picioare prin comunism...

| sublime89 a răspuns:

Se pare ca atunci au fost reprezentativi. Aproape tot poporul roman ii considera asa, pentru ca toti eram foarte religiosi si credeam ca fascismul este bun pentru ca imbratiseaza valorile traditionale si credintele poporului. Comunistii erau considerati diavoli pentru ca promovau stiinta si ateismul. Din pacate nici in prezent nu suntem cu mult mai diferiti.

| CranK71 a răspuns (pentru sublime89):

Asa as fi zis si eu. nici in prezent nu suntem mai diferiti. inca mai sunt oameni care sunt de acord cu fascismul, dar sper sa renunte la a doua idee din fascism si sa ramana valorile

| sublime89 a răspuns (pentru CranK71):

Nu e nevoie de fascism ca sa pastram valorile. Eu sper sa dispara toate ideile fascismului, desi se observa ca in tot mai multe tari europene si nu numai, unele aspecte ale lui sunt din ce in ce mai populare, inclusiv pentru unii politicieni. Iar politica tot timpul reflecta tendintele poporului, cel putin intr-o democratie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai puni lapşa pi urechi.

| verdeinfață explică:

Sublime89
Din nefericire aceste idei ale fascismului legionar, sunt imbratisate si astazi de forte bisericesti!
DA, astazi!